Savaşçı bir kadın Hadise

Belçika’dan ‘Sweat’ diyerek geldi, ardından ‘Stir Me Up’, ‘Hadi Deli Oğlan’ ve ‘Aşk Kaç Beden Giyer?’ gibi dilimize dolanan, sözleri aklımıza kazınan şarkılara imza attı. 25 yaşında ‘O Ses Türkiye’nin jüri koltuğuna oturarak ününe ün kattı, herkesin sempatisini topladı. Hadise’nin bugün yepyeni bir heyecanı var: Yeni albümü ‘Tavsiye’.
Albümün ismi neden ‘Tavsiye’?
‘Tavsiye’ isimli bir şarkım var ama albümün genelinde, tüm şarkılarda kadınlara tavsiyeler var. Sevenlerimle şarkılarla konuşmayı seviyorum, o yüzden bu albümde onlara şarkılarla tavsiyeler vermek istedim.

Favori üç şarkınız hangileri?
Emre Karaduman ve Gökhan Şahin’in ‘Prenses’ini çok sevdim. Kadınları hep güçlü göstermeyi sevdiğim için şarkılarımı da ona göre seçiyorum. ‘Prenses’i de en çok kadınları güçlü gösterdiği için seviyorum. Kadınların kendilerindeki gücü görmeleri gerekiyor. Dünyada çok daha kötü şeyler oluyor. Nijerya’da kaçırılan kızlar için çok üzülüyorum. Türkiye’de bence kadınlar daha güçlü. Sorun, şiddet uygulan erkeklerde. Bu yüzden her zaman dile getireceğim bunu; kadınlar ellerindeki gücün farkına varmalı. Afrika’daki kadınları, kızları düşünerek ‘Ben ne kadar şanslıyım’ diyerek gücümüzü gösterebiliriz. Diğer iki şarkı da kadınların gücü üzerine… Biri ‘Tavsiye’. Kadınlara ‘ne olursa olsun arkana bakma’ diyor şarkı. Bir de ‘Tokat’ var. Ayrılıktan sonra güçlü kalan bir kadını anlatıyor.

Kadınlara ithaf edilmiş bir albüm diyebilir miyiz ‘Tavsiye’ için?

Kesinlikle. Erkek fanlarım kızmasın bana onlara da kesinlikle tavsiyeler var içinde. ‘Aşk Kaç Beden Giyer’, daha çok benim yaşadıklarımı anlatan, hüzün dolu bir albümdü. Üzerinden üç yıl geçti. Ve ben o üç yılda genç bir kadın olarak çok büyüdüm.

Neler öğrendiniz bu üç yılda?

Nelerin beni mutlu ettiğini çok iyi anlıyorum artık. Kendim için yaşamak istediğimi çok iyi biliyorum. Hayatın çok kısa olduğunu ve her an her şeyin değişebileceğinin daha çok farkındayım. Albüm kapağının arkasında bir yazı yazdım. ‘Aynaya baktığımda kendimle mutlu olabilmek istiyorum, her anlamda’ dedim çünkü ben görüntüden bahsetmiyorum. Ben doğru şeyler yapıyor muyum hayatta, doğru insan olabiliyor muyum, doğru kararlar alabiliyor muyum, yanımdaki insanlara iyi davranabiliyor muyum ve en önemlisi aynaya baktığımda ben bunları görebiliyor muyum? Makyajla bir şeyleri kapatabilirsiniz ama kalbe makyaj ve kıyafet yetmiyor. Pahalı bir ceket giydiğinde o kalp temizlenmiyor. Zaten ben kendini beğenen bir kadınım. Şu anda yorgun görünüyor olabilirim ama birazdan saçım ve makyajım yapıldığında kendime bayılacağım. Ve bunu söylemekten çekinmiyorum. Bazı konularda mütevazılık gereksiz. Elbette önemli ama hayatta insanın kendinden emin olduğu konular olmalı. Şunu da öğrendim ki, başkalarının beni nasıl görmek istediği değil, önemli olan, benim kendimi nasıl görmek istediğim.

‘O Ses Türkiye’yle olan yolculuğunuz devam edecek mi?

Daha Acun ‘Survivor’dan dönmedi, biz de bu arada ‘O Ses Çocuklar’ı çektik. Bu ay o yayınlanacak. Mustafa Ceceli ve Murat Boz’la birlikte jüri üyeliği yapıyorum. Çocuklar çok zeki ve yetişkinlerden daha profesyoneller. Ezberleyemedim, yetiştiremedim yok. Çok daha keyifli ama biraz daha yorucu. Çünkü karşında dünya tatlısı çocuklar var. Söylediğim her cümleyi 40 kere düşünüyorum. Karşımdaki bir çocuk neticede, söylediklerime kırılıp, etkilenmesinden korkuyorum. Hepsine eşit davranıyorum ki farklı bir şey düşünüp üzülmesinler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.