Alina Boz

Son dönemin genç ve başarılı oyunları arasında yer alan Alina Boz şimdilerde Bir Peri Masalı dizisinde Zeynep karakterine hayat veriyor. Peki Bir Peri Masalı'nın Zeynep'i Alina Boz: Kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Alina Boz'un o internette her dönem çok arananlar arasında yer alan biyografisine, boyu, yaşı, kilosu, burcuna bakalım; ardından röportajlarla kısa bir Alina Boz turuna çıkalım... 

ALİNA BOZ KİMDİR? BOYU, YAŞI, KİLOSU

Öncelikle Alina Boz kimdir? Hikayesi Rusya'da başlayan Alina Boz Rus bir anne ile Türk bir babanın kız. Alina Boz 14 Haziran 1998 Moskova/Rusya doğumlu. 7 yaşında Türkiye'ye geldi. Burcu İkizler. Boyu 1,73, wikipedia'ya göre kilosu 50, göz rengi ise yeşil.

Genç oyuncu küçük yaşta Türkiye'ye geldi. Liseyi havacılık lisesinde okudu. Ardından Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nü kazandı. Alina Boz’un kariyeri ‘Cesur Hemşire’ dizisindeki Canan karakteriyle başladı. Ardından ‘Paramparça’ dizisindeki Hazal karakteriyle çok beğenildi. Ardından ‘Sevda’nın Bahçesi’nde oynadı. Ve ‘Vatanım Sensin’deki Prenses Anastasia Romanova rolüyle büyük ses getirdi. Ve daha sonra Elimi Bırakma ve Aşk 101 geldi.  Maraşlı dizisindeki Mahur karakteriyle herkesin beğenisini topladı.  Boz, şimdilerde Bir Peri Masalı dizisinde Zeynep karakterine hayat veriyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Alina Boz (@alinaboz)'in paylaştığı bir gönderi

Alina Boz’un sinema kariyerinde iki film buluyor. ‘Biri Kaçma Birader’, diğeri ise 2017 yılında seyircinin karşısına çıkan ‘Bölük’ filmi. 3. filmi Bandırma Füze Kulübü 21 Ekim'de sinemalarda olacak. 

TÜRKÇE'Yİ NASIL ÖĞRENDİ?

Alina Boz, 2016 yılında Habertürk'e verdiği bir röportajda kasabada büyüdüğünü belirtiyor, Annem Moskova’daydı, ben de ya anneannemin ya da büyükanneannemin yanında kalıyor olurdum" diyor. Türkçe'yi nasıl öğrendiğini ise şöyle anlatıyor: İlkokulda öğrendim. Birinci sınıfa başladığım gün söyleyebildiğim tek şey “Ben Türkçe bilmiyorum”du. Rusya’da okulun ilk günü maksat okulu şöyle bir görmektir. Tek ders yapıp çıkarsın. Burada öyle değilmiş meğer. Annemle babam beni bıraktı gitti. Zil çaldı, ben eve gideceğiz diye bekliyorum. Baktım kimsenin bir yere gittiği yok, başladım ağlamaya. Sonra Allah’tan öğretmenim geldi; okulu, bahçeyi dolaştırdı ve bir şekilde anlaştık. Hızlı öğrendim ama Türkçe’yi.

ALİNA BOZ NASIL OYUNCU OLDU?

Elle dergisine verdiği röportaja göre oyunculuğa başlaması Alina Boz'un deyimiyle tam bir şans. Alina Boz, geçtiğimiz yıl Elle Emag'deki röportajında, "Tiyatroya hep ilgim vardı. Rusya'da dedemle bir oyun seyretmeye gitmiştik, sahneyle ilk karşılaşmam orada oldu. Sonra Türkiye'ye taşınınca ailem sosyalleşmem için beni tiyatro kursuna yazdırdı. Çocuk oyunlarında oynadım. Sonra da halamın beni bir ajansa yönlendirmesiyle serüven başladı" diyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Alina Boz (@alinaboz)'in paylaştığı bir gönderi

PİLOT OLMAYA HEVESLENMİŞTİ

Alina Boz, sonraki süreci şöyle anlatıyor: Liseye başlayan kadar dizilerde oynamamıştım ve oyunculuk hayalleri biraz da uzak gelmeye başlamıştı. Aslında liseyi de tiyatro ağırlıklı okumak istiyordum ama kazandığım okul evime çok uzaktı. Önüme havacılık lisesi çıkınca pilot olmaya heveslendim. Sonrasında lisede okurken 3 yıl boyunca Paramparça dizisinde oynayınca bütün dengeler değişti. Tiyatrodan kopmak istemediğimi fark ettim ve Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümü sınavlarına girip kazandım. Ama ne yazık ki okula henüz başlayamadım. Dizi varken okumak gerçekten çok zor...

ALİNA BOZ’UN RÖPORTAJLARINDAN KESİTLER

İdol olarak gördüğün biri var mı? (Kelebek)

-Haluk Bilginer’i her gördüğümde hayran kalıyorum. Ama oyuncu olarak hayatımda idol olarak koyduğum biri yok

Kendinizi Rus gibi mi hissediyorsunuz yoksa Türk mü? (Posta)

-Türk gibi, daha buraya ait hissediyorum. Bakış açısı olarak da Rusya’ya, Avrupalılara yakınım. Ama kültür olarak, dinlediğim müzikler, okuduğum kitaplar, sosyal çevrem... Her şeyimle Türk hissediyorum.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Alina Boz (@alinaboz)'in paylaştığı bir gönderi

Hangi takımı tutuyorsun? (Kelebek)

-Beşiktaş

İstanbul’da en çok sevdiğin semt hangisi? (Instyle)

Moda’yı çok seviyorum. Orada yaşayan arkadaşlarım var. Onlarla vakit geçiriyoruz, belki bir tiyatro oyunu seyrediyoruz. Nişantaşı’nı da severim.

Alina ne demek? İsminizi kim koymuş? (Instyle)

-İsmimi annem koymuş. Aslında Arina koymayı düşünmüş. Puşkin’in dadısının adı Arina’ymış. Sonra Alina’ya karar vermişler. Rusya’da çok yaygın bir isim zaten. Türkçe’deki anlamı ise yazın en güzel gecesiymiş.

INSTAGRAM'DA ALİNA BOZ

Alina Boz'un Instagram hesabında 4.6 milyon takipçisi bulunuyor. 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Alina Boz (@alinaboz)'in paylaştığı bir gönderi