Yerli diziler ekranlarda fırtına gibi esse de, klişelerden sıkılanlar ve değişik konular izlemek isteyenler için yabancı diziler farklı bir alternatif oluşturuyor. Bu dizileri ulusal kanalların yanı sıra uydu üzerinden yayın yapan kanallardan veya internet üzerinden dileğiniz zaman izlemeniz mümkün... 

Yeni başlayanlara rehber niteliğinde olacak yazımızla; siz de fantastik dünyaları keşfe çıkabilir, taht savaşlarına karışabilir, çözümsüz hastalıkların teşhisine ortak olabilir, vampirlerle mücadeleye girişebilir ya da komedinin doruklarına ulaşabilirsiniz...

Yazı: Elif Girgin
Under The Dome
Stephen King'in aynı isimli romanın uyarlanan dizide, Maine'deki Chester's Mill Kasabası'nın, gizemli bir güç tarafından bir kubbeyle sarılıp dünyanın geri kalanıyla tüm bağlantısının kesilmesi sonucu kasabalıların yaşadıklarını ve birbirleriyle karşı karşıya gelmeleri anlatılıyor.
House
Medikal drama tarzındaki dizi, 2004-2012 yılları arasında tam 8 sezon yayınlandı. Dizinin ana kahramanı Doktor Gregory House, New Jersey'deki Princeton-Plainsboro Hastanesi'nde bulaşıcı hastalıklar ve nefroloji konusunda uzman ünlü bir doktordur. Arıza bir adam olan House, başkanlık yaptığı Tıbbi Tanı Uzmanlığı Departmanı'nda teşhisi konulamayan hastaları ekibiyle birlikte iyileştirmektedir. House başarılı bir doktor olmasına rağmen hastane kurallarını ve yasaları umursamaz tavrı sürekli onun başına işler açar. House'ın araştırma metodu olan tanıların imkânsızlıklarını mantık ile eleme yöntemi ile ünlü hayali dedektif Sherlock Holmes'un yöntemleri benzerlik taşımaktadır. House ile Holmes arasındaki benzeşmeler ve göndermeler tüm seri boyunca izlenmektedir.
Being Human
Hikaye, yirmili yaşlarda, Boston'da, aynı evde yaşayan üç komşunun etrafında döner. Ancak bu üçlü bildiğimiz insanlardan biraz farklıdır. Bir hayalet, bir vampir ve bir kurt adam olmalarına rağmen, normal bir hayat sürmeye çalışmaktadırlar. 
The Big Bang Theory
Kaliforniya'nın Pasadena şehrinde geçen dizi, beş ana karakter etrafında gelişiyor. İki üstün zekalı ev arkadaşı olan deneysel fizikçi Leonard Hofstadter ve teorik fizikçi Sheldon Cooper, sarışın karşı komşuları Penny, Leonard ve Sheldon'ın tuhaf iş arkadaşları Howard Wolowitz ve Rajesh Koothrappali. Bu dört erkeğin bilime ve bilim kurguya olan ilgileri ve zekaları, Penny'nin sosyal beceri ve normal davranışlarıyla yan yana gelince neler oluyor neler...
Doctor Who
Dizi, doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan insansı dünya dışı yaratık olan Zaman Lordu'nun maceralarını anlatıyor. Doktor, dışarıdan 1950'lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştırır. Doktor, yardımcıları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, sorunları çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur.
The Walking Dead 
Frank Darabont tarafından geliştirilen The Walking Dead'in konusu, aynı adlı çizgi roman serisine dayanıyor. Dizinin baş rolünde, komadan uyandığında George A. Romero'nun korku filmlerindeki zombileri andıran et yiyen "aylaklar"ın dünyaya egemen 
olduğunu fark eden şerif yardımcısı Rick Grimes rolüyle Andrew Lincoln yer alıyor. Rick, ailesini bulmak için yola koyulur ve yol boyunca diğer birçok sağ kalan kişiyle karşılaşır.
Game of Thrones
Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır. Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kışyarı’nın kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağırılan Eddard Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. 

How I Met Your Mother
Dizi, 2030 yılında, Ted Mosby'nin çocuklarına anneleri (kendi eşi) ile nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlar. Bob Saget'in seslendirmesiyle asıl karakteri Ted "Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım." der ve dizi 2005 yılına döner.
New Girl
Sitcom tarzı dizide, öğretmenlik yapan Jess başka bir şehre yaptığı yolculuğun ardından birlikte yaşadığı sevgilisine sürpriz yaparak haber vermeden evine geldiğinde sevgilisinin kendisini aldattığı öğrenir. Bu olayın ardından bir eve dördüncü ev arkadaşının arandığı, ilana başvurur. Beyaz yakalı çalışan kazanova Schmidt, barmen Nick ve Nick'in çocukluk arkadaşı Winston ile birlikte yaşamaya başlar. Üç farklı karakterdeki erkekle, aldatılmış mutsuz bir dönemden geçen Jess'in maceraları böylece başlamış olur.
Pretty Little Liars
Bir arkadaş grubundaki 5 kızı (Spencer Hastings, Hanna Marin, Aria Montgomery, Emily Fields ve Alison DiLaurentis) anlatan dizi Sara Shepard'ın romanından uyarlamadır. Bir pijama partisinde Alison kaybolur ve hiçbir yerde bulunamaz. 1 yıl sonra cesedi eskiden yaşadığı evin arkasında görülür.Cesedi bulununca diğer dört kız "A" adlı anonim birinden mesajlar alır, bunlar sadece Alison'ın bildiği sırları içeren  mesajlardır. Cenaze töreninden sonra bile mesajlar almaya devam ederler. Ve bu sayede tekrar bir araya gelirler.
Teen Wolf
Teen Wolf, Scott McCall (Tyler Posey) adında bir lise öğrencisinin ormanda dolaşırken bir kurt adam tarafından ısırılması sonucu yaşadıklarını anlatan doğaüstü bir drama. Scott, bir kurt adam olduğu gerçeğini, hayatı ve vücudundaki değişiklikler konusunda 
ona yardımcı olan en iyi arkadaşı Stiles Stilinski (Dylan O'Brien) ve bir diğer gizemli kurt adam Derek Hale (Tyler Hoechlin) dışında herkesten saklayarak sıradan bir yaşam sürmeye çalışır.
The Vampire Diaries
The Vampire Diaries (Vampir Günlükleri) L. J. Smith.'in aynı isimli kitap serisinden, uyarlama bir dizi. Dizi, 162 yaşındaki vampir Stefan Salvatore'a (Paul Wesley) aşık olan Elena Gilbert'ın (Nina Dobrev) başlarından geçenleri anlatıyor. İkilinin ilişkileri, Stefan'ın, hem kendisinden hem de kasabadan intikam almak isteyen kindar kardeşi Damon Salvatore'un (Ian Somerhalder) kasabaya geri dönmesiyle daha karışmaya başlar. Kasabanın gizemli geçmişi çözülmeye başladıkça Elena'nın hain görsel ikizi Katherine de hem kasabadan hem Stefan, Damon ve Elena'dan intikam almak amacıyla olaya dahil olur.

Dizi rehberi

Klişelerden sıkılanlar için yabancı dizi rehberi...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.