Tarihte Bu Ay Temmuz

Dünya Prenses DIana’sını kaybetti, Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesi seçildi, bikini ilk kez tanıtıldı, The RollIng Stones ilk konserini verdi, tabii bir de Ay’a çıkıldı. NeIl Armstrong ve Buzz AldrIn, Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar oldu. Nefeslerinizi tutun, bu ayki kısa tarih turumuz başlıyor.


1 TEMMUZ 1961

Diana Spencer dünyaya geldiğinde kimse Galler Prensi Charles ile evlenip henüz 20 yaşındayken Galler Prensesi olacağını tahmin edemezdi. Boşandıktan sonra 1997 yılında sevgilisi Dodi al Fayed’le Paris’te geçirdiği trafik kazasında 36 yaşında öldü. 

2 TEMMUZ 1932 
Keriman Halis, Türkiye Güzellik Kraliçesi seçildi. 31 Temmuz 1932’de ise Belçika’da yapılan Dünya Güzellik Yarışmasında birinci olarak Dünya Güzellik Kraliçesi unvanını aldı. Atatürk ona Ece soyadını verdi.

4 TEMMUZ 1865


İngiliz yazar ve şair Charles Lutwidge Dodgson ya da takma adıyla Lewis Carroll’un ünlü eseri Alice Harikalar Diyarı’nda yayınlandı.

5 TEMMUZ 1946 
Fransız modacı Louis Reard, ‘Bikini’ adını verdiği iki parçalı mayoyu Paris’te tanıttı. Mayo adını, ABD’nin atom bombası denemelerini yaptığı Pasifik’teki  Bikini Adası’ndan almıştı.

6 TEMMUZ 1907  

20’inci yüzyılın popüler kültür ikonlarından biri olarak nitelendirilen Meksikalı ressam Frida Kahlo doğdu.

11 TEMMUZ 1934
Ünlü moda tasarımcısı Giorgio Armani doğdu. Bugün Emporio Armani,  Armani Prive, Armani Cosmetics ve parfümlerinin de dahil olduğu pek çok markası var. 

12 TEMMUZ 1982
The Rolling Stones, Londra’daki  Marquee Club’da ilk konserlerini verdi.

14 TEMMUZ 1918
Çağdaş sinemasının büyük ustalarından İsveçli oyun yazarı, tiyatro ve sinema yönetmeni Ingmar Bergman doğdu. Filmlerinde inancı ve varoluş kavramlarını sıkça sorguladı.

17 TEMMUZ 1907

Resim sanatında Kübizm akımı doğdu. Kübizm adı, Georges Braque’ın bir tablosunu gören bir sanat eleştirmeni olan Louis Vauxcelles’in bu tablo için ‘küçük küpler’ sözünü kullanmasıyla ortaya çıktı.

21 TEMMUZ 1969 Apollo 11 mürettebatından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar oldu. 

26 TEMMUZ 1928
Sinemada estetik kusursuzluk, sembolizm ve gerçekçilik denince dünyanın gelmiş geçmiş geçmiş en büyük yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick doğdu.

2001: Bir Uzay Macerası, Otomatik Portakal ve Cinnet günümüzün kült yapımları arasında.

31 TEMMUZ 1944 


‘Küçük Prens’ eseriyle ünlü, Fransız pilot ve yazar Antoine de Saint-Exupery’nin uçağı Marsilya açıklarında vuruldu. Uçağın enkazı 2000 yılında bulundu.