Vietnam'ın gülen yüzü Danang

Vietnam'ın gülen yüzü Danang

Bu ay, Vietnam’ın acı dolu tarihinden daha fazla konuşulmayı hak eden renkli yaşamına davet ediyoruz sizi. Vietnam’a yapacağınız yolculuk, hayata bakışınızı değiştirecek.


MY KHE VE NON NUOC PLAJI
Yorgunluğumu yenip kendimi yenileyebileceğimi umduğum seçimimle günü noktalamak en büyük derdim. Şehirde denizin tadını çıkarmak için, sınırsız hizmet sunan yumuşak kumsallarıyla My Khe ve Non Nuoc Plajı Vietnam’ın bunaltıcı nemine karşı ilaç gibi. Ayrıca sörf yapmak için uygun dalga boylarına rastlamak da mümkün.

EJDERHA KÖPRÜSÜ’NÜN BÜYÜK ŞOVU
Ejderhaların sonsuz iyilik, uğur ve bilgelik getirdiklerine inanan Vietnamlılar, bu bağlılığını mimari seçimlerinde de gösteriyor. 2013 yılında trafiğe açılan Han Nehri’nin en gözde köprüsü Dragon, dev bir ejderha temalı. Köprüde hafta sonu akşamları için ilginç bir şov düzenleniyor. Işıklarla aydınlatılan ejderha figürünün ağzından çıkardığı ateş ve su gösterisini insanlar büyük bir heyecanla izliyor.

CHAM HEYKELLERİ MÜZESİ
Yüzyıllar boyunca Vietnam’da hüküm sürmüş Cham Uygarlığı’ndan günümüze kadar ulaşmayı başarmış Cham kalıntıları, taş heykeller, sunaklar ve Hindu simgelerinin en çarpıcı örneklerini içeren bu müze görülmeye değer.

BAYAN BUDA HEYKELİ
Şehrin güneyinde Son Tra yarımadası üzerinde bulunan Bayan Buda Heykeli, bir tepe üzerine oturtulmuş, 72 metre yüksekliğe 17 metre çapa sahip. Anıtsal bir başyapıt olarak kabul gören bu yapı, turistlerin en çok görmeyi istediği keşiflerin başında geliyor. Yüzü okyanusa dönük heykelin tamamı mermerden yapılmış, pagoda özelliği sayesinde de Budistlerin ibadetlerine tanıklık edebileceğiniz bir pozisyonda.


BA NA TEPELERİ
Deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metrede. Yılda 1.5 milyon ziyaretçi alıyor ve dünyadaki en etkileyici teleferik sistemlerine sahip. Ba Na Tepeleri için insanın aklını kaçırmaması mümkün mü? Şehrin önemli bir turizm merkezi haline gelmiş bu tesis en çok da, dünyanın en uzun teleferik hattı olması özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmayı başarmış teleferiği ile ünlü.

SU KUKLALARI
Vietnam halkının kendini ifade ettiği en doğal ve en eğlenceli yollardan biri de bin yıllık geçmişe sahip su kuklacılığı. Çeltik tarlalarında çalışırken çocukları eğlendirmek için geliştirilen bu buluş bugün, su ile doldurulmuş büyük havuzlarda bir saatlik gösteri ile tarım toplumundan hikayelere yer veriyor.