Umut gençlerde

Umut gençlerde

Yeni nesilden umutsuz muyuz? Asla! Bu ülkenin çok aydın, çok akıllı, çok ileri görüşlü, çok çalışkan, azimli ve başarılı gençleri var. Bir kısmı yurt dışında yaşasa da, ödülleri ile bizi gururlandırmayı başarıyorlar. 2016’da dünya çapında, spordan sanata pek çok alanda birincilik alan isimlerin hikayelerine ortak olduk.

GÜNEY SOYKAN

Cannes Lions/Altın Aslan Ödülü Sahibi

“BENİ MOTİVE EDEN ŞEY KORKU”KIRKLARELİ’DE YAŞAYAN KÜÇÜK BİR ÇOCUKKEN BAŞLAYAN RESİM AŞKI, BUGÜN ONU HOLLANDA’DA DÜNYANIN EN BAŞARILI AJANSLARINDAN BİRİNDE SANAT YÖNETMENLİĞİ KOLTUĞUNA OTURTMUŞ. CANNES LIONS’DAN TOPLADIĞI ÖDÜLLERLE TÜRKİYE’YE FRANSA’DAN BİRÇOK DEFA ALTIN ASLAN’I GETİREN 33 YAŞINDAKİ GÜNEY SOYKAN, ‘REKLAM’ DENDİĞİNDE YARATICILIKTA SINIR TANIMIYOR.


Diş hekimliği eğitimi alırken, rotanızı değiştirip grafik ve reklam tarafına doğru yol almanızın arkasındaki hikayeden bahseder misiniz biraz?

Çocukluğumdan beri resim çizmeye çok meraklıydım. Ama Türkiye eğitim sistemi içinde, hele ki küçük bir şehirdeyseniz, tasarım gibi yaratıcılık gerektiren meslekler hem çok bilinmez hem de onlara pek iyi gözle bakılmaz. İstanbul’da yaşamak ve diş hekimliği okumak beni müthiş değiştirdi. Üniversite hayatının keyfini çıkarayım derken günde üç film izleyen, ucundan köşesinden sergileri takip eden, hafta sonları bol bol gezip konserlere giden biri oldum çıktım. Bu işi hiç sevmediğimi anladım ve sağlık sistemimiz açısından tehlike arz edecek kadar berbat bir diş hekimi olacağımı kendime itiraf edip bir çözüm bulmaya karar verdim. İnsan ne istemediğini anlayınca ne yapacağı konusunda da daha kararlı oluyor. Güzel sanatlar üniversitesi için yetenek sınavlarına hazırlanmaya başladım. Şansım yaver gitti ve kazandım.

Sizi Türkiye TBWA’den Amsterdam’a götüren yolculuğun sebebi nedir peki?
Yurt dışında çalışmak hep aklımdaydı. Ben ajansta yatıp kalkıp portfolyoma koyacak bolca iş yapmaya çalışırken Amerika’dan Türkiye’ye taşınan Zeynep (artık eşim) bizim ajansta işe başladı. Zeynep’le mesleki anlamda da kafalarımız çok uydu. Birbirimizden çok şey öğrendik. Birlikte yaptığımız bir proje ile Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nden ikisi altın toplam dört ödül alınca artık yurt dışından gelen teklifleri değerlendirmeye karar verdik. Globalleşme, iletişim teknolojisi derken dünya çok farklı bir yer haline gelmişti.

Cannes’a ilk adaylığınızda neler hissetmiştiniz?
İlk ödülüm 2011 yılında yaptığımız bir film kampanyasıylaydı. Cannes Lions 1954 yılından 90’lara kadar sadece film kategorisi olan bir yarışma, haliyle film kategorisinde bir ödül almanın prestiji büyük. Türkiye’nin bu kategoride aldığı ilk ve tek ödülü almayı başarmıştık. Böyle başarılar daha fazlasını yapmak istemenizi sağlıyor. Bu ilk motivasyonlar olmasaydı bu seneki başarı da olmazdı.

Bir reklam filminin Cannes’da aday olabilmesi için stratejik düşünmek gerekir mi?
Hem evet hem hayır. Yaratıcılık noktaları birleştirme işi. Ama Cannes’da en büyük ödülleri daima tüm endüstrinin kafasını açan, sonraki yıllara ilham veren reklamlar kazanıyor. Yani ödül almak için sadece çok yaratıcı bir fikir değil, kusursuz şekilde uygulanmış, iyi bir reklam yapmış olmanız gerekiyor.

Motivasyonunuzu parlatan, sizi harekete geçiren ‘o’ cümle ne?
Beni motive eden şey korku. Yeni bir iş aldığımda önümde duran beyaz sayfa ödümü koparıyor! Hiçbir zaman özgüveni çok yüksek bir insan olmadım. Bu güvensizlik meslekte o kadar işime yaradı ki! Çünkü yaptığım işe çok daha eleştirel gözle bakıyorum, tatmin olana kadar daha iyisini arıyorum. Ne kadar ararsan o kadar iyi bir yere varıyorsun.

Kısa Kısa

Zamanın size öğrettiği en önemli şey ne?

Bana ayrılan sürenin keyfini çıkarmak.


Şu an sizi hangi ‘an’a ışınlayalım?

1969’da Woodstock’da olmayı çok isterdim.


Çocukluğunuzdayız. Aklınıza gelen en mutlu an?

Yeni açılan pastel boya setinin kokusu.


Kurduğunuz hayallere yakın mısınız?

Fena durumda değilim. Ama sanırım insan hayallerini hep bir adım ileride tutmalı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.