Cem Adrian

“Benim işim gücüm, derdim aşk!“
Sizi dinlerken, ses iniş çıkışlarınızdan biz yoruluyoruz, siz söylerken yorulmuyor musunuz?
Ben içimden geldiği gibi söylüyor, onu kaydediyorum.

Peki, yeni albüm?
5. albümüm, ‘Kayıp Çocuk Masalları’ bu ay yayınlanacak. ‘Emir’ albümü bir hikayeyi başlatmıştı bu da onun bitimi gibi. Bu kez daha çok yaylılar, gitarlar, piyanolar kullandık. Konuk sanatçılar var; Aylin Aslım, Murat Yılmazyıldırım. Bunun dışında albümün kapak fotoğrafı da cesur bir çalışma oldu.

Nedir hikayesi?
Kendimle öpüşen ben yaptım. Aslında bu, yalnızlığı ve insanın kendisine dönmesini anlatan bir fotoğraf. Tabii ki çok çarpıcı. Bütün albüm kapaklarımda olduğu gibi!   (Albüm kapağını gösteriyor…)

Bayağı etkileyici evet…
Bu Boğaç Dalkıran’ın 2005 yılında yaptığı, ‘İmpossible Kiss’ diye yaptığı bir çalışmadan uyarlandı.  

Albüm kapağınıza ilişkin birtakım yorumlar, yakıştırmalar gelecektir farkındasınız değil mi?
Eşcinsel olup olmadığım gibi mi? Bence insanların böyle sorular sormayacak duruma gelmeleri lazım artık! Özel hayatımı kimsenin ilgilendirdiğini düşünmüyorum. Ben bir müzisyenim hepsi bu. Ayrıca çağrıştırsın yani sorun yok! Bir de şöyle bir şey var tabii, kadın sesiyle de şarkı söyleyen bir adam hakkında böyle bir yakıştırma çıkmaması mümkün mü?

Sizin derdiniz nedir hayatta? Yaptığınız müzikle bize ne anlatmaya çalıyorsunuz?  
Benim işim gücüm, derdim aşk (gülüyor).

Peki, tanımlayabilir misiniz aşkı?
Tanımlayamam. Çünkü her geçen gün birinde bir başka şey buluyorum. Bence en tanımsız olan aşk! Bence sonu olmayan bir yol. Ben yürümeyi seviyorum. Aramak var ya, o çok güzel bir şey işte…

Bulduğunuz oldu mu hiç?

Hayır.

Peki, Cem Adrian politik midir?

Hiç ilgilenmiyorum politikayla! Ama bakıyorum liderlere hiçbiri beni temsil etmiyor. İstiyorum ki gökten biri insin, bağrıma basabileceğim politikacı yok.   

Referandumdan böyle bir sonuç çıkmasını bekliyor muydunuz?
Korkunç bir sonuç ama bekliyordum. Yani biz gereksiz bir çırpınışta bulunduk sadece. En azından sandığa gittik.

Siz de bir sanatçısınız, Tophane baskını ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Bir şey söyleyeyim mi bence o kadar saçma sapan bir şey olmuş ki orada… Sanki biri ortaya çıkmış ve birden bire hepsi galeyana gelmiş. Yani bir şeylerin başlangıcı gibi görülecek bir olay değil.  

Peki, AKP hükümeti ile bu ülkenin daha da muhafazakârlaştığını düşünüyor musunuz?
İlerlememizin önüne geçildiğini düşünüyorum. Gerilemek değil de belki açılım yolunda hız kestiğimizi düşünüyorum. Sonra Facebook’un kapatılması ne demektir yahu? Arap ülkeleri gibiyiz. Aslında halk muhafazakârlaşmıyor bana kalırsa hükümet muhafazakârlaşıyor.

En çok hangi ülkeyi beğeniyorsunuz?
Türkiye’yi.

Size, ‘çocuk’ desem...   
İleride evlat edineceğim. 29 yaşındayım. 5 sene sonra bir çocuğu evlat edinmeyi çok isterim. Yalnız, öncelikle  o çocuğu çok iyi yaşatacağım bir hayata sahip olmam lazım

En büyük hayaliniz?
Bir gün Güney’e yerleşip, ufacık bir yerde yaşamak ve her zaman sevdiğim insanlara yakın olmak istiyorum 
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.