Sağlıklı ve doğru evlilik kurmanın beş altın kuralı

Sağlıklı ve doğru evlilik kurmanın beş altın kuralı

Covid-19 pandemisi sağlık açısından tüm dünyada büyük bir risk oluştururken Pandemi karantinaları nedeniyle eşimizle, hayat arkadaşımızla tüm zorlukları atlatmak için birlikte savaş verdik ve uyumlu, sağlıklı bir evliliğin ne kadar önemli olduğunu yeniden anladık. Evlilik yolunda ciddi ilişki arayanların çevrimiçi tanışma uygulaması olan Hawaya'nın hazırladığı araştırmaya göre, pandemi sırasında insanlar eş arama uygulamalarında %25’e kadar daha çok vakit geçirmeye başlamışken, eşleşme oranları da %40 oranında arttı. Peki, ilişkimizi, evliliğimizi daha sağlıklı ve mutlu yaşamak için nelere dikkat etmeliyiz? İşte, sağlıklı ve doğru evlilik kurmanın beş altın kuralı.

1. Saygı var mı?

İlişkinizi, eş adayınızı değerlendirirken, saygı kavramını gözden kaçırmak en büyük hatalardan biri olabilir. Ancak birbirine saygı duyan bireyler, sağlıklı bir ilişki kurarak, ömürlük bir mutluluğun temelini atabilirler. İçinde saygı barındırmayan bir ilişki, eninde sonunda istenmeyen çatışmalarda ağır hasarlar alacaktır.


2. Karşınızdaki insana güveniyor musunuz?

Birbirine güvenmeyen insanların bir ömrü beraber geçirmesi nasıl mümkün olabilir? Sürekli yanınızdaki insandan şüphe ederek, tetikte kalarak, inanmayarak geçen zaman ikinizi de o kadar yorar ki, bu yorgunluk sonunda sizi de onu da çok yıpratacak ve ilişkiyi sona götürecektir.


3. Eşinizle arkadaş olabilecek misiniz?

Uzun ve mutlu bir evliliğin alt yapısındaki önemli temel taşlarından biri de arkadaşlıktır. Arkadaş olamadığınız bir insanla uzun yıllar birbirinize tahammül etmenizin çok zor olacağını unutmamalısınız. Arkadaşlık ise birbirinizin karakterine ve hayallerine saygı göstermek, birbirinizle vakit geçirip ortak hobiler edinmek, ortak ilgi alanları oluşturmak gibi yatırımlarla mümkün olabilir. 


4. İletişim kanallarınız açık mı?

Evlilikleri sona götüren en büyük sorunlardan biri, eşlerin birbiriyle iletişim kanallarını kapamasıdır. Birbirini dinlemekten, anlamaya çalışmaktan, empati kurmaktan vazgeçen veya başından beri zaten bunları yapmayan çiftler, sadece “evli olma” hevesiyle başlayan ilişkilerinde mutlaka ağır sorunlar yaşayacaktır. Unutmayın ki, ilişkiniz sırasında yanınızdaki insanın size anlatmak, duyurmak, destek almak isteyeceği pek çok konu olacak ve aranızda sağlıklı bir iletişim kuramadıysanız, birbirinizi dinlemiyor, birbirinize zaman ayırmıyorsanız sona giden yolun kapılarını açacaksınız.


5. Hawaya sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurmak isteyen çiftlerin ilk durağı oldu

Dünya devi Match Group’un geliştirdiği ve evlilik yolunda ciddi ilişki arayanların çevrimiçi tanışma uygulaması olan Hawaya, Türkiye’de eş arama kategorisinde en çok indirilen uygulama olurken, evlenmek için eş arayan gençlerin güvenli bir şekilde birbiriyle tanışmasına da kapı açıyor.

Dünyadaki istatistiklere göre, evliliklerin/ciddi ilişkilerin yaklaşık dörtte biri artık çevrimiçi uygulamalar üzerindeki tanışmalarla gerçekleşirken Türkiye’de 2000 kişi arasında yapılan araştırmaya göre, ülkemizde bu oran şimdilik beşte bir seviyesinde bulunuyor.

Hawaya bu noktada insanlara güvenilir bir platform sunarak, ömürlük mutluluklar arayan bireylerin bir araya gelmesi için destek veriyor. 

Hawaya güçlü teknolojik alt yapısı ve kullandığı yapay zekâ ve denetleme kombinasyonu ile tüm üyeleri için ‘’Selfie Doğrulama’’ sistemi kullanarak kimlik doğrulaması yapıyor. Böylece sahte profil oluşturulmasına engel oluyor. Mahremiyete son derece önem veren Hawaya, ilk etapta kadın kullanıcılar arasından profil fotoğrafını göstermek istemeyen kişiler için ‘’Bulanıklaştırma’’ seçeneği sunuyor. Bu seçenek ile profil fotoğrafı yalnızca bağlantı kurduğu kişilere gösteriliyor.

Hawaya’da ayrıca, kullanıcıların kendilerini rahat ve güvenilir bir ortamda hissetmeleri için ‘Şahit” özelliği seçeneği de bulunuyor. Bu seçeneği etkin hale getiren kullanıcılar güvendikleri bir arkadaşlarını ya da bir aile üyesini sürece dâhil edebilir, onlardan geri bildirimler ve tavsiyeler alabilirler.

Hawaya sunduğu ‘’Özel mod’’ seçeneği ile eşleşmeyi bir sonraki adıma taşıyor. Bu özellik sayesinde eşleşen kişiler karşılıklı olarak bütün dikkatlerini birbirine veriyor ve başka kimseyle iletişime geçmiyorlar. Hawaya, sohbeti başlatma konusunda çekingenlik gösteren kişiler için de bir özellik sunuyor; profillerin eşleşmesinden sonra, kişilere ilk iletişimlerinde kolaylık ve rahatlık sağlamak adına ilgili çekici sohbet araçları ve kişiselleştirilmiş sohbet başlatma konuları sunuyor. 

Hawaya uygulamasına Google Play Store veya Apple AppStore üzerinden ulaşabilir ve hemen ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.