Apple mı Çin mi?

Telefon pazarında Apple ve Çinli üreticiler arasında büyük bir rekabet devam ediyor. Günlük hayatında kaliteli bir telefon arayışında olan biz kullanıcılar için şu anda hangi telefonlar daha ideal?

Apple mı Çin mi?

Telefon pazarında Apple ve Çinli üreticiler arasında büyük bir rekabet devam ediyor. Öyle ki geçtiğimiz yıllarda Apple ve diğer ABD şirketlerini Çin rekabetine karşı korumak isteyen ABD Başkanı’nın fazlasıyla güçlenip ABD şirketlerine rakip olan bazı Çin şirketlerinin yöneticilerini çeşitli suçlamalarda ABD’de tutuklayarak göz dağı verdiğine bile şahit olduk.

Apple, çok üzün süre, güçlü pazarlama stratejisi sayesinde yarattığı çok güçlü marka imajıyla sadece telefon değil, imaj da sattı. Bu imajı elde etmede de hakkı olduğunu kabul etmek lazım çünkü insanlar Android telefonların nasıl kullanılacağını çözmek için kafa patlatırken Apple tamamen kullanıcı odaklı, kolay anlaşılan ve herhangi bir sorun anında hızlı şekilde teknik destek sağlayan yapısıyla, gönülleri fethetmişti.

Bugün ise Çinli üreticiler, Apple’ın kalitesiyle yarışan ürünlerini dünyaya sunuyor. Çinli Xiaomi’nin gelişmiş telefon modeleri iPhone modelleriyle yarışıyor. Dolayısıyla biz kullanıcılar için artık telefon seçmek biraz daha “fiyat/peformans” odaklı bir tercihe dönüşüyor.

Peki telefon ihtiyacımız için şu sıralar karşımızda hangi seçenekler var? Xiaomi’nin güçlü modeli Xiaomi Redmi Note 9 Pro son derece çarpıcı özelliklere sahipken, Apple’ın da iPhone X modeli fiyat ve performans kriterleri açısından Apple severlere göz kırpıyor.

Redmi Note 9 Pro

Arka yüzeyi tamamen cam malzemeyle kaplı olan ve Gorilla Glass 5 ile korunan Note 9 Pro'da çift SIM kart desteği mevcut. Slotta ayrıca microSD kart için bir yer de var. Yani hem iki hattınızı hem de microSD kartınızı aynı anda kullanabiliyorsunuz. Redmi Note 9 Pro ekran büyüklüğü 6.67 inç olurken, çözünürlük de 1080x2400 piksel şeklinde. 395 ppi piksel yoğunluğuna sahip ekran IPS LCD teknolojisiyle üretilmiş. Redmi Note 9 Pro, güncel olarak Android 10 işletim sistemiyle geliyor ve MIUI 11 arayüzünü kullanıyor. Snapdragon 720G, 8 çekirdekli yapıda bir işlemci. 2 adet 2.3 GHz frekansında çalışan ana çekirdeğin yanında, 1.8 GHz frekanslı Kryo 465 Silver çekirdekleri de verimlilikte yardıma koşuyor. Telefonun elimizdeki modeli 6 GB RAM ve 64 GB depolama alanı şeklinde. Ayrıca bu telefonu 128 GB kapasite ile de piyasada bulabiliyorsunuz.

Redmi Note 9 Pro'da ana kameramız yine 64 MP şeklinde karşımıza çıkıyor. f/1.9 diyaframlı bu ana kamera, 0.8 mikrometre faz algılamalı otofokus destekli bir lense sahip durumda. Telefonda 64 MP'lik çekim yapmak istediğinizde, kamera arayüzünden bu ayarı yapmanız gerekiyor. Telefondaki geniş açılı kamera, 8 MP ve f/2.2 diyaframa sahip. Bu kamera ile 119 derecelik geniş açılı fotoğraflar çekebilirken, derinlik sensörü fiziksel olarak yine 2 MP şeklinde kamera diziliminde karşımıza çıkıyor. Son kamera ise makro çekimler için 5 MP şeklinde yer alıyor.

Apple iPhone X

2017’de piyasaya çıkan iPhone X ise hala güçlü ve popüler bir model. Fiyat performans olarak da çok uygun bir cihaz olarak dikkat çekiyor.

5.8 inç OLED ekran, keskinlik, görsel kalite ve parlaklık bakımından en iyi iPhone ekranı olurken, çerçevesiz hatlarıyla da iPhone 8 Plus'tan daha dar bir alana, daha geniş bir görüntü sağlamış oluyor.

Telefonun ekranına yönelik teknik detayları paylaşacak olursak, ekran çözünürlüğünün 1125x2436 piksel olduğunu ve inç başına 458 piksel düştüğünü söyleyebiliriz. 625 kandela parlaklık oranına ve HDR özelliğine sahip olan ekranın gövdeye olan oranı ise yüzde 82.9 seviyesinde.

iPhone X'un tasarımı zaten ana hatlarıyla ekranın çevresinde şekilleniyor. Ön yüzde yekpare ekran bulunduran telefon, arka yüzde de bize cam malzeme sunuyor. Çerçeve ise çelik malzemeye sahip. Böylece telefonu elinizde tuttuğunuzda, fazlasıyla beğeniyorsunuz.

iPhone X'un çift ana kamerası, iPhone 8 Plus ile çok benzer yapıda, ancak küçük farklılıklar var. Örneğin, her ikisi de çift 12 MP sensör dizilimine sahipken, iPhone 8 Plus'ta kameranın diyafram açıklığı f/2.4 seviyesinde. Buna karşın iPhone X'un telefoto kamerası f/2.4 seviyesinde diyafram açıklığı değerine sahip. Ayrıca iPhone 8 Plus'ta yalnızca geniş açı lens görüntü stabilizasyonuna sahipken, iPhone X'da her iki lens de bu özellikten faydalanıyor.