Mesafe aşka engel mi?

Hep bir adım geriden gittiğinizi hissedersiniz. Adım atsanız ona ulaşacak gibi olur ama olduğunuz yerde sayarsınız. Üzülür, ağlar, kavga eder ama yine de ayrılamazsınız… Aşkınızı uzaktan yaşamak zorunda kalanlardansanız, bu yazı sizin için!
EVRİM CANBAZ
28 yaşında
Üç sene önce sevgilim haftada beş gün spora, dört gün dansa gidiyordu. Bu arada günde yaklaşık 15 saat çalışıyordu. İki haftada bir görüşebiliyorduk. Bu durum böyle üç ay boyunca devam etti. Sonra patlama noktasına geldim ve onunla konuştum. ‘Senin hayatında yerim yok’ dedim. O da: ‘Benim yapabileceğim bir şey yok’ dedi. Ayrıldım. Bir hafta sonra beni arayarak dansı bırakmaya karar verdiğini anlattı. Benim yüzümden bırakmaması gerektiğini söyledim. Ama bana, danstan hevesini aldığını, benim daha önemli olduğumu dile getirdi. Haliyle barıştık. İş yoğunluğu nedeniyle bir süre sonra sporu da azalttı. Yaklaşık altı ay sonra bu çalışma ritmine ayak uyduramayacağını söyleyerek iş değiştirdi. Tüm bunlardan sonra bu kez karşıma askerlik mevzusu çıktı. Onu beş ay boyunca bekledim. Onu özlüyordum ama bir yandan da yalnızlığa alışıyordum. Geldikten sonra çeşitli sorunlarımız oldu ve altı ay sonra tamamen ayrıldık.

PLATONİK AŞK YAŞIYORUM  
‘Aynı şehirde sen varsın, ben varım, biz yokuz’ derken Cemal Süreya, aslında tam da bundan bahsediyor. Romanlara konu olan bir aşk türü platonik aşk! Kadın sever, açılamaz. Açılır, karşılık alamaz. Karşılık alsa bile ikisinden biri evlidir. Anlayacağınız bazı aşklar bir türlü tamamlanamaz. Ta ki taraflardan biri daha cesur davranana kadar...

Lisede yaşanan platonik aşklarımız, şu anda bizi gülümsetse de, yaş ilerledikçe platonik aşkın acısı da büyür. Hatta saplantı haline gelebilir. Aşk, özel bir şey ve ne zaman hissedilirse yaşamak gerekir. Eğer elinizden geleni yapmanıza rağmen bu aşk ille de tek taraflı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsa, biraz bencillik edip kendinizi düşünmeli ve rotanızı başka yöne çevirmelisiniz. İşinize, ailenize, arkadaşlarınıza, hatta belki de evliliğinize odaklanmanın zamanı gelmiş olabilir. Göreceksiniz, her şey gözünüze çok daha net görünecek.

DÜŞÜNCELERİMİZ AYRI
“En uzak mesafe ne Afrika’dır, ne Çin, ne Hindistan, ne seyyareler ne de geceleri ışıldayan yıldızlar. En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan” derken Can Yücel, daha yıllar öncesinden bu sorunu kısa bir cümleyle özetlemiş aslında. Sevgilinizle ya da eşinizle aranızda uzak mesafeler olmayabilir, istediğinizde yanınıza koşabilir ama siz tüm bunlara rağmen, aranızda uçurumlar olduğunu hissedebilirsiniz.

SANAL ORTAMA DİKKAT!
Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’NDEN
Uzm. Psk. Nazende Ceren Öksüz’ün size birkaç önerisi var...

Her ne kadar tercih edilmese de bazı ilişkilerde kişiler, mesafece birbirlerinden uzak olabilir. Sağlıklı bir ilişkide çiftler arasında aidiyet duygusu, güven, sevilme ve onay ihtiyacı doğar. Bu ihtiyaçlar iletişim kurmakla karşılanacağından mesafeler, ilişkiler için korkutucu olabilir. Bununla birlikte ayrı bölgelerde yaşamak ilişkileri sonlandıracak diye bir şey yok. Bilişim çağında yaşamanın avantajlarından biri de insanlar arasındaki mesafenin kısalması. Eski aşklarda mektuplaşmak vardı, şimdi WhatsApp var. Bu elbette çiftler için bir fırsat. Hayatı ve duygularını böylece paylaşma fırsatı buluyorlar fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. İnternet ya da telefon üzerinden iletişim kurmak, bazı riskler de meydana getirebiliyor.

Çiftlerin günlük yaşamda bir arada zaman geçirmek kadar kendilerine de zaman ayırmaları önerilir, fakat sanal ortamda herkes her an ulaşılabilir olduğundan görüşme sıklığı gereğinden fazla olabiliyor. Bu da ilişkileri tüketen bir durum. Çünkü paylaşımın sıklığı kadar paylaşımın kalitesi de önemli. ‘Şimdi çay içiyorum’, ‘Birazdan markete gideceğim’ gibi günlük konuların düzenli olarak paylaşılması kaliteyi düşürüyor. Bu, yeni bir ilişkiye başlamış kişilerde doğaldır fakat bir süredir devam eden bir ilişkide sağlıklı değil. Paylaşımı bir ‘görev’ gibi görmek iki taraf için de ilişkinin cazibesini gölgeler.