Nejat İşler, bir nevi beyaz atlı "kral", dünyamıza 28 Şubat 1972 yılında "Merhaba" dedi. İnanması güç ama kendisi şu an 41 yaşında.
Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin ilk mezunlarından olan Nejat'ın üniversite hayatına geçiş süreci biraz sancılı oldu.
Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye giremeyince, para kazanmak için çay partileri düzenlemeye başladı. Nejat'ın işleri umduğu gibi gitmeyince borca girdi. Borçlarını kapatabilmek için Mahmutpaşa'dan tişört alıp Teşvikiye'de bu tişörtleri satma kararı aldı. Kış aylarında ise kitap, dergi ve plak satmaya başladı.
1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesinin devlet konservatuar bölümünden mezun olana kadar devlet tiyatrosunda ve televizyon dizilerinde rol aldı.
1995 yılında mezun olduktan sonra iki arkadaşıyla birlikte "Kahramanlar ve Soytarılar Tiyatrosu"nu kurdu. Tiyatronun kurulmasından sonra kendi oyunları için hikâyeler yazmaya başladı. "Belki hiç okumayan biri de yazabilir bunları, benim yazı yazmamın nedeni yazmak değil, sadece oynayalım diye yazıyorum." dediği, "Tuhaf Şehir Hikayeleri", "Biz Zavallı Erkekler" ve "Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim" adlı üç kitap yazdı.
Nejat, 1994 yılında rol aldığı ilk televizyon dizisi olan Gurur'dan sonra, Deli Yürek, Şehnaz Tango, Nasıl Evde Kaldım, Dedem, Gofret ve Ben, Aşk ve Gurur, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir dizilerinde oynadı.
Ses tonu ve karizmasına bir de muhteşem oyunculuğu eklenince ekranlarda onu daha sık görmeye başladık!
Bu arada yaşamı ile de pek çok kez magazincilerin diline düştü. Ama onun çizgisi belliydi ve bundan hiç ödün vermedi.
Nejat Şehnaz Tango dizisinden sonra bir dönem mezun olduğu okulunda tiyatroya meraklı öğrencilere hocalık yaptı.
Gülbeyaz ve Aliye dizileri ile popülerliğini televizyon oyunculuğu açısından zirveye taşıdı.
1999'da ilk sinema filmi Eylül Fırtınası'nda rol aldı. Mustafa Hakkında Her şey ve Anlat İstanbul filmleri ile sinema oyunculuğuna devam etti.
2006 yılında "Çalıntı Gözler", "Yaşamın Kıyısında" ve "İki Süper Film Birden", 2007 yılında ise "Barda" ve "Yumurta" gibi filmlerde rol aldı.
Kaybedenler Kulübü sinema filmi ile yine yeniden kalpleri fethetti.  
2011 yılında Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinde oynadığı bütün rollerden farklı olarak sıradışı bir seri katil olan Ercüment Çözer rolünü canlandırdı.
Bu arada Suzan Kardeş'in Haluk Bilginer, Olgun Şimşek, Cem Yılmaz, Özgü Namal gibi isimlerin yer aldığı Suzan Kardeş&Makyaj Odası Şarkıları albümünde Hancı şarkısını seslendirdi.
Sonrasında Keşanlı Ali Destanı dizisi ile televizyonlara geri döndü. Keşanlı Ali'yi canlandıran İşler, yine kameralar karşısında harikalar yarattı.
İşler, dizi oyunculuğu yanı sıra sinema dalında da oyunculuğu ile birçok ödül aldı ve birçok ödüle de aday gösterildi.
Nejat İşler, 2004 yılında 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali "En İyi Erkek Oyuncu" dalında aday oldu. 2005 yılında ise 12. ÇASOD En İyi Oyuncu Ödülleri'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı. 2007 yılında 44. Altın Portakal Festivali'ne yine aday gösterildi. 


Nejat daha sonra 2008 yılında Yumurta filmi ile 13. Türkiye/Almanya Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ve yine aynı yıl Yumurta filmi ile 40. SİYAD Türk Sineması Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Performansı ödülünü aldı. Son olarak İntikam dizisinde Rüzgar karakterini canlandırıyor.

Nejat İşler

O hep yakışıklı!
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.