Sex taklitlerinden sakının!

Her şeyin taklidi kötü. Özellikle de orgazmın! Bu durum, cinsel hayatınız için bir tehlike olabilir. Siz iyisi mi, orgazm olmanın yollarını keşfedin!
Fazla taklit, ilişkiyi bozar!
Mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her yönden tatmin eden bir cinsel ilişki. Net! Mutluluk veren bir cinsellik eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yapıyor, birbirlerine daha çok bağlıyor, yakınlaştırıyor ve bütünleştiriyor. Aynı zamanda cinsel ilişki ve orgazm sırasında salgılanan endorfin, serotonin ve dopamin hormonları stres ve gerginliği gidererek rahatlamayı sağlıyor, ayrıca bağışıklığı güçlendiriyor, yaşlanma belirtilerini geciktiriyor, adet öncesi sendromunu hafifletiyor, adet döngüsünü düzenliyor. Ancak cinsellikte kadının orgazm olmaması ve orgazm taklidi yapmasının süreklilik göstermesi, hem kendisi hem partneri hem de ilişki açısından sorunlar doğuruyor. Çünkü bir yerden sonra insan kendini cinsel açıdan yetersiz hissetmeye, cinsel özgüvenini kaybetmeye başlıyor ve zamanla cinsel soğukluk, depresyon, öfke, hırçınlık, mutsuzluk gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bir sorun da karşı tarafın durumu fark etmesi oluyor! Sevgilisinin orgazm taklidi yaptığını fark eden erkek, artık her defasında orgazm taklidi yapıp yapmadığını düşünmeye başlıyor. Bu durum da erkeklerde başaramama korkusu adı verilen performans anksiyetesine neden olabiliyor. Sonuç elbette hüsran! Cinsellikte yaşanan sorunlar, ilişkinin duygusal boyutunu olumsuz etkileyerek mutsuzluğa neden oluyor.

Farklıyız!
Erkekle kadın arasındaki farklılıklar, orgazm sonrasında da kendini gösteriyor. Orgazm olduktan sonra genelde kadınlar, konuşmak, sohbet etmek, erkeğin kendisine sarılması gibi beklentiler içine girerken, erkeklerin çoğu oralı olmuyor ve uyumayı, konuşmaya veya sarılmaya tercih ediyor. Kadın bunu kendisine yapılmış saygısızlık olarak algılasa da bu durum erkekte orgazma ulaşma anından itibaren duyarlılığının artık son bulmasından kaynaklanıyor. Kadınlardaysa, orgazma ulaştıktan sonra bir süre daha cinsel duyarlılık devam edebiliyor ve sarılmaktan, okşanmaktan veya öpülmekten hoşlanabiliyorlar. İki taraftan birinin bu konuyu bilmesi, birliktelik sonrası herhangi bir kızgınlığa sebebiyet vermiyor.

Önce kadınlar!
60’lı yıllarda cinsel devrimle birlikte gelen hippilik felsefesi, kadınla erkeğin aynı anda orgazma ulaşmalarının en uygun durum olduğunu söylüyordu. Şimdilerdeyse cinsel terapistler, orgazmın kadın ve erkekte aynı anda olmasının gerekmediğine dikkat çekiyor. Uzm. Dr. Cem Keçe ise durumu şöyle açıklıyor: “Orgazmın partnerler arasındaki senkronizasyonu konusunda bir standart ya da gereklilikten söz edemeyiz. Orgazm partnerlerde aynı anda olabileceği gibi farklı zamanlarda da olabilir. Aynı anda orgazma ulaşmak çok keyifli ama bir o kadar da zor. Bir partnerin daha önce orgazm olması, diğerinin orgazma ulaşmasını engellemez. Bu nedenle ‘ladies first’, yani önce kadınlar diyoruz...”

Peki neden orgazm olamıyoruz?
Orgazm olamamanın pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerden en sık görülenleri ise şunlar:
• Ön hazırlık ve uyarılma olmadan doğrudan cinsel birleşme
• Partnerin erken boşalma ya da sertleşme sorunu
• Erkeği mutlu etme çabası içinde kendi hazzına odaklanamamak
• Cinselliğin görev olarak görülmesi nedeniyle zevk alamamak
• Zevk alınamayan bir cinsel ilişkiyi bir an önce bitirmek isteği
• Cinsel ilişkinin yaşandığı ortamın rahat ve güvenli olmaması
• Daha önce problemli ya da travmatik cinsel deneyim yaşamış olmak
• Cinsel kimlik çatışmaları, sosyokültürel yasaklamalar ve dinsel inançlar
• Hamile kalma endişesi
• Partneri tarafından aldatılmış olmak
• Vajinanın geniş olması, vajinal akıntılar, menopozda östrojen azlığı
• Alkolizm, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar, nörolojik bozukluklar ve bununla ilgili ilaç kullanımı