Hani izlemeye doyamadığımız filmler vardır... En az 20 kere izlemiş olsak bile zap yaparken karşılaşınca, bir kez daha seyretmekten kendimizi alamadığımız... Her seferinde bizi güldürmeyi başaran... Hiç eskimeyen... Adile Naşit'li, Münir Özkul'lu, Kemal Sunal'lı, Şener Şen'li filmlerdir onlar...

Çoğu repliğini ezbere bildiğimiz... Karşımızdaki de ezbere bildiği halde "bak burada bir hamam sahnesi var yaa, bayılıyorum ona" diye söylemekten kendimizi alamadığımız... 

İşte onlardan 20 tanesini burada listeledik. Bakın bakalım, sizin ilk yirminizle bizimki örtüşüyor mu?

Yazı: Elif Girgin
GÜLEN GÖZLER
Yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı ve Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar, Ayşen Gruda ve Itır Esen gibi isimlerin rol aldığı 1977 yapımı film. Filmin en renkli karakteri Vecihi'yi de unutmamak lazım...
BİZİM AİLE
1975 yapımı film, 3 çocuklu dul bir adam olan Yaşar Usta ile 4 çocuklu dul bir kadın olan Melek Hanım'ın evlenmesi ve çocukları kaynaştırmaya çalışmalarını anlatır.
SÜT KARDEŞLER
Yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Gulyabani isimli romanından uyarlanan, 1976 yılı yapımı film.
HABABAM SINIFI
Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanan serinin ilk filmi 1974 yapımı.
Özel Çamlıca Lisesi'ne yeni atanan müdür muavini ve tarih öğretmeni olan Mahmut Hoca (Kel Mahmut) kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu okulun 6 Edebiyat B kendi deyimleriyle Hababam Sınıfı'nı ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. 
HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI
Serinin ikinci filmi 1975 yapımı... Sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı" yine sınıfta kalmış ve okula geri dönmüştür. Okula yeni atanan Semra öğretmen ve Ferit'in baba olmasıyla sınıf yeni bir maceraya atılır...
HABABAM SINIFI UYANIYOR
Serinin üçüncü filmi 1976 yapımı...
Hababam Sınıfı'na Ahmet adında çalışkan bir öğrenci gelir. Hababam, başta köylü diye alay ettiği Ahmet'i de kendisine benzetmeye çalışır. 
HABABAM SINIFI TATİLDE
Serinin 1976 yapımı dördüncü filmi...
Okul müdürü, daha fazla para kazanabileceğini düşünerek, Çamlıca Lisesi'ne kız öğrencileri de kabul eder. Bu 4 kız, Hababam Sınıfı na gönderilir. Ancak, kısa zamanda Hababam Sınıfı'nın haylazlıklarına uyum sağlayan kızlar, erkeklere karşı bir savaş başlatır.
SALAK MİLYONER
Kayserili Behçet, ölüm döşeğinde oğulları Saffet (Kemal Sunal), Himmet (Zeki Alasya), Hayret (Metin Akpınar) ve Gayret (Halit Akçatepe)'e İstanbul'a gidip Mehmet Çavuş'u bulmalarını, Mehmet Çavuş'ta onlara ait bir define haritası olduğunu söyler. Dört kardeş arasında altınların nasıl paylaştırılacağına bir türlü karar veremeyen uyanık kardeşler, hanımlarını da ayarlayarak birbirlerinden habersiz İstanbul'a doğru yola çıkarlar. Ancak tren istasyonunda dördünün yolları kesişir... 1974 yapımı film Ertem Eğilmez imzalı.
KÖYDEN İNDİM ŞEHİRE
Himmet, Saffet, Gayret ve Hayret kardeşler, İstanbul'da hazine arayışından eli boş dönmüş, köyde tarla sürmeye devam etmektedir. Bir gün tarlayı sürerken, bir küpe rastlarlar, bir de bakarlar ki içinde altınlar var! Altınları bozdurmak için de tek tanıdıkları Ankara'da kuyumculuk yapan hemşerileri Ali Rıza emmidir. 1974 yapımı film Salak Milyoner filminin devamı niteliğindedir.
ŞABAN OĞLU ŞABAN
Şaban ve Ramazan adlı iki arkadaş savaşta askerdir. Sakar ve dikkatsiz Şaban, kumandanı Hüsamettin'i sürekli kazayla yaralar ve onu çileden çıkarır. İkili, savaş bittiğinde bir gazinoda çalgıcı olarak işe başlar. Bir gece tüm polis teşkilatının peşinde olduğu Kadırgalı Eşref'in yakalanmasına tesadüfen neden olurlar ve böylece Nazır Paşa onları gizli polis yapar. Filmin yapım yılı 1977.
ÇİÇEK ABBAS
Çiçek Abbas, Şakir adında bir minibüs şoförünün yanında muavindir. Şakir çapkın, bencil ve yalancının tekidir. Abbas ise tam tersine saf biridir. Tek hayali minibüsçü olmak ve aşık olduğu ve patronunun da evlenmek istediği kızla evlenmektir. 1982 yapımı film, İlyas Salman ve Şener Şen'in atışma sahnesiyle ünlüdür.
TOSUN PAŞA
Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri, Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Vadinin kime ait olacağına devlet görevlileri de karar veremezler. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri Yeşil Vadi'yi ele geçirmek için İskenderiye'nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey'in kızı Leyla'yı almak için kıyasıya bir mücadeleye girerler. Tosun Paşa'nın da gelişiyle olayların yönü değişir. 1976 yapımı filmin hamam sahnesi unutulmazdır...
DAVARO
Almanya'ya çalışmaya giden Memo, istediği parayı kazanıp köyüne döner ve sözlüsü Cano'yla evlenmek ister. Memolar'ın kan davalı oldukları Sülo da hapisten çıkarak karısı Ayşo'nun yanına gelir. Bunu duyan Hamo, düğünü durdurur ve oğlu Memo'nun, Sülo'yu öldürmesini ister. Ancak, Memo buna pek yanaşmaz. 1981 yapımı film Kartal Tibet imzalı.
KİBAR FEYZO
Feyzo askerden döndükten sonra Gülo’ya talip olur. Köyde Gülo’ya başka talipler olduğu için babası başlık parasını açık arttırmaya koyar. Ve on bin peşin, on bin senet karşılığı Gülo, Feyzo’nun üstünde kalır. Feyzo borcunu ödemek için kente gidip çalışmaya başlar. Kentten her dönüşünde köylülere artık şehirlerde ağalık düzeninin olmadığını, başlık parasının kalktığını anlatarak ağaya karşı cephe oluşturur. 1978 yapımı filmin yönetmeni Atıf Yılmaz.
GIRGIRİYE
Sulukule'de bir türlü geçinemeyen ve her günleri kavgayla geçen iki ailenin öyküsü... Bir yanda Güllüye, annesi Sabahat ve dayısı Bekir. Diğer yanda Bayram, babası Emin, kızkardeşi Sevim ve halası. Güllüye Bayram’ın, Sevim de Bekir’in sevgilisidir, ama Emin ile Sabahat’ın ezeli düşmanlığı evlenmelerine engeldir. 1981 yapımı filmin yönetmeni Kartal Tibet.
MAVİ BONCUK
6 arkadaş Emel Sayın'ın çalıştığı bir gazinoya eğlenmeye giderler. Ceplerindeki paranın gazete ilanındaki fiks menüyü karşılayacağını düşünürler. Ancak hesap ilandaki paraya uymayınca, önce yüksek gelen hesaba itiraz ederler ve daha sonra kötü muamele görürler. Gazinonun sahibinden intikam almak için gazinonun assolisti Emel Sayın'ı kaçırmaya karar verirler. 1974 yapımı film Ertem Eğilmez imzalı...
NEŞELİ GÜNLER
Senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı 1978 yapımı filmin yönetmeni Orhan Aksoy'dur. Başrollerini, Münir Özkul ve Adile Naşit'in oynadığı film, turşuculuk yapan geçimsiz bir çiftin ayrılmasını ve gelişen olayları komik bir dille anlatır. Filmin bir diğer önemli ismi ise Ziya rolüyle müthiş bir performans gösteren Şener Şen'dir. 
PETROL KRALLARI
Zeki ile Metin iki yakın arkadaştır. İkisinin de sevgilisi vardır. İkisi de evlenmek ister ama paraları yoktur. Derken sevgililerden birinin babası ölür. Zor durumda kalan kız baba evini satılığa çıkarır. Tam o sırada, evin bahçesinden petrol çıkar. Bundan sonra her şey değişir. 1978 yapımı filmin yönetmeni Zeki Alasya.
ŞEKERPARE
Atıf Yılmaz'ın yönettiği 1983 yapımı komedi filmidir. Senaryosunu Yavuz Turgul'un yazdığı filmin başrollerinde İlyas Salman ve Şener Şen oynamaktadır. Filmin yapımcılığını ise Ertem Eğilmez üstlenmiştir.
ZÜĞÜRT AĞA
Şener Şen Haraptar köyünün ağasıdır. Yağmur yağmaması ve kuraklığın başlaması üzerine köylüler ağanın ürünlerini çalıp satar ve İstanbul'a kaçarlar. Ağa da topraklarını satarak, İstanbul'a göç eder. Fakat şehir yaşamına ayak uyduramayan ağa elinde, avucunda ne varsa tüketir. 1985 yapımı filmin yönetmeni Nesli Çölgeçen.

En komik 20 Türk filmi

Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Hababam Sınıfı, Bizim Aile... İşte bizi her yakaladığında güldürmeyi başaran 20 Türk filmi...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.