Çocukların dertlerini uzmanlara sorduk

Çocuklarda sorunlar bitmiyor. Akranlarıyla anlaşamayan mı dersiniz, sürekli nezle olan mı, konuşmakta güçlük çeken mi? Benim de çocuğumun sorunlarından biri işte tam bu diyorsanız uzmanların verdiği cevaplara bir göz atın.
S: Oğlum 2.5 yaşında fakat konuşmakta güçlük çekiyor. Fiziksel olarak bir problemi yok. Bu konuda anne-baba olarak ne yapmamız gerekiyor?
C: Çocuklarda dil yeteneği, en hızlı 2-5 yaş arasında gelişir. 2.5 yaşındaki bir çocuk, normalde 2-3 kelimelik cümleler kurabilir. Dil gelişiminde en önemli faktör, çevresel uyaranların yoğunluğu. Aile ve çevre, çocukla ne kadar fazla iletişim kurarsa ve çocuğu konuşması için ne kadar fazla cesaretlendirirse çocuk o kadar hızlı konuşmayı öğrenir. Bu durumda sizin yapmanız gereken; sesli olarak, resimli kitaplarını çocuğunuzla interaktif bir şekilde okumak. Sorduğunuz sorulara verdiği cevaplara göre doğru veya yanlış diyerek tepki göstermek iletişimi daha da güçlendirir. Ayrıca yarım gün de olsa çocuğunuzu kreşe vermek konuşma gelişimine faydalı olabilir.
Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doç. Dr. Ahmet Demir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.