Mesafe aşka engel mi?

Hep bir adım geriden gittiğinizi hissedersiniz. Adım atsanız ona ulaşacak gibi olur ama olduğunuz yerde sayarsınız. Üzülür, ağlar, kavga eder ama yine de ayrılamazsınız… Aşkınızı uzaktan yaşamak zorunda kalanlardansanız, bu yazı sizin için!
PELİN İDEMEN GILLIS
26 yaşında
Antoine Brüksel’de, ben İstanbul’da yaşıyordum. Üç sene boyunca birbirimizden ayrı kaldık. Üç ayda bir mutlaka görüşürdük. MSN, Skype, SMS gibi her yoldan iletişim kurmaya çalıştık. Ayrı kaldığımızda bir sonraki görüşmemiz için gün sayıyorduk. En önemlisi ilerisi için birlikte yaşayacağımızı kararlaştırmıştık. Kavga ettiğimiz zamanlarda kısa bir süre konuşmayıp sonrasında ikimiz de özür diliyorduk. Buluştuğumuzda ise tüm kavgalarımızı unutuyorduk. Şimdi ise iki senelik evliyiz ve çok mutluyuz!

DİPNOT
Eğer sevgiliniz tamamen keyfi olarak başka bir yerde yaşamaya karar verirse ve yanına gitmenizi istemiyorsa tabii ki aşkınız çok uzun sürmeyebilir. Size aşık olduğunu söyleyip başka bir ülkede/şehirde yaşamaya karar veren sevgilinizin sizi hayatının ilk sırasına koymadığı bir gerçek. O halde onunla bir an önce vedalaşın ki, hayatınıza girecek yeni kişi daha fazla beklemesin.

AVANTAJ
Ayrılığı kendiniz için avantajlı ve kolay hale getirebilirsiniz. Kendinize daha fazla zaman ayırmak da bunlardan biri. Arkadaşlarınızla gezebilir, akşamları televizyon karşısında uyuyakalabilir, hafta sonları geç saatlere kadar yataktan çıkmayabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın boyasının her zaman tam, makyajınızın bozulmamış olması da şart değil. Kısacası özgürlük sizin elinizde! Ama hemen uyarmalıyız ki, arkadaşlarınıza olan aşırı düşkünlüğünüz, ‘vur patlasın çal oynasın’ geceleriniz, uzaktaki sevgilinizi kıskançlık krizlerine sokabilir. Program yaparken empati kurmalı, onun yapmasını istemediğiniz şeylerden siz de uzak durmalısınız.

ÇOK ÇALIŞIYORUZ
‘Kısa ayrılıklar aşkı güçlendirir, uzun ayrılıklar öldürür’ sözü artık klişeleşse de, aslında sizin ilişki durumunuz için çok uygun. Birbirine uymayan iş saatleriniz varsa, görüşebilmek için kılı kırk yarıyorsanız, buluştuğunuzda çok fazla zaman geçiremiyor, paylaşımlarınız gün geçtikçe azalıyorsa, tartışmalar ve kavgalar peşinizi bırakmayabilir. Uzm. Psk. Nazende Ceren Öksüz’e göre yapmamanız gereken; bazı şeyleri karşınızdakine ima ederek anlamasını beklemek. Çünkü bu, işe yarayan bir iletişim yöntemi değil. Çiftler birbirlerine her zaman güzel duygu ve düşüncelerini ifade edemez. Olumsuz konular da olabilir. Bu yüzden saygılı olmalı, suçlayıcı olmamalısınız. ‘Sen şöyle yapıyorsun’ gibi bir dil kullanmak yerine, ‘ben böyle hissediyorum, böyle düşünüyorum’ ya da ‘böyle davranma’ yerine ‘böyle davranmaman için benim yapabileceğim bir şey var mı?’ tarzınızda bir dil kullanmak işe yarayabilir.

DİPNOT
Görüşmek için zamanınız olduğunda tamamını arkadaşlarınızla ya da ailenizle harcamayın. Tamam, haklısınız, onların da sizi görmeye ihtiyacı var, ama ikinizi bir arada görebilmeleri için sizin de birbirinizi görmeniz gerek, değil mi? Ayrıca bir araya gelememe durumunuzu kişisel olarak algılayıp birbirinizi suçlamayın.

AVANTAJ
Birbirinizi sürekli özlemeniz işin en keyifli kısmı aslında. Bu sayede heyecanınızı kaybetmeniz zorlaşır. Ayrıca bir araya geldiğiniz zamanlar daha az olduğu için bunu en iyi şekilde değerlendirmek istersiniz ve boş geçirilen saatler yerine kaliteli anlarınız olur. Zaten planlar da önceden mutlaka hazırlanır.