bebek i̇simleri ve anlamları

Bebeğinize hala isim bulamadınız mı? A’dan Z’ye İsim Sözlüğü’ne tıklayın, isimlerin anlamlarıyla tanışın... İşte bebek isimlerinin anlamları ve Türkiye'de 2021 yılında en çok verilen, en popüler bebek isimleri:

TÜRKİYE'DE BEBEKLERE EN ÇOK VERİLEN İSİMLER

 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 2021 yılının ilk 6 ayında kız bebeklere en çok "Zeynep", erkek bebeklere ise en çok "Yusuf" ismi verildi.
 • İlk 6 ayda 261 bin 66'sı erkek, 246 bin 843'ü kız olmak üzere 507 bin 909 bebek dünyaya geldi. En çok tercih edilen isimlere bakıldığında erkek bebeklerden 3 bin 431'ine Yusuf, 3 bin 218'ine Miraç, 2 bin 776'sına Alparslan; kız bebeklerden 4 bin 959'una Zeynep, 3 bin 184'üne Elif, 3 bin 39'una Asya isminin verildiği görüldü.
 • Zeynep, bölgelerde de kız bebeklere en çok verilen isim oldu.
 • Defne, Nehir, Asel, Ecrin de en çok tercih edilen diğer kız bebek isimleri olarak kayda geçti.
 • Marmara ve Karadeniz'de Alparslan, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz'de Yusuf, İç Anadolu'da Göktuğ, Ege'de Miraç erkek bebeklere en çok verilen isim oldu.
 • Ömer Asaf, Muhammet, Eymen ve Mustafa da en çok verilen isimler arasında yer aldı.
 • İstanbul'da erkek bebeklere en çok Alparslan, Ömer Asaf, Yusuf; kız bebeklere ise Zeynep, Asya ve Defne isimleri verildi.
 • Ankara'da dünyaya gelen erkek bebeklere en çok Göktuğ, Alparslan, Ömer Asaf ismi verilirken kız bebeklerde en çok Zeynep, Asya ve Asel tercih edildi.
 • İzmir'de de kız bebeklerde Zeynep, Ankara ve İstanbul'da olduğu gibi en çok verilen isimler sıralamasında ilk sırada yer aldı. Defne ve Asel, bu ilde kız bebeklere en çok verilen ikinci ve üçüncü isim oldu.
 • İzmir'de erkek bebeklerde en çok tercih edilen isimler sırasıyla Eymen, Kuzey ve Aras olarak gerçekleşti.


BEBEKLERE EN AZ VERİLEN İSİMLER 

 • Yılın ilk 6 ayında bazı isimler ise sadece tek bebeğe verildi. Bunlar arasında Arşa, Bereket, Pemir, Açelya Nez, Itır Sıla, İbrahim Halis, Abbas Ege, Cevdet Göktuğ, Derebey, Melek Eylül isimleri yer aldı.


FATMA VE MEHMET İSİMLERİ GERİLEDİ

Türkiye’de kız çocuklara en çok konulan isim sıralamasında Cumhuriyet döneminden 1993’e kadar ilk sırada yer alan “Fatma” ismi birinciliği 1993’te “Merve”ye, 2000 yılından sonra ise “Zeynep”e bıraktı. Erkek çocuklarda ise 2000’li yıllara kadar Türk ailelerinin en çok tercih ettiği “Mehmet” isminin yerini son yıllarda “Yusuf” aldı. 

2020'NİN EN POPÜLER BEBEK İSİMLERİ

2020 yılında doğan bebeklere konulan en popüler erkek bebek isimleri, Yusuf, Eymen ve Mustafa; en popüler kız bebek isimleri ise Zeynep, Asel ve Elif oldu. Bununla birlikte, 0-17 yaş grubundaki çocuklarda en çok kullanılan erkek isimlerinin Yusuf, Mustafa ve Demir; kız çocuk isimlerinin ise Zeynep, Elif ve Tülin olduğu görüldü.