rüya tabirleri sözlüğü

Rüya nedir, rüyaların anlamları ne? Rüyalarımız neler anlatıyor? Rüyalar yaşantımızı nasıl etkiliyor? Elele rüya tabirlerinde öncelikle Berrin Türkoğlu’nun yorumuyla rüyaların ve rüya tabirlerinin ne olduğuna yakından bakalım… Berrin Türkoğlu şöyle anlatıyor:

Fizik ile Fizik ötesi Alemleri’ni görünmeyen iplerle birbirine bağlayan rüyalarda nasıl oluyor da; gözsüz görüyor ağzımızı açmadan konuşuyor, ayaklarımızı kıpırdatmadan yürüyor ve zaman içinde başka bir zamanda yaşayıp tekrar dünyaya dönüyoruz. Bunu hemen hepimiz her gece yapıyoruz. Ve anlam veremediğimiz çeşitli rüyalar görüyoruz. İnsanoğlu var olduğundan beri gördüğü rüyaların ne anlama geldiğini merak etmiştir.

RÜYALARIMIZ BİZİMLE İLGİLİDİR

Rüyada gördüğümüz kişilerle rüyamız nasıl ilişkilendirilebilir. Şunu bilmeliyiz ki rüyalarımız parmak izlerimiz gibi bize aittir rüyada ki semboller ya da kişiler bizimle ilgilidir. Gördüğümüz rüyayı yorumlarken en çok dikkat edilmesi gereken şey rüyaları mümkün olduğunca hayra yormamız olacaktır.

 Amerika ve İngiltere de yapılan bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır ki olumlu düşünce olumlu sonuçlar, olumsuz düşünce olumsuz sonuçlar getirir. Kısacası evrene ne yollarsak oda bize onu yollar. Metafizik hadiselerden olan haberci rüyalar ise bilinçaltımızdan değil de ruhsal dünyamızdan mı kaynaklanıyor? Öyleyse rüyalarımız bizim manevi telefonlarımızdır.

RÜYALARIMIZI NASIL YORUMLARIZ?

Rüyaların belli bir bölümü metafizik bir olaydır. İç dünyamızdan doğan zaman ötesi nitelikleri ile bilinçaltına yansıyarak bize ulaşır. Bu tür rüyalar (haberci rüyalar kehanet rüyaları gibi) bilinçaltımızdan doğmaz içimizdeki benden bize gelen mesajlardır. Rüyalarımızda bir iç spiker vardır. Bu spiker iç dünyamızdaki bendir. Yani asıl kişiliğimiz, ölümsüz yanımızdır. Kişisel bilinçaltımız rüyaları sadece o kişiye özgü sembolik bir dille taşır. Genel sembollerin dışında rüyalarımız bize özeldir. Her ne kadar rüya sembolizmi evrensel bir özelik gösterse de, bireyin psikolojik yapısı, kişilik özelikleri, yetişme tarzı ve çevre etkileri ile rüya sembolleri farklı semboller ile kişiye özel mesajlar taşımaktadır. Bunlar o günkü şartlarımıza göre ihtiyacımız olan mesajlardır.

RÜYA NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

 İngiltere’de yapılan son deneylere göre uykumuzun yüzde 20’lik bölümü rüya ile geçer. Sekiz saat uyuyan bir kişi ilk iki saat rüya görmez. Bundan sonraki on dakikada rüya görülür. Sonra yine ağır uyku kısa bir rüya ve uyanma… Rüyalarımız da anlamına varamadığımız film şeritleri gibi gözümüzün önünden gelir geçer. Uyandığımız da bunların çoğunu hatırlamayız. Hatırladıklarımız ise uyanmamıza yakın gördüğümüz rüyalardır.

Rüyalar adını verdiğimiz süreçte öyle bir zaman yaşıyoruz ki normal dünya zamanı ile mukayese edebilme şansımız yoktur. Şöyle bir örnekle açmak istersek, uykumuz sırasında kolumuzun yorgan üzerinden aşağı kayma süresi bir saniyeden daha azdır ama bu kayma, yirmi dakikalık bir kabusu görmemize neden olur ve siz bir dizi olayları görürsünüz.

RÜYALARIN GİZEMİ

Rüyaların gizemi sadece zaman çelişkisiyle sınırlı değildir. Gördüğünüz rüyayı ertesi gün birebir yaşayabilirsiniz (haberci rüya). Rüya yorumu hemen hepimizin merak ettiği bir konudur. Bilmemiz gereken en önemli şey rüyalarımızın bize özel olduğudur. Rüya yorumunu yaparken tüm sembolleri ele almalıyız.

 Örnek olarak şöyle bir rüya gördüğümüzü düşünelim: “Ağaçlı bir ortamda koşarken iki araba yanımdan geçiyor. Tam o esnada ölmüş babannemi görüyorum ağacın altında durup bana gülümsüyor ağaçtan elmalar düşüyor.” Yorumlayalım Öncelikle rüya görürken duygularınız nasıl? Korku mu? Heyecan mı? Sevinç mi hissediyoruz? Yanınızdan geçen arabalar sağınızdan mı solunuzdan mı geçiyor (rüyada sol geçmişi sağ taraf ise geleceği simgeler)? Arabalar ne renk ve normal hızla mı geçiyor? Hızlı geçiyorsa dikkatli kararlar almanız gerektiğini simgeler. Ölmüş yakınınız gülümsüyorsa mutluluk simgesidir. Ağaçtan kaç elma düşüyor? Her sayının bir anlamı vardır. Elmalar ne renk? Renklerin de farklı yorumları vardır. Kısacası tüm detaylarıyla incelenen rüyalar size inanılmaz yol gösterici olduğunu anlatacaktır.

a'dan z'ye rüya tabirleri

rüya tabirleri