Her kadının sahip olması gereken 5 mücevher taşı ve şaşırtıcı bilgiler

Her kültürde takı kadınlar için çok önemlidir. Her kız çocuğu için mücevherler ilgi çekiciyken, ergenliğe adım atar atmaz rengarenk taşlı takılar onların vazgeçilmezi olur. Bazı toplumlarda ise kadınlar aileden kalma mücevherleri nesiller boyu birbirlerine bırakırlar.


Eskiden ağır ve çok taşlı mücevherler kadınların boyunlarını ellerini, kollarını süslerken, şimdi iş hayatına giren, günlük hayatın telaşını yaşayan kadınlar daha sade ama değerli taşlarla bezeli mücevherleri tercih ediyor.

İşte kadınlar için vazgeçilmez olan değerli taşlar ve her biri hakkında bilmeniz gerekenler...

ELMAS

Kadınların her zaman vazgeçilmezi olan en yaygın değerli taş olan elmaslar, sonsuza kadar da böyle olacaktır. 


16. yüzyıl hükümdar ve kraliçelerin tercihi olan elmas, onların boyunlarını, başlarındaki taçları süslemiştir. Beyaz elmasın dışında, sarı, pembe mavi, yeşil ve kırmızı renklerde de elmaslara rastlayabilirsiniz. Elmasların rengi, büyüklüğü değerini de belirler. Bu arada listede “neden pırlanta yok diyebilebilirsiniz. Pırlantalar da aslında elmasın farklı kesim tekniği ile ortaya çıkan taşlardır. Yani pırlantalar aslında elmastır.

ZÜMRÜT

Hintçe'de Panna olarak da bilinen zümrüt, aynı zamanda en çok aranan değerli taşlardan biridir. Derin ve yoğun yeşil tonu herkesi cezbeder. Tıpkı elmaslar gibi onlar da süslemeli elbiselerde, taçlarda, yüzüklerde kullanıldı. Zenginliğin ve zarafetin temsili olan zümrütler de kraliyet aileleri arasında yaygındı. Zümrüt, özellikle Mısır'da çok popülerdi ve insanlar değerli taşların doğurganlık, uzun yaşam gibi hayatlarına birçok olumlu nitelik kazandırdığına inanmıştı.


AMETİST

Taşlarla tedavi ve iyileştirmeye olan inanışlar arttıkça, ametist adı verilen değerli taş da popüler hale geldi. Birçoğumuzun evinde bir parça mor ametist vardır. Kötü enerjiyi topladığına, su yıkanınca veya suda bekletilince içine hapsettiği kötü enerjiyi attığına inanılır.


Ametistin genelde mor renkli olanları rağbet görür ve mücevheratta da sıkça mor olanları tercih edilir. Bu taşların zihni ve ruhu dinlendirme açısında etkili olduğu söylenir. Bu alternatif iyileştirme yöntemiyle insanlara hizmet edenler, pozitif enerjiyi güçlendirmek için meditasyon seansları sırasında etrafı bu taşlarla süsler. Bir dönem ametist taşların popülerliği öyle artmıştı ki elmastan bile çok daha pahalıya satılan ametist mücevherler vardı.

YAKUT

Yakut son derece güzel bir değerli taştır ve yakut taşlı mücevherler her zaman kadınlar arasında talep görmüştür. Yakutlarla ilgili ilginç bir gerçek, kırmızı safir olarak da adlandırılmalarıdır. Mineral bileşimleri safirlerle aynıdır. Yakut, aşkı ve tutkuyu temsil eden canlı, koyu kırmızı bir renge sahiptir. 


Yakut değerli taşlı mücevher takan kişinin aşk ve kariyer gelişimi konularında iyi şanslar çektiğine inanılıyor. Birçok erkek de partnerlerine onları büyülemek için yakutlu takılar ya da yüzükler hediye ediyor. Yine tarih boyunca da yakut kralların, sultanların, kraliçe ve prenslerin taçlarını süslemiştir.

MAVİ SAFİR

Mavi safir, Hindistan'da popüler olarak neelam olarak bilinir. Bu değerli taş, kariyer yolunda büyük başarılar elde etmek isteyen insanlar arasında son derece popülerdir. Mavi safir taşlar bunun yanı sıra takı setlerine eşsiz bir çekicilik katmaktadır. Mavi safir mücevherler özellikle Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın düğün yüzüğü ile birlikte tüm dünyada inanılmaz bir popülarite kazandı. Kate’in mavi safir yüzüğü kayınvalidesi Prenses Diana'ya aitti.

İLGİLİ İÇERİKLER