Herkes kendi küçük çevresine dikkat etsin!

Çevre için eylem yaptılar.

Biz neler yapabiliriz?

Çevre ilşe ilgili problemler her geçen gün artıyor! Peki, bu duruma üzülmekle elimize ne geçiyor? Siz de uzaktan seyirci kalmayın, duyarlı olun. Herkes kapısının önünü temizlerse, her yer tertemiz olur!


Çevre ile ilgili yaşanan tüm olumsuzluklar ve tehditler dışarıdan gelmiyor; değişlikliği tetikleyen biz insanlarız. Bu durumu biz başlattıysak, durdurabilecek olanlar da sadece bizleriz. Hepimiz biraz daha dikkat ederek, çevreye faydalı olabiliriz. Peki neler yapabiliriz? İşte ilk aşamada dikkat etmeniz gerekenler…

. Enerji tasarrufu yapın. Yenilenebilir enerjileri tercih edin.
. ‘Enerji hırsızlarını’ evinizden kovun! Pek çok ev aleti, kapalı haldeyken bile, çok fazla enerji tüketir. Üzerinde enerji tasarrufu etiketi bulunan ürünleri alın ve bu etiketlerin tam olarak ne anlama geldiğini kontrol edin!
. Çalışmadığınızda bilgisayarınızı uyku konumuna getirin. Bu konumdayken çok düşük düzeyde bir enerji tüketimi olur. Ayrıca, bilgisayarınızı kapattığınız zaman fişten çekin.
. Enerji tasarruflu ampuller kullanın. Elektrik kullanımını yüzde 80’e kadar azaltırlar ve çok daha dayanıklıdırlar.
. Kullanılmayan odalardaki ışıkları söndürün!
. Televizyonu uzaktan kumandayla değil, düğmeden kapatın! Müzik setleri, TV’ler, videoteypler, bilgisayarlar ve bunların tüm aksesuarları bekleme konumundayken bile enerji tüketir. Bu tüketimlerin normal bir aileye yıllık masrafı 200 TL civarındadır. Bu yüzden, ya kabloları fişten çekin ya da üzerinde güç kesme düğmesi bulunan çoklu priz kullanın.
. Şarj ve transformatörleri fişte bırakmayın. Bu cihazlar kullanılmadıkları zaman bile enerji harcamaya devam ederler. Bunun doğruluğunu sıcaklıklarına bakarak anlayabilirsiniz. Dolayısıyla, cep telefonlarınız, MP3 çalarlarınız ve dijital kameralarınıza ait şarj aletleriyle halojen lambalar ve ev gereçlerine ait transformatörleri fişte gereğinden fazla bırakmayın.
. Evde yemek pişirmek en iyi yöntemdir, ayrıca çevreye de uyumludur, çünkü bu yöntem hazır yemek ve dondurulmuş yemeklere göre daha az karbon üretir. Üstelik, evde yemek yaparken de enerji tüketimimizi önemli ölçüde azaltabiliriz ve aynı zamanda paradan tasarruf ederiz.
. Mutfakta dikkatli olun. Yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatın. Yumurta ve sebze pişirirken daha az su kullanın. Düdüklü tencereyle yemek pişirin. Fırını önceden ısıtmayın. Eğer elektrikli ocak kullanıyorsanız yemeğin pişmesine yakın ocağı kapatın ve yemeğin enerji kullanmadan, olan sıcaklık ile pişmesini sağlayın.
. Özellikle eski buzdolapları çok verimsiz çalışır. Sadece en verimli enerji ile çalışan aletleri alın. Avrupa’da kategori A+ ya da A++’dır.
. Buzdolapları ve dondurucular buzlandıklarında daha fazla enerji tüketir. Bu yüzden zaman zaman buzlarını çözdürün.
. Asla elektrikli ocakta su ısıtmayın. Su ısıtmak için gazlı ocakları kullanmak, elektrikli su ısıtıcıları kullanmaktan daha verimlidir. Unutmayın, su ısıtmak çok enerji tüketir, bu yüzden ihtiyacınız olan su miktarından fazlasını ısıtmayın.
. 1993 yılında üretilmiş ortalama bir buzdolabı bugün üretilen üst kalite modern bir buzdolabından iki kat daha fazla elektrik tüketir. Bu, elektrik tasarruflarınızı ciddi miktarda ve yıllık karbondioksit salımını 100 kilo kadar azaltacaktır.
. Banyo yapmak yerine kısa bir duş alın. Sabunlanırken suyu kapatın. Kısa bir şarkı seçin. Şarkı bittiğinde duşunuzu da bitirin. Ayrıca, su tasarruflu bir duş başlığı kullanın. Bu başlıklar su ve enerji tüketimini yarıya indirmektedir.
. Çamaşır makinenizi daha verimli kullanın. Düşük sıcaklıklarda çamaşır yıkayın ve ön yıkama yapmayın. Böylece elektrik tüketiminiz yüzde 80 kadar azalmış olacak. Çamaşır makinenizi her zaman dolu olduğunda çalıştırın. Ayrıca, eğer mümkünse, makinenizi sıcak su musluğuna bağlayın.
. Çamaşırlarınızı asarak kurutun. Asla kurutucu kullanmayın. Kurutucular çok fazla enerji tüketir.
. Pilli tıraş makinesi, diş fırçası gibi aletleri kullanmayın; bu cihazlar, el cihazlarından daha fazla enerji tüketir. Eğer mutlaka pille çalışılan bir cihaz almanız gerekiyorsa, en azından düzgün şarj edildiğinden emin olun. Pil dolduğu anda fişten çekin, tamamıyla boşalıncaya kadar kullanın.
. Evinizi gerekli olandan daha fazla ısıtmayın. 18-20 derecelik sıcaklık oturma odalarında sağlıklı bir ortam yaratmak için yeterlidir.
. Pencere yalıtımına önem verin. Ancak PVC pencere yanılgısına düşmeyin, ahşap gibi çevre dostu malzemelerle de yalıtım mümkündür.

Harekete geçin
Şu anda gündemde olan ve yalnızca Mersin halkını değil, tüm Türkiye’yi tehdit eden nükleer kabusa karşı yapılan harekete destek vermek, kendiniz ve gezegeniniz için bir şeyler yapmak için, http://www.greenpeace.org/turkey/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.