"Kendi cümlelerimi çalıyorum"

"Kendi cümlelerimi çalıyorum"

Bu kez yazar olarak değil, elinde saksafonu ve caz müzisyeni kimliğiyle duran bir Kürşat Başar var karşımızda.

FERHAT GÖÇER
“ŞARKININ SAMİMİYETİ ÇOK ÖNEMLİ”
Albümde ‘Sana Söz Verdim’ parçasını seslendiren Ferhat Göçer; ses getiren şarkıların sırrının melodi gücü, edebiyat gücü ve melodinin uyumu olduğunu söylüyor.

Bu projeye nasıl dahil oldunuz? Hangi şarkıyı seslendiriyorsunuz?
Bu projeye Zeynep Talu ve Kürşat Başar’ın teklifiyle dahil oldum. Aslında Leonard Cohen’e ait bu şarkıyı keşfettiğimde Zeynep Talu’ya gönderdim ve şarkıya söz yazmasını istedim ancak söz yazdıktan hemen sonra izin alamadığım için kendi albümüme koyma şansım olmadı. Bu şarkıyı Zeynep Talu, Kürşat Başar’ın albümünde okumamı teklif edince ben de heyecanla kabul ettim.


Şarkı seçerken kriterleriniz neler?
Önce melodi gücüne, ikincisi sözün edebiyat gücüne, üçüncü olarak da melodinin uyumuna bakıyorum. Bu üç kriter iyi ise zaten şarkı mutlaka ses getirir. Bir de şarkının samimiyeti çok önemli.

Alessandro Safina, Emma Shaplin ve Michael Bolton dahil birçok ünlü isimle konserler verdiniz. Bu sanatçılar arasında hangisi sizde unutulmaz anılar yarattı?
Tabii ki Alessandro Safina ve Michael Bolton bunların içerisinde beni etkileyen iki isim oldu. Her ikisi de müziğe ve seslerine oldukça hakim, ödüllü sanatçılardı. Sahne hakimiyetlerinden ve tecrübelerinden çok şey öğrendim.

Hangi sanatçıyla mutlaka düet yapmak istersiniz?
Mümkün olabilseydi Pavarotti, Frank Sinatra ve Zeki Müren’le aynı sahneyi paylaşmak isterdim ama ne yazık ki imkansız.