"Şarlo" artık İstanbul'da!

Charlie Chaplin'in canlandırdığı "Şarlo" karakteri için yapılan oyuncak, İstanbul Oyuncak Müzesi'nde...
İstanbul Oyuncak Müzesi, ünlü sinema oyuncusu Charlie Chaplin'in canlandırdığı "Şarlo" karakteri için sadece bir tane yapılan ve sanatçıya hediye edilen oyuncağı da koleksiyonuna ekledi.

Oyuncağın İstanbul'a getirilişi dolayısıyla İstanbul Oyuncak Müzesi'nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan müzenin kurucusu Sunay Akın, Charlie Chaplin'in 1914'te oynadığı "Venedik'te Çocuk Otomobil Yarışları" filminde ilk kez seyircinin karşısına çıkan Şarlo'nun, kısa sürede ünlendiğini belirterek, yıllar içinde de "sinema tarihinin ölümsüzleri" listesinde ilk sıraya yerleştiğini söyledi.

ABD'de Schoenhut fabrikasında üretilen oyuncağın, Chaplin için özel tasarlandığını ve kendisine armağan edildiğini aktaran Akın, sanatçının 1920'li yıllarda geliri anaokulu yapımında kullanılmak amacıyla düzenlenen açık artırmada satışa çıkardığı oyuncağın, 500 dolara William Morris tarafından satın alındığını anlattı.

Akın, William Morris'in ölümünden sonra varislerinin, okuma sevgisi aşılaması için oyuncağın Saranac Lake Kütüphanesi'nde sergilenmesine izin verdiğini ifade ederek, Chaplin'in oyuncağını görmek için gelen ziyaretçilerin aldığı ödünç kitapların kütüphane için gelir kaynağı oluşturduğunu dile getirdi.