Suyu korumak için 21 adım atın

Denizlerimizi, nehirlerimizi, göllerimizi, su kaynaklarımızı korumak için bizim de atabileceğimiz küçük adımlar var. Çocuklarımızın suyunu korumak için sorumluluk alıyoruz, bilinçlenip paylaşıyoruz...
13) Yoga çevrecidir
Duşta geçirdiğiniz zamanı azaltmak, spor salonuna havlunuzu götürmek, gereksiz havlu kullanmamak gibi küçük adımlar bile gerçekten önemli. “Gezegenimiz için spiritüel aktivizm” mottosuyla yola çıkan “Green Yoga Association” da çevreyi korumanın yollarını yogilerle paylaşıyor ve yoga stüdyolarını akredite ediyor. Türkiye’den de İstanbul Yoga Merkezi bu sertifikaya sahip.

14) Daha az pet şişe, daha çok musluk suyu
1 litre şişelenmiş su üretmek için 3 litre suyun harcandığını biliyor muydunuz? Bir şişe suyu üretmek için kullanılan enerji ise, musluk suyu üretmek için kullanılan enerjinin 2000 katı. Üstelik ne kadar geri dönüştürmeye çalışsak da pet şişeler ciddi bir çevre sorunu yaratıyor. Örneğin 2008 yılında ABD’de, dünyanın etrafını 190 kez saracak kadar pet şişe kullanılmış. 
Peki, ne yapabiliriz?
• Şebeke suyunu filtreleyerek kullanın. Bunun için üretilmiş birçok basit teknoloji bulunuyor. Pet şişenin insan sağlığı ile ilgili yaratabileceği sorunlar hala tartışılırken filtreleme yöntemi hem çevreci hem de daha sağlıklı bir seçenek olarak görünüyor.
• Mataranızı filtrelenmiş suyla doldurun ya da su şişenizi bir kere kullanıp atmak yerine tekrar doldurun. Birçok yerde marketteki şişe suyu fiyatının üç-dört katını ödediğinizi düşünürseniz bu cebinizi de koruyacak bir önlem.
• Bir yudum içmek için açtığınız su şişesini arkanızda bırakıp gitmeyin, yanınıza alın.

15) Plastik torbalardan vazgeçin
Plastik alışveriş torbaları... Onları okyanustaki balığın midesinde, bahçedeki ağacın tepesinde, hatta gökyüzünde uçarken görebilirsiniz. Her gün milyonlarcası doğaya bırakılan bu plastik atıklar su kaynaklarını, denizleri kirletiyor. Balina, yunus, fok gibi memeli hayvanların yanı sıra balıklar ve deniz kaplumbağaları gibi 200 farklı deniz canlısının hayatını tehdit ediyor. Torbalar hayvanların yüzgeçlerine dolanıyor, kaplumbağalar onları yiyecek zannedip yiyor…
Ne yapalım?
• Alışverişe kendi torbanızla çıkın, marketlerdeki naylon torbalara “hayır” deyin. Ayrıca naylon olsun olmasın tüm alışverişlerinizde en az torba (en az atık madde) almayı hedefleyin. Bir çift çorap için kocaman torbayı veren satış yetkilisine “Teşekkür ederim, bunu bir başka müşteriniz için kullanın” demek parolanız olsun!
• Çöp torbası satın almak yerine market poşetlerini kullanın.
• Kullanılmayacak durumda olanları geri dönüşüm kutularına atın.
İyi haberler:
• Adalar Belediyesi, 05 Eylül 2011 tarih ve 2011/72 sayılı meclis kararı ile Adalar İlçesi’nde bulunan süpermarket, market, manav, restoran vb. plastik poşet kullanılan işletmelerde; 31 Aralık 2011 tarihinden itibaren doğada yüzde 100 çözünebilen biyobozunur poşet, kesekağıdı, bez, file torba kullanımının teşvik edilmesi ve plastik poşet kullanılmasının yasaklanması kararı aldı.
• Birçok market zinciri artık doğada çözünebilen biyobozunur poşetler kullanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.