"Kendi cümlelerimi çalıyorum"

"Kendi cümlelerimi çalıyorum"

Bu kez yazar olarak değil, elinde saksafonu ve caz müzisyeni kimliğiyle duran bir Kürşat Başar var karşımızda.

Arşivinizde mutlaka yer alan sanatçılar ve gruplar kimler?
Ben her tür müzik dinlerim ama özellikle yazarken veya evde otururken caz dinliyorum. Keith Jarrett, Miles Davis, John Coltrane, Bill Evans, Charlie Haden gibi isimler her zaman arşivimde.

Bugüne kadar yaptığınız işler arasında kendinizi en iyi ifade ettiğinizi düşündüğünüz işler hangileri?
Bir yazar olarak kendimi en iyi şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum. Tabii köşe yazıları veya televizyon programları biraz daha farklı. Müzikte de aslında bazen arkadaşlarımın söylediği gibi yine kendi cümlelerimi çalıyorum.


İlk albüme ismini veren ‘Keşke Burada Olsaydım’ sizin bestenizdi. Müzikle uğraşan insan beste yapmaktan kendini alamaz, başka besteleriniz de var mı?Bu albüme ismini veren ve sevgili Nükhet Duru’nun seslendirdiği ‘Kaldığımız Yerden’ de yine benim bestem. Bunun dışında da farklı tarzda beste çalışmalarım var.

Peki aşk? Kitaplarınızda olduğu gibi yoğun mu hayatınızda? Kürşat Başar aşkı nasıl yaşar, aşık olunca hayatı nasıl algılar?
Galiba aşk olmadan yaşadığım bir dönem olmadı hayatımda. Beni sabah uyandığımda heyecanlandıran şeyler olmadan mutlu olmuyorum. Aşk aynı zamanda yazmakla, çalmakla, farklı şeyler üretmekle gelişiyor bence. 

Önümüzdeki günlerde anılarınızdan oluşan bir kitap projesi üzerinde çalıştığınızı söylediniz, biraz ipucu verir misiniz?
Birkaç ay içerisinde yayınlanacak olan kitabım, yazdığım romanlar ve o sırada yaşadıklarım üzerine bir anı kitabı. Yaratma süreci üzerine bana sorulan pek çok soruya cevap veren bir kitap oldu sanıyorum.

‘Kürşat Başar’la’ programı konseptiyle Türkiye için bir ilkti. TV dünyasından tamamen koptunuz mu yoksa yeni projeler var mı?
Televizyon programı yapmaya çok genç yaşta tek kanallı dönemde başladım. Yüzlerce program yaptım. ‘Kürşat Başar’la’ adlı program beş yıldan fazla farklı kanallarda devam etti. Elbette yeni şeyler var kafamda. Yeni teklifler de var. Keyif aldığım, bir şeye yarayacağına inandığım bir şey olursa elbette devam edeceğim.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.