yükselen burç hesaplama

Yükselen burç nedir, nasıl bulunur, neden önemlidir, ne işe yarar? Elele Yükselen Burç Hesaplama sayfasında hem bu soruların hem "yükselenim ne?" sorusunun yanıtını bulabilirsiniz... Astrolog Sibel Süslü'nün yükselen burçla ilgili merak edilen sorulara verdiği yanıtlara göz atın veya üstteki hesaplama modülünden yükselen burcunuzu bulun.

  •  YÜKSELEN BURÇ NEDİR?


Yükselen burç, doğum anımızda gökyüzünde ufukta yükselen burç olarak tanımlanır. O anın gökyüzü haritasına baktığımızda ASC adı verilen noktada hangi burcun yer aldığı, bizim yükselen burcumuzu belirler.

  • YÜKSELEN BURÇ NASIL BULUNUR?

Yükselen burcunuzun bulunabilmesi için tam doğum saati ve doğum yeri (şehri) bilgisine ihtiyaç vardır. Doğum saatinizi tam olarak biliyorsanız kesin bir bilgiye ulaşırsınız. Doğum saatinizi net bilmiyorsanız yükselen burcunuzun bulunması yine mümkündür; ancak bunun için “rektifikasyon” adı verilen bir yönteme ihtiyaç vardır. Astroloji uzmanlığı gerektiren bir işlem olduğu için bir astrologa danışmanız gerekir. Daha sonra haritanızı da yorumlatabilirsiniz. Yükselen burcunuzu bilmeden tam bir harita analizi almanız mümkün değildir, sadece belli kriterlere göre yaklaşık bilgiler verilebilir. Yükselen burcun bilinmesi harita analizi için kilit nokta olduğundan çok önemlidir.

  • YÜKSELEN BURCUN DERECESİ NASIL BULUNUR?

Yükselen burcunuzun derecesini bulmak için yine tam doğum saatinizi bilmeniz ve bir astrologa danışmanız gerekir. Yükselen burcunuzun derecesi doğum haritanızın yorumlanmasında –açı yorumlarında- önemlidir. En çok 1 veya 29 derecede olması durumunda önem taşır; o durumda diğer burca geçişin ya da o burçtan çıkışın eşiğinde demektir. Derecenizi biliyorsanız; 29 derecede ise bir sonraki burcun, 1 derecede ise bir önceki burcun etkilerini de taşırsınız.

  • YÜKSELEN BURÇ NEDEN ÖNEMLİDİR? NE ZAMAN DEVREYE GİRER?

Yükselen burcumuz bizim dış dünyaya karşı gösterdiğimiz özelliklerimizi, diğer insanların bizi tanıma, algılama şeklini belirler. Motivasyonlarımız ve davranışlarımızla ilgilidir. Örneğin burcunuz Koç ve yükseleniniz Yengeç ise, Koç burcunun girişimciliği ve ataklığına duygularınızı da katarsınız ve çevreniz sizi duygusal bir insan olarak bilir. Siz de kendinizi öyle tanımlarsınız. Yükselenimiz en çok karar alırken, harekete geçerken, planlarımızı yaparken devreye girer.

  • YÜKSELEN BURÇ NE İŞE YARAR?

Güneş burcumuz (asıl burcumuz) bu hayata kim olmak için geldiğimizdir, yükselen burç ise kendimizi gerçekleştirirken üzerimizdeki kıyafet gibidir. Dışarıya kendimizi o burcun özellikleriyle sunarız. O nedenle Güneş burcunuzun yanında yükselen burcunuzun da niteliklerini taşırsınız.