AYÇA GİRGİN
VESAİRE
Farklı tasarımlar tercih ediyoruz. Bir günün favorisi uyku öncesi lavanta kokusuyken güne yeşil başlamak için succulent ferahlığını arıyoruz. Bitki çiçek açmadan meyve vermez. Vesaire, meyveleri de çiçek gibi gördüğünden bu yaz hikayesinde; tropikal ananas, enginar, mini karpuz, bebek turp, limon, kivi, minik domates, kekik, adaçayı gibi birçok farklı duyuyu harekete geçirecek tasarımlar yaratıyor. 
BANU DORKEN EROL
LUNLUN ÇİÇEK

Bu yaz, pastel renkler, vintage görünümler çiçek dekorlarında hakimiyetlerini devam ettiriyor. Pastel tonlarda büyük kafalı güller, renkli ortancalar ve çardak güllerinin karışımı gözde olmaya devam edecek, ortamlara romantizm katacak. Bu senenin romantik renk tonlarından biri de bence sarı ve yeşil karışımı çiçek tasarımı.
DENİZ KULAÇOĞLU
LİSAN-I EZHAR

Yaz döneminde canlı tonlar tasarımlarında yer buluyor. Favori renklerin koyu liladan mora, hatta fuşyalar ile pembe tonlarına kadar uzanıyor. Yaz sofralarında göz dolduran ortancalar yine olmazsa olmazlar arasında. Doğal görünümler oluşturmak için kütük parçaları gibi doğadan gelen malzemeleri kullanıyoruz. Kuru bir ağaç gövdesinden çıkan orkidelerle hazırlanan tasarımlar yaz için oldukça iddialı!
EGE SOLEY
EVENT & CORPORATE FLOWERING

Yaz davetlerinde soluk ve pastel tonlar yerine canlı renkler kullanmayı tercih ediyorum. Başta renkli ortancalar, fuşya ve farklı tonlardaki şakayıklar, rengarenk bahçe gülleri ve benim her daim favorim olan renkli egzotik bitkiler yine elimin altında. Fazla komplike tasarımlar ve abartı süslemeler yerine çiçeklerin kendi güzelliklerini ön plana çıkartmaya çalışıyorum.
JAMIE ASTON
www.jamieaston.com

Yumuşak, vintage karışımı tonlarda olan çiçekler favorimiz ve bunları çok seviyoruz. İngiltere’de bu dönemde inanılmaz güzellikte olan bezelye çiçeği ve şakayık bulunuyor. Hatta bu çiçeklerin yanında ülkeye özgü güller de yaz döneminde listemizde yer alıyor. Biz her zaman tasarımlarımızda zamanına uygun çiçek türlerini kullanmayı tercih ediyoruz. Bu sayede tasarımlar uzun ömürlü oluyor ve çiçekler tüm güzelliğiyle dikkat çekiyor.
LANA BATES  
www.lanabates.com

Bu yazın favori çiçekleri arasında şakayıklar, ortancalar, Scabiosa, bezelye çiçeği ve bahçe gülleri geliyor. Soluk pembe,   şeftali, beyaz, leylak tonlarından oluşan vintage renkler yaz boyunca tasarımlarda yer alıyor. Genelde farklı çiçeklerden oluşan soft renklerin hakim olduğu tasarımlar da bu yazın trendleri arasında!
MERVE MURATOĞLU VE ESER GABAY
LA LUMIERE EVENTS

Öncelikle bu sene karışık çiçek aranjmanları yerine tek cins çiçeğin kullanıldığı ve vazolara gelişi güzel atılmış gibi duran çiçekler tercih ediyoruz. Ortanca ve Lisyanthus en çok kullanılan çiçekler arasında yer alıyor. Elbette şakayıklar da açık hava düğünlerinde vazgeçilmezlerimiz arasında güzel duruyor. Kala çiçeğini de unutmamak gerek.
ZEYNEL ÖZMEN
MARGINAL FLOWERS

Bu yaz gelin buketlerinde yıllardır devam eden beyaz ve ekru renk yerine kırmızı, bordo, pembe, mor, yeşil, sarı, lila öne çıkıyor. Gül, Cymbidium, kala, Hipericum, Brassica, Celosia, Alstromeria ve mevsim çiçekleriyle Marginal gelin buketlerinde görebilirsiniz.

En trend çiçek tasarımları

Mevsim yaz olunca çiçekler de farklılaşıyor. Peki siz bu yazın trend çiçek tasarımlarını merak ediyor musunuz? Bunu keşfetmek için Türkiye'den ve dünyadan sekiz florist ve çiçek tasarımcısına bu yazın trendlerini sorduk. Yazı: Selen Okay / Evbahçe