Umut gençlerde

Umut gençlerde

Yeni nesilden umutsuz muyuz? Asla! Bu ülkenin çok aydın, çok akıllı, çok ileri görüşlü, çok çalışkan, azimli ve başarılı gençleri var. Bir kısmı yurt dışında yaşasa da, ödülleri ile bizi gururlandırmayı başarıyorlar. 2016’da dünya çapında, spordan sanata pek çok alanda birincilik alan isimlerin hikayelerine ortak olduk.

İLAYDA ŞAMİLGİL

First Step to Nobel Prize in Physics/Nobel Fizik Ödülleri İçin İlk Adım Yarışması Birincisi

“EN ÖNEMLİ ŞEY MUTLU OLMAK”


 

HAZIRLADIĞI FİZİK PROJESİ İLE TÜRKİYE’DE DERECEYE GİREMEDİ AMA DÜNYANIN EN ÖNEMLİ BİLİM ÖDÜLLERİNDEN BİRİ OLAN FIRST STEP TO NOBEL PRIZE IN PHYSICS/NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ İÇİN İLK ADIM YARIŞMASINDA BİRİNCİ OLDU. ŞU ANDA ABD’DE CORNELL ÜNİVERSİTESİ’NDE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ ALAN VE OKUDUĞU OKULDA BİR PROJE EKİBİNE DAHİL OLAN 18 YAŞINDAKI İLAYDA, NASA’NIN MARS PROJESİNE DE DAHİL EDİLEREK HEPİMİZİ GURURLANDIRDI.

 

Size birincilik getiren projenizden bahseder misiniz?

Proje, sıvılardaki su oranını hızlı bir şekilde ölçen bir sistem. Bu sistemin geliştirilmesinde sadece mıknatıs, cetvel ve lazer kullanılıyor. Süt, meyve suyu ve benzeri sıvıların içindeki su oranını ucuz bir şekilde bulmamıza katkı sağlıyor. Bunun önemine gelirsek, içeceklerin içine fazladan su katılması bu içeceğin kalitesini değiştirmiş oluyor. Tabii bazı içeceklerde örneğin limonata veya şeftali suyu gibi içeceklerde meyve suyunun içine su eklemek zorundayız. Limonatada ekşiliği, şeftali suyunda ise koyuluğunu azaltmak için. Su oranını ölçen başka cihazlar, yöntemler de var ama bu projeyi bunlardan farklı kılan şey hem hızlı hem de çok ucuza yapılabiliyor olması.


Kazandığınızda ne hissettiniz?

Öncelikle çok şaşırdım. Hemen aileme ve öğretmenlerime haber verdim. Yarışmanın ödülü olarak bir ay Polonya’da Varşova Fizik Enstitüsü’nde yapılan araştırmaları gözlemleme şansı kazandım. Asla unutamayacağım çok güzel bir deneyim oldu.


Türkiye’de aynı proje ile dereceye girememiş olmak size nasıl hissettirmişti?

Kendimi çok hayal kırıklığına uğratmamaya çalışan bir insanım. O yüzden de çok büyük bir hayal kırıklığı hissetmedim. Tabii ki projem Türkiye’de derece alamayınca bir üzüntü yaşamıştım. Fakat bunun beni derinden etkilemesine izin vermedim.


Motivasyonunuzu parlatan, sizi harekete geçiren ‘o’ cümle ne?

Şu ana kadar öyle spesifik bir cümle olmadı. Eğer motivasyon eksikliği duyuyorsam genelde ailemle konuşmak iyi geliyor. Ya da kendime biraz zaman ayırıp düşünmek motivasyonumu geri kazanmama yardımcı oluyor.

Kısa Kısa

Zamanın size öğrettiği en önemli şey ne?

En önemli şey mutlu olmak.


Şu an sizi hangi ‘an’a ışınlayalım?

20’li yıllar. O dönem yaşamış çok sevdiğim sanatçılar var, onlarla tanışmak isterdim.


Çocukluğunuzdayız. Aklınıza gelen en mutlu an?

Çok mutlu bir çocukluk geçirdim. Aklıma gelen bir tanesi ise ailem beni yazlığa gidiyoruz diye kandırmıştı. Sürpriz olarak Paris’e gitmiştik Disneyland için.


Kurduğunuz hayallere yakın mısınız?

Evet, tabii. Yani umarım öyleyimdir. 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.