BTS grubundan Jimin kimdir? Kaç yaşında? İşte Jimin hakkında merak edilenler…

Şarkıları, ödülleri ve yaşantılarıyla gündemden düşmeyen ünlü K-pop grubu BTS , kısa zamanda dünyanın sevilen ve merak edilen grubu haline geldi. K-pop grubu BTS’in üyelerinden Jimin’in hayatını mercek altına aldık... Peki, Jimin kimdir? İşte kariyeri, boyu, burcu ile kısa bir Jimin biyografisi:

BTS grubundan Jimin kimdir?

Park Ji-min, ya da sahne adıyla Jimin, 13 Ekim 1995 yılında Güney Kore’nin Busan kentinde dünyaya geldi. Busan High School of Arts’da çağdaş dans okuyan Jimin, bölümünde çok iyiydi. Onu bir Big Hit Entertainment isimlü müzik şirketinin seçmelerine yönlendiren öğretmeni sayesinde 2012’de seçmeleri geçti. 2014’te Kore Sanat Lisesi’nden mezun oldu.

Jimin Yayıncılık ve Eğlence bölümünde okuduğu Global Cyber University’den Ağustos 2020’de mezun oldu. 2021 yılından itibaren, Hanyang Cyber University’de Reklamcılık ve Medya alanında İşletme yüksek lisansı yapıyor.

Bir röportajda büyüdüğünde şarkıcı veya polis olmak istediğini söylemiş ve “Şarkı söylemekle daha az ilgileniyor olsaydım, polis olurdum” demişti.

Kariyeri ve başarıları

Jimin, 2013 yılında Big Hit Entertainment bünyesinde BTS grubuna katıldı ve gruba katılan son üye oldu.

12 Haziran 2013’te Jimin, BTS üyesi olarak ilk single’ı “No Dream” parçasını yayınladı.

Grubun vokalisti ve ana dansçısı olan Jimin, 2014’te grubun bir diğer üyesi Jungkook ile Justin Bieber’ın “Mistletoe” şarkısını kendi yazdığı Korece sözlerle yayınladı. Ardından yine Jungkook ile Charlie Puth’un “We Don’t Talk Anymore” şarkısının cover’ını yayınladı.

Jimin daha sonra solo şarkılar da üretmeye başladı. BTS grubunun 2016 yılındaki ikinci Korece stüdyo albümünün içinde “Lie” isimli bir solo şarkı yayınladı.

Daha sonra 2017’de BTS’in “Love Yourself: Her” isimli genişletilmiş EP’sinde “Serendipity” isimli bir solo şarkı daha yayınladı. Bu şarkı ile solo müzik videosu YouTube’da 100 milyon izlenmeye ulaşan ilk BTS üyesi oldu.

“Filter” isimli şarkı ise 2020 yılındaki “Map of the Soul: 7” isimli albümün içine eklendi. Bu şarkı Jimin’in farklı yönlerini gösterdiğinden oldukça farklıydı.

Tüm bu şarkılar Spotify’da milyonlarca dinlenerek Jimin ve BTS’i popüler yaptı.

30 Aralık 2018'de Jimin, BTS albümleri dışındaki ilk solo şarkısı "Promise"i BTS'in SoundCloud sayfasında ücretsiz olarak yayınladı. 3 Ocak 2019'da platform, "Promise"ın Drake'in "Duppy Freestyle"ı ile sahip olduğu tarihteki en büyük 24 saatlik ilk çıkış rekorunu aştığını duyurdu.

Jimin, Kore kültürünün tanıtımına katkılarından dolayı 2018'de Güney Kore Başkanı Moon Jae-in tarafından diğer BTS üyeleriyle beraber Kültürel Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

Temmuz 2021'de Başkan Moon, BTS'in diğer üyeleriyle birlikte Güney Kore'nin diplomatik çabalarını uluslararası toplumda yayması için onu Gelecek Nesiller ve Kültür için Özel Cumhurbaşkanlığı Elçisi olarak atadı.

Jimin, aylık verilen Peeper x Billboard ödülünü en iyi Bireysel K-Pop artistlerinden biri olarak kazandı.

2016'da Jimin, Gallup Korea tarafından yapılan yıllık bir ankette en popüler 14. idol olarak seçildi. 2018 ve 2019'da art arda 1. sırada yer alan Jimin, iki yıl üst üste bu ankette birinci olan tek idol oldu.

2019'da, 2018 Melon Müzik Ödülleri'nde geleneksel bir Kore hayran dansı olan “buchaechum”u icra ettiği ve dansın Kore dışına yayılmasına yardımcı olduğu için Kültürel Koruma Derneği'nden bir teşekkür plaketi aldı.

2021 itibarıyla Jimin, art arda 34 ay boyunca bireysel erkek grubu idolleri için marka itibarı sıralamasında ilk sırada yer alan ilk idol oldu.

Jimin aynı zamanda hayırseverliği ve yaptığı bağışlarla da biliniyor.

Jimin, 2016’dan 2018’e kadar, mezun olduğu okul olan Busan Hodong İlköğretim Okulu mezunlarının üniforma masraflarını karşılayarak okulunu maddi anlamda destekledi. Okulun kapanış haberi yayınlandıktan sonra, son mezunlara yaz ve kış ortaokul üniformaları bağışladı ve tüm öğrencilere imzalı albüm hediye etti.

Jimin, 2019’un başlarında, düşük gelirli öğrencileri desteklemeye yardımcı olmak için Busan Eğitim Bakanlığı’na 100 milyon Kore Won’u bağışta bulundu. Jimin toplam 30 milyon Won da mezun olduğu Busus Sanat Lisesi’ne bağışta bulundu.

Jimin’in kişisel özellikleri

Tekvando ve kendo gibi savunma sanatlarında 8 yılı aşkın eğitim alan Jimin, tek ilham kaynağının Rain olduğunu söylüyor.

Jimin, 1.73 boyunda, 61 kilo ve Terazi burcu.

Instagram’da Jimin

Instagram’da kullanıcı adı “j.m” olan Jimin’in 50.8 milyon takipçisi bulunuyor.

Vokalleri “narin ve tatlı” olarak tanımlanan Jimin, grup üyeleri arasında ve genel olarak K-pop'ta olağanüstü bir dansçı olarak kabul ediliyor. Dans ederken ise eyeliner kullanması gerektiğini düşünüyor, aksi halde güçlü ifadeler gösteremeyeceğini ve utanacağını belirtiyor.

BTS belgeseli Burn the Stage'de Jimin, kendini mükemmeliyetçi olarak gördüğünü ve sahnedeki en küçük hataların bile kendisini suçlu ve stresli hissettirdiğini söyledi.

Ayrıca Jimin, BTS grubundaki arkadaşlarıyla iyi geçinen, onları eğlendirmeyi seven kişiliğiyle biliniyor.