Tarihte bu ay: Eylül

Günümüz müziğine ismini altın harflerle yazdıran Freddie Mercury doğdu. Dünyanın en önemli üç film festivalinden biri olan Cannes Film Festivali ilk kez düzenlendi. Eylül ayı tarih boyunca çok önemli isimlerin doğumuna ve ölümüne şahit oldu. Tarih turumuz işte kaldığı yerden devam ediyor.


2 EYLÜL 1973

‘Hobbit’, ‘Silmarillon’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi serisiyle tüm dünyada haklı bir üne kavuşan İngiliz Dili Edebiyatı Profesörü, yazar J.R.R (John Ronald Reuel) Tolkien öldü.

5 EYLÜL 1946‘Bohemian Rhapsody’, ‘Somebody to Love’, ‘We Are the Champions’ denince aklınıza kim geliyor? Gerçek adı Farrokh Bulsara olan, Queen grubunun solisti efsanevi Freddie Mercury doğdu.

9 EYLÜL 1901Özellikle Moulin Rouge pavyonunu anlatan resimleriyle büyük üne kavuşan Fransız ressam Henri de Toulouse-Lautrec 36 yaşında öldü.

13 EYLÜL 1971The Beatles'tan biri olan Sir Paul McCartney ile Amerikalı fotoğrafçı Linda McCartney'nin kızı olan İngiliz moda tasarımcısı Stella McCartney doğdu.

14 EYLÜL 1982Monako Prensesi III. Rainer ile evlenerek sinemayı bırakan ve Monaco Prensesi unvanını alan Amerikalı sinema oyuncusu Grace Kelly, geçirdiği trafik kazası sonucu 52 yaşında öldü.

16 EYLÜL 1925B.B. King lakaplı Amerikalı blues gitaristi Riley B. King doğdu. Lucille adında Gibson marka gitarıyla efsaneleşen usta, gitarı için “hayatımda uzun süre kalan tek kadın” sözüyle unutulmazlar arasında. 

20 EYLÜL 1946Cannes Film Festivali ilk kez düzenlendi. Her yıl genellikle mayıs ayında düzenlenen ve en prestijli ödülü Altın Palmiye olan Cannes Film Festivali, Avrupa'daki en önemli üç film festivalinden biri.

21 EYLÜL 1934Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen Leonard Cohen doğdu. Şarkılarında genellikle yalnızlık, aşk, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri dile getirdi.

28 EYLÜL 193450’li ve 60’lı yılların ‘famme fatale’ figürü olan Fransız sinema oyuncusu Brigitte Bardot doğdu. 8 Mart 1950’de Elle dergisi 15 yaşındaki Bardot’yu kapağına taşıdı, sonraları ise 60'ların modasının önemli bir simgesi oldu.

29 EYLÜL 1912


Çağdaş İtalyan sinemasının en büyük yönetmenlerinden Michelangelo Antonioni doğdu. Bir diğer sinema duayeni Ingmar Bergman’ın takdirini kazanan az sayıdaki yönetmenden biri olan Antonioni’nin ‘Blow up’ (Cinayeti Gördüm) adlı filmi unutulmaz yapıtları arasında.

Hazırlayan: Gülru İncu