Bir demet yetenek: Demet Özdemir

Bir demet yetenek: Demet Özdemir

Yeni jenerasyonun en çok konuşulan isimlerinden biri olan Demet Özdemir kimdir? Rol aldığı diziler, hedefleri, aşka bakış açısı... Yanıtlar için, Elele dergisinin Ağustos 2016 sayısında yayınlanan röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.‘Çilek Kokusu’ ve bir anda gelen şöhret sonrasında insanların sizi bu kadar çok sevmesini ve benimsemesini nasıl yorumluyorsunuz?

‘Şöhret’ kelimesinin altı daha yüklü. Açıkçası ben kendimle ilgili daha hafif şeyler düşünüyorum. Daha yolun başındayım ve yapmak istediğim, öğrenmeyi hedeflediğim onlarca şey var. Şimdilik bulunduğum yerin tadını çıkararak yavaş yavaş basamakları çıkmak istiyorum. Aslında tüm yükselişimi de ‘Çilek Kokusu’na bağlamak doğru değil. Özellikle çocuk hayranlarım ‘Sana Bir Sır Vereceğim’ dizisiyle oluştu. Çok az sürse de ‘Kurt Seyit ve Şura’da büyükler tarafından fark edildim, beğenildim. ‘Çilek Kokusu’yla da hem artık birkaç yıl büyüdüm hem de eski sevenlerim ile yaşları daha büyük genç bir kitleye kendimi sevdirmeyi başardım. Olduğum yeri hak ettiğimi düşünüyorum. Samimiyim ve demek ki bunu da izleyicilerime güzel geçiyorum ki beni sağ olsunlar destekliyorlar. Onların enerjisiyle ben de daha fazlasını vermeye ve ilerlemeye gayret ediyorum.


Uzun yıllar dans ile uğraştığınızı, öncesinde avukat olmayı dilediğinizi biliyorum. Oyunculuk aklınıza ilk ne zaman düştü?

Küçükken hep insanlara iyilik etmek, onlara yol göstermek adına avukat, polis, pilot gibi öncülük eden bir meslek sahibi olmak istiyordum. Dans, hayatıma ablamdan dolayı girdi. Güzel dans ediyordu ve bunu profesyonel olarak yapmaya başlamıştı. Tüm büyüme çağım boyunca ablama özendiğim için bu konuda da ona özendim ve onunla dans etmek istedim. İşi ilerletip sahneye çıkmaya ve konserlerde dans etmeye başlayınca, seyirciye karşı göz önünde olmak çok hoşuma gitti. Dans ederken şarkıların içine girip kendimi kaptırdığımdan, arkadaşlarım benim oyuncu olmayı denemem gerektiğini söyler oldu. Ailem de destekledi ve dansta kazandığım para ile oyunculuk eğitimi almaya başladım.


Kararınızdan şüphe duyduğunuz ya da sorguladığınız zamanlar oldu mu?

Asla olmadı. Ben zaten pişmanlıkları olan biri değilim. Her karar ve yaptığımın hata dahi olsa arkasında dururum. Beni bugün ben yapan her şey geçmişimdir ve demek ki yaşamam lazımmış derim. Kendimi sorgulamayı geçmişe yönelik değil, yapıcı olması adına geleceğe yönelik yapılması gerektiğinde yaparım. Dans bana çok güzel bir disiplin, kondisyon ve seyirci karşısında çok çalışarak hatasız olmayı öğretti. Kendi ezberimi yaparken yanımdakini de eş zamanlı takip etme yetisini kazandırdı. Oyunculuk çok özel bir meslek. Göründüğü gibi hiç kolay değil, ama ben sabahlara kadar dans edip, sonra karavanla şehir değiştirip ertesi gün başka şehirde de sahne aldığım bir tempoya alışkın biri olarak, bu işe tüm gönlümü koydum. Çalışkanım, işten asla kaytarmam. En iyisi olana dek sonuna kadar talep edileni veririm. Çok mutluyum böyle bir mesleği icra etmeye gayret ettiğimden dolayı. Tüm düzensizliğine rağmen ben işimi aşkla yapıyorum.


Şöhret olmadan önce İzmit’te geçirdiğiniz çocukluğun karakteriniz üzerindeki etkilerinin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Özgür bir çocukluk geçirdim. Bir de kendimden 10 yaş büyük bir abla figürü vardı evde. Ablası olan kızlar bilirler, ablamın peşinde koşmaktan ve ona yetişmeye, onun yaptıklarını yapmaya çalışmaktan erken büyüdüm. Belki bugün sahip olduğum bitmez enerji de buradan kaynaklıdır. Hep başından büyük işleri yapmaya gönüllü ve hazır oldum. Annemler ev işleriyle uğraşırken ben sessizce evi terk eder, ablamın okuluna onun peşine giderdim. Yön duygum da kesinlikle böyle gelişti. Yolları çok iyi bulurum. Hayatta hep özgür olmak ve kendi yolumu bulmak için çalıştım. Kimse de beni zorla başka bir yere yönlendirmedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.