Seks mazide kalmasın

Hamilelik süresinde cinsel hayatınız yeterince sekteye uğradı. Peki ya doğum yaptıktan sonra ne durumdasınız? Bebek bir engel mi yoksa bir bahane mi?
Yazı: İpek Koşan

Siz artık annesiniz ve şu an tek düşündüğünüz şey bebeğinizin emme saati. Ama evde ikiniz dışında biri daha var; eşiniz. Günlerini babalık duygusunu yaşayarak geçiren bu erkeğin ise bebek dışında bir ilgi alanı daha var; seks. Dokuz ayın bitmesini merakla bekledikten sonra bir de karşısına cinsel isteksizlik çıktığında hayat onun için epey zor olabilir. Diğer taraftan, siz de kendi hayatınıza dönmek ister ama bunu başaramayabilirsiniz. Kafanızdaki soruların cevaplarını almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Cinsel Terapist Op. Dr. Gökçen Erdoğan ile yaptığımız söyleşiye kulak verin…

Doğum yaptıktan sonra, cinselliğe dönüş için en doğru zaman hangisi? 
En doğru zaman, annenin kendini hazır hissettiği zaman. Ama biz kadınlar, ucu açık cümleleri yorumlamaya bayılırız. Kendisini aylarca hazır hissetmeyen kadınlar, benim bu ilk cümleme yaslanıp durumu ihmal etmesinler tabii. Önerdiğimiz ve normal sayılan süre, doğumdan 5-6 hafta sonra cinsel yaşama dönülmesi. Erkekler bu kadar sabredebiliyorlar o ayrı; ama asıl önemli olan bu sürenin, kadının hormonlarının dengelenmesi için yeterli olması. Aradan sekiz haftadan fazla bir süre geçtiyse ve annede cinsel istek namına en ufak bir değişiklik olmadıysa ve dahası olmayacak hissi yaşanıyorsa çift olarak terapiste danışmalarını öneriyorum. Bize doğum sonrası cinsel yaşamın bitmesi şikayetiyle gelen pek çok çift, önce iki ay, sonra bir ay daha, sonra biraz daha derken neredeyse yılları devirmiş oluyor.

Cinsel isteğin azalmasının nedenleri neler?
Doğumdan sonra annenin bebeğini emzirmesi için mucizevi bir hormon olan ‘prolaktin’ salgılanıyor. Prolaktin, anneyle bebek arasındaki bağı kuruyor, evet, ama masum olmayan bir yanı da var. O da kadınla erkek arasındaki bağa direkt olarak bir faydasının olmaması, cinselliği sekteye uğratması. İsteği azaltan bu hormon nedeniyle annelik, kadınlıktan ağır basıyor. Elbette bu süreç içinde gerekli olan bu. Prolaktin gerçek bir mucize. Hem başka bir özelliği de var; kadını gebelikten koruyor. Yine de hatırlatalım, süt korumasına güvenip diğer gebelikten korunma yöntemini unutmayın. Çünkü annelik, hiçbir manada şansa bırakılmaz

Cinsel istek nasıl geri getirilir? 
Çok da zor değil aslında. Hormonal denge normale dönünce, eşler arasındaki iletişimde kopma yaşanmamışsa ve gebelikte karı-koca hali unutulmamışsa cinsel istek biraz zaman ve destekle geri geliyor. Tabii bu sürecin daha sancısız, kolay ve olağan yürümesi için kadının kendini olumsuza dayamaması, korkularla bezenmemesi gerekiyor. Doğum sonrası vajinismus vakalarının çoğunda, kadınların gebelik boyunca bu ihtimali düşündüğünü ve kendilerini böyle kodladıklarını görüyoruz. Hayır, doğru olan bu değil. ‘Bu bir süreç, böyle yaşanacak. Sonra eski düzene dönülecek ve üç kişi olmak ilişkimizi sonlandırmayacak, biz çiftiz’ demek ve duruma daima böyle olağan bakmak gerekiyor.

Cinsellik ve bebek arasında nasıl denge kurulur? 
Anne, her halükarda kadındır. Kadın ise bir doğumdan çıkmışsa anne. Denge bu. Sağlık sorunu olmayan tüm kadınlar, anne olma özelliği olan kadınlardır. Sağlık sorunu olan veya doğurma şansı bulamayan kadınlarsa kendilerine verilmiş olan içgüdülerle belki başka türde bir anne, başka çocukları seven, teyzelik, halalık, ablalık edendir. Neyse ki bilim hızla ilerliyor ve anne-baba olmak için yöntemler ve başarı oranları artıyor. Bu yanıtın ilk iki cümlesi anahtarımız. Kadın, hormonlarıyla var; anne olmadan önce ve anne olduktan sonra... Cinselliği ona tüm insanlar gibi doğuştan yüklü ve düzeni ise kendi çabasına, yaşamına, alışkanlıklarına, isteklerine bağlı, bir de partnerine. Bunlarda bir sorun olmadığı sürece cinsellik tatmin edici bir iyilikte ilerler zaten. Bunlarda sorun varsa da tamiri, tedavisi, terapisi mümkün. Bebek, ne cinselliğin önünde bir engel, ne cinselliğin sebebi veya amacı olmalı. İkisini ayrı düşünmekte fayda var. Bunu şu anlamda söylüyorum; elbette bebek düşünmüyorken de cinselliğiniz önemli, bebek sahibi olduktan sonra da. Çünkü anne olunca kadın olmayı bırakmıyorsunuz. İstifa edeceğiniz bir iş ya da isyan edeceğiniz bir görev değil bu.