Ruhunu ve zekasını oyunla besleyin

Dersler kadar oyuna da önem veren bir anaokulu seçmeniz yetmez.
Oynarken özgüveni de gelişsin
Çocuğunuzla oyun oynarken aynı zamanda ona özgüven kazandırmak için ‘Çocuk Odaklı Oyun Terapisi’ yönteminden yola çıkarak şunları uygulayabilirsiniz.

• Oyun oynadığınız oda (ya da çocuk odası) sıcak bir havaya sahip olmalı. ‘Burası tamamen senin için ve burada istediğini kullanmakta özgürsün’ mesajını net bir şekilde vermelisiniz.
• Ona ayırdığınız bu sürenin, çocuğunuzun saatleri olduğunu unutmayın. O süre boyunca başka bir şeyle uğraşmamaya özen gösterin.
• Oyun boyunca çocuğunuz lider olmalı ve siz de onu izlemelisiniz. ‘Takip etme’ bu sürecin en önemli parçalarından biri (özellikle 0-5 yaş grubu çocuklar için). Doğru-yanlış, gerekli-gereksiz eylem yoktur ve çocuğun seçtiği oyun veya yaptığı eser mutlaka bir değer taşımaktadır. Aynı zamanda, bazen çocuğunuzun bir duygusunu yakalayıp, ona bunu söyleyin. ‘Bebekle oynamak oldukça hoşuna gitti sanırım’, ‘Çok kızdın’ gibi... ‘Takip etme’ çalışması ile kurulan güven ilişkisi, çocuğa anlaşıldığını ve önemsendiğini hissettirip, onu paylaşıma yöneltecek.
• Zamanla çocuğunuz kendini olduğu gibi ifade edebileceğinin rahatlığını hissetmeye başlar. Bunu sağlayan en önemli unsur, oyun oynarken ailesinin onu olduğu gibi kabul ettiğini fark etmesi.