Sarıldığınızda vücudunuzda neler oluyor?

Sarıldığınızda vücudunuzda neler oluyor?

Sarılmak çok basit bir eylem gibi gelse de aslında psikolojimize çok iyi gelen bir çok tarafı vardır.

Genelde erkekler sarılmak konusunda kadınlara oranla daha mesafelidir. Kadınların sarılmayı daha çok sevmesinin nedeni sarılmanın onlara verdiği güven duygusudur. Peki sarılmak genel olarak insanlarda nasıl etkiler bırakır, gelin birlikte bakalım!

Öncelikle mutluluk verir
Birine sarıldığınızda öncelikle vücudunuz oksitosin hormonu salgılamaya başlar. Oksitosin, doğum ve emzirmeye yardımcı olan bir hormone olmanın yanı sıra sizi mutlu hissettiren de bir hormondur. Eğer mutlu olmaya ihtiyacınız varsa hemen yanınızdaki insana sarılabilirsiniz.Bağışıklı sisteminizi güçlendirir
Evet, yanlış duymadınız. Sarılmak bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi hastalıklara karşı çok daha güçlü bir hale getirir. Yapılan araştırmalarda daha sık sarılan insanların sarılmayanlara oranla daha az hastalık belirtisiyle karşılaştıklarını gösteriyor. Yani fiziksel olarak sağlıklı kalmak için de bol bol sarılmalısınız.

Libidonuz artar
Sarılma sadece oksitosin salgılanmasını sağlamaz. Aynı zamanda cinsel isteği arttıran bir hormon olan dopaminin de salgılanmasına yardımcı olur. Bu nedenle seviştikten sonra sarılmak yerine sevişmeden önce de uzun uzun sarılarak daha güzel bir seks yapabilirsiniz.Kaygılarınızı azaltır
Kaygı günümüzün en büyük hastalığı ve kimi hangi yaşta yakalayacağı pek belli olmuyor. Bu nedenle ona savaş açarken yanınızda iyi silahlarınız olmalı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki eşine daha çok sarılan kadınların kaygı durumları daha az yaşanıyor. Bu da aynı şekilde temasla salgılanan oksitosin hormonundan kaynaklanıyor.

Kan basıncını düşürür
Eğer yüksek kan basıncıyla başınız dertteyse mesela yüksek tansiyon hastasıysanız ilacınız bol bol sarılmak olabilir. Eğer yüksek kan basıncınızı düşürmek istiyorsanız sarılarak kan basıncınızı düşürebilirsiniz. Yapılan araştırmalar özellikle kadınlarda sarılmanın kan basıncını düşürmek konusunda çok etkili olduğunu gösteriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.