Doğuma hazırlık!

Hamileyken kafamızı pek çok şey kurcalar. ‘Nasıl doğum yapacağım?’, ‘Nasıl emzireceğim?’, ‘Ağlayınca nasıl susturacağım’, nasıl nasıl nasıl... Son yıllarda iyice popülerleşen doğuma hazırlık kursları sayesinde soru işaretlerini noktalara çevirebilmek ve huzurlu bir hamilelik ve annelik yaşamak mümkün.
Hamile Okulu
Bir ebe olan Asu Oflaz tarafından kurulan Hamilelik Okulu, yedi yıldır hizmet veriyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne bağlı Ebe Okulu’ndan mezun Asu Oflaz, 41 yıllık meslek hayatı boyunca gerek SS K, gerekse özel hastanelerde yüzlerce bebeğin dünyaya gelişine tanıklık etmiş. Ayrıca üç çocuk sahibi Oflaz, hepsinde tüm doğum biçimlerini ve müdahalelerini yaşadığını söylüyor. Kursun programı üç temel bölüme dayalı. Tanışmadan sonra anne ve baba, gebeliğin 20’nci haftasından sonra ‘Temel Tam Gün Eğitimi’ne davet ediliyor. Genellikle çalışan anne ve babalar için pazar günleri düzenlenen eğitimlerde, doğum fizyolojisi, bedene ve bebeğe güven, doğum başlangıç belirtileri, doğum süreci, doğumda babanın desteği, doğum sürecinde kullanılacak nefesler gibi teknik bilgiler paylaşılıyor. 30’uncu hafta civarında anne ve babalar bir kez daha eğitime alınıyor. Bu derste ise lohusalık, bebek bakımı, emzirme, bebek ilk yardımı, yıkama, masaj gibi konular anlatılıyor. Üçüncü ve son bölümde ise, anneler haftada bir gün ikişer saat tekrar derslerine çağırılıyor. Böylece hem bilgiler bir kez daha tekrar ediliyor hem de eğlenceli pratikler yapılıyor. Örneğin pelvis çalışmaları, oryantal dans eşliğinde yapılabiliyor. Hamile Okulu’nda temel eğitimler Asu Ebe tarafından verilirken, pratik çalışmalar merkezdeki diğer ebe eğitimcilerden de alınabiliyor. Hamile Okulu’na Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz. Kursun ücreti ise; en az 24 saat olmak üzere anne-baba birlikte, eğitim kitapçıkları dahil 800 lira.

İstanbul Parenting Class
Doğuma hazırlık kursları içerisinde konsept olarak en farklısı; istanbul Parenting Class (iPC). iPC, anne ve babaya yönelik eğitimlerinde doğumun gerçekleşeceği gün ve bebeğin doğum sonrası bakımı yerine ‘bebeğin sağlıklı psikolojik gelişimi’ üzerine odaklanıyor. ebeveynlerin bebekleriyle sağlıklı bir bağ kurmalarını ve bu sayede bebeklerin sosyal, duygusal, zihinsel olarak gelişebilmesini hedefleyen kurs, ‘Merhaba Bebek’ adı altında bir program sunuyor. Amerika’da başta Washington olmak üzere 20 farklı eyalette uygulanan ve binlerce aileye ulaşan ‘anne Baba eğitim serisi’nin ülkemize adapte edilmiş şekli olan programda; bebekte güvende ve değerli olma hislerinin oluşturulması, bebekle ebeveyn arasında sağlıklı bir bağ kurulması, bebeklerin sosyo-duygusal ve zihinsel gelişimini destekleyici oyunlar, bebeklerin beden dili, ağlama nedenleri ve müdahale yöntemleri, uyku düzeni oluşturma yöntemleri ve bebek bakımı ile ilgili pek çok konu konuşuluyor. hamileliğinizin dördüncü ayını doldurduktan sonra tek başınıza ya da çift olarak katılmanız mümkün. 1.5-2 saat süren ve dört grubun buluşmasından oluşan kurslarda eğitim haftada bir katılarak bir ayda ya da haftada iki kez katılarak iki haftada tamamlanabiliyor. Kişi başı 600 lira, anne-baba birlikte katılım ise 850 lira. [email protected] adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Pınar Mallı Hamile Danışmanlık Hizmetleri
Kişiye özel doğuma hazırlık kursları veren Pınar Mallı, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi sağlık Meslek Yüksek Okulu ebelik bölümü mezunu. aynı zamanda doğuma hazırlık, aktif doğum ve hypnobirthing uzmanı olan Pınar Mallı, diğer kurslardan farklı olarak grup dersleri değil, çiftlere yönelik eğitimler veriyor. Pınar ebe, toplam 30 saatlik ‘full geb-be paketi’yle hamilelik haberini alışınızdan evde bebekle geçireceğiniz ilk güne kadar destekçiniz oluyor. 2012 yılından bu yana kendi deyimiyle ‘serbest ebe’lik yapan Pınar Mallı’nın programı kişiye özel olduğu için aynı zamanda esnek. O yüzden önce çiftlerle tanışıyor, sonra onların ihtiyaçları belirleniyor. ardından Pınar ebe ihtiyaçlara uygun bir teklif sunuyor ve birlikte bir ders programı oluşturuluyor. Doulalık da yapan Pınar Mallı, Gebze’ye gelemeyen anne adayları için evde de ders veriyor. Şu anda kendisi de 35 haftalık hamile olan Pınar ebe, doğumdan birkaç ay sonra eğitimlere kaldığı yerden devam edecek. Daha fazla bilgiye www.geb-be.com’dan ulaşabilirsiniz.

Kurs seçerken nelere dikkat edilmeli?
• Kurs içeriği tarafsız profesyoneller tarafından belirlenmiş olmalı. eğitim, doktor, ebe, doğum hemşireleri ya da doğuma hazırlık eğitimcileri tarafından verilmeli
• Doğumla ilgili korkuları azaltırken, annelerin kendi bedenlerine ve bebeklerine güvenini artırmalı
• Kurslarda doğum tercihleri yapılmasına destek olunmalı
• Eğitim veren kişilerin tecrübeleri ve sertifikaları mutlaka incelenmeli
• Eğitimin içeriğinde nefes, gevşeme, imgeleme, masaj gibi rahatlatıcı tekniklerden faydalanılmalı

AYRICA
• Amerikan Hastanesi Doğum öncesi eğitim Programları, anne adaylarının gebelik haftalarına ve tekil-çoğul gebelik olmasına göre üç programdan oluşuyor. ‘Doğum öncesi eğitim Programı 1’, 16-24 haftalık anne adayları için altı hafta boyunca her perşembe 17.30-19.30 arasında yapılıyor. ‘Doğum öncesi eğitim Programı 2’, 24-34 haftalık anne adaylarına yönelik ve her çarşamba 17.30-19.30 arasında gerçekleştiriliyor. Çoğul gebelikler için oluşturulan ‘Doğum öncesi eğitim Programı’nda da üç ayda bir, iki cumartesi 09.30-12.30 arasında buluşuluyor. Daha fazla bilgi için: 0 212 444 3 777 (Dahili 8754), [email protected] amerikanhastanesi.org.
• Kadıköy Şifa hastanesi, her ayın son perşembe ve cuma günleri ‘Doğum öncesi Gebe eğitim Programı’ düzenliyor. Ataşehir ve Kadıköy’de düzenlenen program, saat 13.30-17.30 saatleri arasında yapılıyor. Programda anne adayları; gebelikte beslenme, yenidoğan anne ve bebek ilişkisi, anne sütünün önemi ve emzirme yöntemleri ile bebek bakımı konularında bilgilendiriliyor. Detaylı bilgi ve kayıt için: 444 25 74/4304