Bebeklerde cinsel organ anomalisi

Bebeklerde cinsel organ anomalisi

Bebeğiniz erkek ya da kız olsun, doğuştan gelen bazı cinsel organ sorunları yaşayabilir. Doğumdan sonra hemen fark edilmese bile sizin dikkatli gözlerinizden kaçmaması için nelerle karşılaşabileceğinizi derledik.

KIZ BEBEKLER
Yapışma
Dışarıdan bakıp da görülebilen anormalliklerin başında ‘labial füzyon’ geliyor. Bu, dudakların yapışması anlamına geliyor. Genellikle aileler, çocuklarının idrarını yaptığını görememekten şikayet edip doktora geliyorlar. Dikkatli anneler genelde bunu fark ediyor. Kız bebeklerde çok sık görülen bu durum idrar yolu enfeksiyonu riskini artırıyor.
Tedavi: Doktor tarafından reçete edilen kremlerin 3-4 hafta boyunca kullanılması ile yüzde 80 tedavi edilebiliyor. Ancak açılma olduktan sonra başka nemlendirici kremlerle ayrıştırma masajlarına devam edilmesi gerekiyor. Bu ayrıştırma masajlarına ise üç ay kadar devam etmek gerekiyor. Yapışma tekrar oluşursa tedaviyi tekrar etmek gerekiyor ve üç defadan fazla tekrar olursa cerrahi olarak dikiş atarak dudaklar birbirinden ayrılıyor.

Sarkan keseler
Kız bebeklerde bazı dokuların sarkması söz konusu olabiliyor. Bunların başında deliği oluşmamış kızlık zarı geliyor. Delik olmazsa, karın bölgesinde bulunan ve dışarıya atılması gereken sıvılar birikiyor ve dışarıya doğru bombeleşme yapabiliyor. Bu bombe genellikle kirli, gri ve beyaz renkli görünüyor.
Tedavi: Kızlık zarında bulunması gereken delik, operasyon ile açılıyor ve tedavisi yapılıyor.

İdrar kanalı
Prof. Dr. Selçuk Yücel, “İdrar yolundan dışarıya idrar kanalının bir kısmı, bazen de yumuşak doku tümörleri sarkabiliyor. Bunlar üzüm salkımı şeklinde görüntü oluşturuyor” diyor.
Tedavi: Bu sorunu yaşayan çocuklarda, çocuk onkoloğu ile çocuk üroloji uzmanlarının birlikte hareket etmesi öneriliyor ve ciddi ameilyatlar gerekebiliyor.

Omurilik kapanma problemi
Dışarıdan anlaşılacak doğumsal bozukluklardan biri de ‘Sipina Bifida’, yani omuriliğin kapanma problemleri. Prof. Dr. Selçuk Yücel, “Çocuğun altını temizlerken bel kısmında gamze, delik, kıllı bir ben ya da bazı lekelenme tarzında işaretlerin olması omuriliğin tam olarak kapanmadığını düşündürüyor. Eğer omurilik tam olarak kapanmadıysa sinirlerde bazı hasarlar söz konusu olabiliyor. Bu da en fazla idrar kesesini bozuyor. Çocukta işeme ya da çişi tutma kasları iyi çalışmıyor. Dolayısıyla bunlarda beyin cerrahisi ve çocuk ürolojisi beraber çalışıyor” diyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.