çin astrolojisi

Çin astrolojisi özellikle son dönemde daha fazla merak ediliyor, ilgi artıyor... 'Çin astrolojisi nedir? Çin astrolojisine göre burcum ne?' soruları sıkça merak edilenler arasında... Elele Dergisi'nin Astroloji kitabında Meltem Özertem, 'Çin astrolojisi nedir?' sorusuna şöyle yanıt veriyor: Çin astrolojisi, evrendeki her şeyi elementlerle ifade eder. 5 element, etrafımızda olup biten her şeyin arkasındaki 5 temel güç ya da enerji olarak tanımlanır. Bu yönüyle oldukça kapsayıcı ve bütünsel bir yaklaşım sunar.

ÇİN ASTROLOJİSİ NEDİR?

Çin astrolojisi, evrendeki her şeyi elementlerle ifade eder. 5 element, etrafımızda olup biten her şeyin arkasındaki 5 temel güç ya da enerji olarak tanımlanır. Bu yönüyle oldukça kapsayıcı ve bütünsel bir yaklaşım sunar. Çinlilerin Güneş takvimi, diğer adıyla Hsia takvimi bizdeki maarif takvimine benzer. Hsia Hanedanlığı’nda ortaya çıktığı için adını bu hanedanlıktan almıştır. Diğer adı ise çiftçi takvimidir. Bu takvimin özelliği, zamanı belirten tüm birimlerin (yıl, ay, gün ve saat) 5 element ile ifade edilmesidir. Bu sebeple elementler takvimi de denir. Çin astrolojisinin orjinal adı Kaderin 4 Sütunu olarak geçer. Sebebi, doğum anımızın yıl, ay, gün ve saati gösteren toplam 4 sütundan oluşmasıdır. Çin takviminde zamanı gösteren her birim, yani her sütun, 2 element ile temsil edildiğinden, Batı takvimine göre bildiğimiz doğum tarihimizi, Çin takvimine çevirdiğimizde, 4 sütun ve her bir sütunda 2 elementten toplam 8 karakteri içeren bir tablo elde ederiz. Doğum tarihimize dayanan bu tablo, elementlerin, bize özel dağılımını gösterir.

Sütunun tamamını, yani 8 elementi bulabilmek ve daha önemlisi yorumlayabilmek için, Çin takvimini okumayı bilmek ve Çin astrolojisi eğitimi almış olmak gerekir. Tam bir 4 sütun analizi ve tablonuzdaki elementlerin yorumlanması için bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederim.

ÇİN TAKVİMİ NASIL OKUNUR?

Çin takviminde zamanı gösteren sütunlarda yer alan elementler üst üste yazılır. Alttakiler yer hanesi, üsttekiler gök hanesi olarak geçer. Yer hanesindeki elementler aynı zamanda 12 Çin burcundan biri ile gösterilir.

ÇİN ASTROLOJİSİNDE BURÇ HESAPLAMA

Batı astrolojisinde doğduğumuz aya göre söyleriz burcumuzu. Fakat Çin astrolojisinde 4 sütundan gelen 4 farklı burç vardır. Kapsamlı bir 4 sütun analizinde, doğum anındaki tüm elementleri ve burçları bir arada değerlendirmek ve yorumlamak gerekir. Doğduğunuz yılın, hangi Çin burcu ile temsil edildiğini tablodan bulup, ilgili yorumları okuyabilirsiniz.

Çin astrolojisine göre burcum ne?

Önemli not: Çin takviminde yeni sene daima 4 Şubat’ta başlar. Dolayısıyla 4 Şubat’tan önce ve ocak ayında doğduysanız, doğduğunuz yıla ait burcunuz için bir önceki seneye bakmalısınız.
Örneğin Ocak 1978 doğumlu iseniz, 1977 yılına ait burç sizin burcunuz olur. Bu durumda 1978 Ocak doğumlu biri Yılan burcu olduğunu görecektir.

2022 senesine dair öngörüleri ya da kendi burcunuza ait etkileri okuduğunuzda hoşunuza gidenler kadar beğenmedikleriniz de olacaktır. Senenin bizim için taşıdığı şanslı yıldızlar ve iyi etkiler, yalnızca kolaylaştırıcılardır aslında. Şansımız bu sene nasıl olursa olsun hedeflerimize ve isteklerimize ulaşırken en önemli faktör sıkı çalışma ve kişisel emeğimiz olacaktır yine. Ne demişler; şans, onun için hazırlananları tercih eder! Senenin bizim için şapkasından çıkardığı zorlu ve ters etkiler de öğrenme alanlarımız olacak. Hayat yolunda, güzel ve şanslı anlar kadar zorlukları da dahil ederek ilerleyebilmek, yaşam deneyimimizi zenginleştiren belki en değerli farkındalıktır. Epey zorlu bir seneyi geride bıraktık. Yeni oluşumları, taze başlangıçları temsil eden 2022 senesinde, çok çalışmanın, yalnız çalışmak anlamına gelmediğini ve iyi şansın da tek başına keyfini sürmenin o kadar da anlamlı ve keyifli olmadığını unutmayalım. 2021’in bize gösterdiği en büyük derslerden biri de bu gemide hep beraber olduğumuz gerçeği idi belki de. 2022 sizin şanslı seneniz ise çevrenizdekilere ve hatta elinizin uzanabileceği tanımadığınız insanlara da el vermeyi, destek olmayı unutmayın. Böylece neşe ve mutluluk kadar, şansın da yayılmasına yardımcı olabilirsiniz.