Yükselen Burç Hesaplama

Yükselen burç, doğduğunuz sırada ufuk çizgisinden yükselen burçtur ve doğduğunuz anda yükselen takım yıldıza verilen astrolojik teknik bir terimdir. Yükselen burç, öz burcunuz kadar önemlidir. Görünüşü ve kendinizi nasıl gördüğünüzü temsil eder. Yükselen burç ortalama 2 saatte bir değişim gösterir ve yükselen burç hesaplama işinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için doğum saatinin çok iyi bilinmesi gerekir.

Yükselen Burç Hesaplama: Kadın Erkek

Astroloji göksel cisimlerin ve astronomik fenomenlerin, insanların karakterinde ve hatta kaderi üzerinde etkilerinin olduğu düşünülen ve bunu konu alan sözde bilimdir. Herhangi bir bilimsel gerçekliği yoktur. Astroloji de burçlar kadar yükselen burçlar da oldukça merak konusudur. Peki insanlar tarafından bu çok merak edilip araştırılan yükselen burç hesaplama nasıl yapılır? Yükselen burçlar nasıl öğrenilir?

Yükselen Burç Nedir? Yükselen Burç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle "yükselen burç nedir?" sorusunu cevaplamak gerekirse; gökyüzünde görünen 12 yıldız bloğunu simgeler. Yükselen burç doğduğunuz anda, güneşin doğuş istikametinde bulunan göksel bölgeye denir. Daha basit ve açıklayıcı bir deyim ile; yükselen burç doğduğunuz anda yükselen takım yıldıza verilen astrolojik teknik bir terimdir. Astroloji uzmanlarının çoğunun söylediği gibi yükselen burç sizin için normal burcunuzdan çok daha önemlidir. Bir burç, örneğin akrep burcu doğdunuz ay dönemini kapsamaktadır. Fakat yükselen burç ise ortalama 2 saatte bir değişim göstermektedir. Dünyanın yolculuğu sırasında Güneş ile olan ilişkisi, doğu ufkunda bulunan burcu değiştirmektedir. Biz bunu gündüz Güneşin parlak ışınlarından dolayı çok fazla göremeyiz fakat doğu ufkunda her zaman mutlaka bir burç vardır. İşte bu burç da bizim kişilik özelliklerimizi etkileyen ana astrolojik sembolizmdir. Yükselen burcun öz burç kadar belirleyici bir faktörü vardır. Bir doğum haritasının 12 bölüme ayrılmış olan daire biçimde olduğunu düşünürsek, burada yükselen burç 1. bölümü anlatmaktadır. Bir kişinin tam olarak gün, saat ve dakika olarak dünyaya gelmiş olduğu yerde ufuk düzleminin dünyanın yörüngesini kesmiş olduğu noktaya ise Yükselen burç derecesi denmektedir. Başka bir deyişle coğrafi olarak enlem ve boylam olarak tanımlanmış bir yerde doğu ufkunda yükselmekte olan burç, yükselen burcu verir. Yükselen burç hesaplama yaparken biri İstanbul’da biri de İzmir de dünyaya gelen bebeklerin yükselen burç dereceleri aynı olmayacaktır. Bunun sebebi ise Dünya ile Güneş arasındaki açısal ilişkinin doğurduğu yerel saat farkı ve iki şehrin enlem ve boylamlarının farklı olmasından dolayıdır. Bu durumda bir doğum haritası hesaplanırken doğum anının mutlaka biliniyor olması hayati önem taşır. Bu yüzden yükselen burç hesaplama doğum yeri bilinmesi gerekiyor.

Yükselen Burç Hesaplama Tablosu - Yükselen Burç Bulma Haritası

Önemli bilgilerden biri de şudur ki Türkiye de yaz saati geçiş saatleri esas alınarak yükselen hesaplama yapılmaktadır. Yükselen burç hesaplama astroloji de burçlar kadar önemli bir yer taşır. Bazı hesaplayıcılarda yalnızca doğum tarihi ve burcunuzu vererek ya da konum vermeden yükselen hesaplamamaktadır. Bu işlem doğru değildir. Bu şekilde yükselen burç hesaplanamaz. Yükselen burç hesaplayabilmek için doğum tarihi, saat ve tam olarak doğum yeri bilgileri gerekir. Doğum yeri ve zamanını gerçeğe en yakın şekilde girdiğinizde doğum haritanız yükselen burç hesaplama araçları tarafından detaylı olarak hesaplanıp en yüksek ve doğru kesinlikle hesaplama sonucu sunacaktır. Aynı zamanda burçlar da olduğu gibi yükselen burçlar arasında da yükselen burç uyumu hesaplama yapılabilir.

Gezegen saatleri (Planetary Hours)

1 gün içerisinde gezegenlerin Güneş ile çeşitli açıları sebebi ile etkilerinin daha yoğun ve baskın göründüğü saat dilimleridir. Diğer bir deyişle yıldız saatleri olarak geçmektedir. Güneş saati; kişiliğimizin çok güçlü olduğu, kolaylıkla sözümüzü dinletebildiğimiz bir zaman dilimdir. Ay saati; kadınlarda özellikle verimlilik, kişisel bakım, hamilelik erkeklerde ise yakın sosyal ilişkiler, duygular ve para ile ilişkilendirilebilir. Salı gecesi: Venüs gezegeni ile başlar ve Venüs (Zühre) gecesidir. Salı günü: Mars (Merih) ile başlar ve Ay (Kamer) günüdür. Venüs günleri ve Venüs saatleri en güzel sanat eserleri yaratılır. Bu saatler ve günlerde romantik sanatları yaratmak, yaratıcı olmak için ilham yeteneğiniz artar. Sabır, duygu ve içten gelen sezgisel güç ile en yaratıcı anlar oluşur.