Düğünlerde yeni dönem: Yemek ve ikram yasağı kaldırıldı!

Yaz ayları evliliğe adım atacak çiftlerin en çok tercih ettiği zaman dilimi. Bu yüzden evlenecek çiftlerin gözü 15 Haziran'da İçişleri Bakanlığı'ndan gelecek haberdeydi. İçişleri Bakanlığı kademeli normalleşme sürecine ilişkin tedbirler doğrultusunda yeni kararlarını açıkladı. İşte detaylar...

Düğünlerde yeni dönem: Yemek ve ikram yasağı kaldırıldı!

1 Haziran’da başlayan kadameli normalleşme kapsamında, nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramı ile azami davetli sayısı kısıtlaması bulunuyordu. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabına ilişkin tedbirler doğrultusunda, düğünlerde yemek ve ikram yasağı kaldırıldı. Peki, düğünler bugünden itibaren nasıl olacak? Kişi kısıtlaması devam ediyor mu? Nişan ve kınalar yapılabilecek mi? İşte merak edilen soruların yanıtı...

NİŞAN VE KINA GECESİ ETKİNLİKLERİNE İZİN VERİLMEYECEK

İçişleri Bakanlığının “Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri” genelgesinde, düğün ve nikah törenlerinin belirli kurallarla uygulanacağı, nişan ve kına gecesi gibi etkinliklere ise izin verilmeyeceği bildirildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, Kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabına ilişkin tedbirler doğrultusunda, nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünlerin; açık alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara eksiksiz riayet edilmesi, masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması, yiyecek-içecek ikramının yapılmaması, kapalı alanlarda ise bu kurallara ilave olarak kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılması ve azami 100 davetliyle sınırlandırılması kaydıyla 1 Haziran’dan itibaren yapılabileceği belirtildi.

100 DAVETLİ SINIRLAMASI KALDIRILDI

Genelgede, yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran’da son verileceği, bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramının yapılabileceği, kapalı alanlarda kişi başına en az 6 metrekare alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırının uygulanmayacağı bilgisine de yer verildi.

15 Haziran itibarıyla kalkan bazı kısıtlamalar ile kapalı alanlarda yapılacak nikah törenleri ve düğünlere yönelik daha önce belirlenen azami 100 davetli sınırlandırması kaldırıldı. Düğünlerde yiyecek-içecek ikramına da yeniden başlandı.

Haziran ayı boyunca uygulanacak kademeli normalleşme sürecinde nişan ve kına gibi etkinliklere 1 Temmuz’dan sonra izin verilecek.