Suyu korumak için 21 adım atın

Denizlerimizi, nehirlerimizi, göllerimizi, su kaynaklarımızı korumak için bizim de atabileceğimiz küçük adımlar var. Çocuklarımızın suyunu korumak için sorumluluk alıyoruz, bilinçlenip paylaşıyoruz...
10) Pillerle suyu kirletmeyin
Minik enerji kaynaklarımız piller de hiç masum değil. İçlerinde bulunan cıva, kurşun, nikel gibi ağır metaller toprağı, suyu zehirleyebilecek nitelikte. Bu nedenle yalnızca ve yalnızca “pil toplama kutularına” atılmaları gerekiyor. Atık pillerinizi kesinlikle evsel çöpe karıştırmayın. Toprağa gömmeyin, sokağa, denize, akarsulara atmayın. Biten pillerinizi bir kavanozda ya da torbada muhafaza edin ve en kısa zamanda mahallenizde bulunan “atık pil toplama kutusuna” atın.

11) Çevreci ürünleri seçin
Levi’s markasının water-less jean’leri normal bir kot pantolona göre yüzde 96 daha az su kullanılarak üretiliyor. Şimdiden 172 milyon litreden fazla su tasarrufu yapılmış bile! Birlikte bir fark yaratmanın güzel bir örneği…

12) Arkadaşınız adına “temiz su” hediye edin
Bir yandan uzak dağlardan, Alpler’den elde edilen sular şık ve pahalı şişelerinde sofralarımıza kadar gelirken bir yandan dünyada her yıl 8 milyon kişi temiz içme suyu bulamadığı için hayatını kaybediyor. WaterAid’e arkadaşınız adına bağışta bulunarak ona ve Afrika’daki çocuklara çok anlamlı bir hediye verebilirsiniz. WaterAid, Afrika, Asya ya da Pasifik ülkelerindeki köylere temiz su ulaştırmak için çalışmalar yürütüyor. (www.wateraid.org)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.