Buz gibi soğudum

Şu sıralar çok duyar olduk onları. Aseksüel değiller. Yani seks güdüleri var. Vaginismus da değiller. Cinsel ilişki sırasında ağrı, sızı yaşadıkları için de böyle değiller… Ama bu kadınlar seks yapmayı istemiyorlar işte! Peki neden?
Temizlik takıntısı
Hijyen ve temizlik takıntısı sorunu yaşayan kadınların da cinsellikle ilgili sorunlar yaşaması kaçınılmaz oluyor. Bazı kadınlar sevişme sırasındaki ıslaklıklardan, terden, tükürükten, meniden  ya da bazı yerlerinin öpülmesinden, dokunulmasından rahatsız olabiliyor ve bu rahatsızlıklarından dolayı cinsellik yaşamayı istemiyor. Prof. Dr. Doğan Şahin, “Bu durumdaki kadınlar dikkatlice sorgulandığında cinsel isteklerinin yerinde olduğu ancak söz konusu kaçınmaları nedeniyle cinsel ilişki istemedikleri anlaşılır. Dolayısıyla çiftlerin aralarında birbirlerinin nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını konuşmaları önemlidir” diyor. 

Kendi vücuduna takılma
Kadınların cinsellikten kaçınmalarının en büyük nedenlerinden biri de bedenlerine takılmaları. Kilo alımı, sarkmış göğüsler, diğer kızlar gibi kendilerini güzel bulmamak gibi fiziksel nedenler kadınların kendilerine olan güvenlerini kırabiliyor. Hele de sosyal medya dünyasında. Herkes öyle hoş ve öyle güzel ki! Haliyle, cazibenin yitirildiği ile ilgili düşünceler, sekse ilgiyi azaltabiliyor. 

Pek çok nedeni var
Kadınlarda cinsel isteksizliğin birçok nedeni olabiliyor. Cinsel isteği olmayan veya çok az olan kadınların hepsinde sorun aynı olmayabiliyor. İşte genel olarak kadınları etkileyen sekskaçıran diğer nedenler: 
• Cinsel yönelim sorunları: Cinsel ilgileri kendi cinsine yönelik olarak gelişen bazı kadınlar bu arzularını bastırır veya gizler. Karşı cinsle ilişki kurabilir hatta evlenebilir. Ancak karşı cinsle ilişkide istek, uyarılma ve orgazm zorlukları yaşar. Bazen de kişi eşcinsel arzularını bastırır ve kendisi de farkında olmaz. Karşı cinsle ilişkide nedenini bilmediği bir isteksizlik ve zevk alamama yaşar. 
• Gebelik korkusu: Kendini genç bir kız olarak algılamaktan vazgeçmek istememek, anneliğin getireceği sorumlulukları üstlenmeye hazır olamamak ya da doğum yapmaktan korkmak gibi nedenlerle gebe kalmak istemeyen kadınlar da cinsel isteksizlik yaşayabiliyor. Bu durumda bu endişelerin ortaya çıkarılıp çözümlenmesi başka bir tedavi gerektirmeksizin cinsel isteğin oluşması için yeterli oluyor. 
• Stres ve üzüntü kaynağı olan yaşam olayları: Yas, ekonomik güçlükler, bir yakının hastalığı gibi kişide sıkıntı ve üzüntü yaratan olaylar ya da hayati önemi olan sorunlar cinsel isteği azaltabilir. Bu durumda kişinin sorunlarına yardımcı olacak, destekleyici tutumlar işe yarayabiliyor. 
• Eşin cinsel beceri eksikliği: Fazla cinsel tecrübesi ve bilgisi olmaksızın evlenen ve daha sonra da sınırlı ve kısıtlı bir cinsel yaşamı olan çiftlerde kocanın cinsel ilişki sırasında uygun olmayan tutumları, kadının uyarılmasını ve haz almasını engelleyebiliyor. Önce uyarılma ve orgazm bozukluğu olarak başlayan cinsel sorun uzadığında ise cinsel isteksizliğe neden olabilir. Böyle çiftlerde cinsel danışmanlık ve cinsel yaşamlarını renklendirecek alıştırmalar yararlı olabiliyor. 
• Eş rollerindeki dengesizlikler ve edilgenlik: Kültürümüzde kadınların cinsellikle ilgili aktif tutum almaları ve kendi cinselliklerine sahip çıkmaları uygun karşılanmıyor malum. Ayrıca kadının, daha çok eşine uyum göstermesi, onun beklentilerine göre hareket etmesi bekleniyor. Bazen ilişkideki bu dengesizlik bir kadın için tolere edilemeyecek boyutlarda olabiliyor ve ciddi kızgınlıklara, geleneksel kadın rolünün reddine neden olabiliyor. Kadınlar kendi bedenine, arzularına sahip çıkıp aktif bir tutum aldığı zaman yani ilişkide eşitlik sağlandıkça cinsel haz ve istek artıyor. 

AYRILIK NEDENİ Mİ? 
Seks yapmak istemediği için sevgilisinden ayrılan ya da ilişki tutturamayan kadınlar var. Peki seks bir ilişkide ne kadar önemli? Prof. Dr. Doğan Şahin, “Bu insandan insana değişen bir şey. Kimin neye önem vereceği, hayatını nasıl yaşayacağına insanlar kendileri karar verir. Cinsel bir hayatları olmadan birlikte olan çok sayıda çift olduğu gibi her gün sevişip ilişki sürdüremeyen çiftler de var” diyor. Peki sekssiz hayat olabilir mi? Prof. Dr. Şahin bu soruya ise “Olabilir elbette ve bir sürü de örneği var” diye yanıt veriyor.