Fatih Artman

Erdal Beşikçioğlu'nun başrolünde olduğu Behzat Ç. dizisiyle hafızalara kazınan Fatih Artman,  Netflix'te yayınlanan; farklı sosyo-ekonomik geçmişlerden gelen ve tesadüfen yolları kesişen kendine özgü karakterlerin hikayelerinin anlatıldığı Bir Başkadır dizisinde Yasin karakteriyle bir kez daha dikkat çekti. Artman, Bana Masal Anlatma'nın 'Rıza'sıydı... Birbirinden farklı rollerde başarıyla boy gösteren oyuncu Ekim 2022'de Netflix'te yayınlanan Cici filminde filminde rol aldı. İşte Fatih Artman'ın biyografisi...

Künye:

Adı: Fatih Artman
Doğum Tarihi: 13 Şubat 1988
Doğum Yeri: Ankara
Burcu: Kova
Boyu: 1.89

Fatih Artman kimdir?

Fatih Artman, 13 Şubat 1988 yılında Ankara'da doğdu. Ankara'nın Gazi Mahallesinde 3 çocuklu bir ailenin en küçüğüydü. Wikipedia'da hakkında şu bilgiler veriliyor: "Annesi ev hanımıdır. Babası 2002 yılında yaşamını (Fatih Artman 14 yaşındayken kanser nedeniyle) yaşamını yitirdi. İlkokul ve liseyi kendi mahallesinde okudu. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü'nde eğitim aldı, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinde Harun karakterini canlandırmıştır. Fatih Artman 1.89 metre boyunda, 86 kilo ve Kova burcu".

Fatih Artman 2012 yılında verdiği bir röportajda çocukluğunu şöyle anlatmıştı: Ankara Gazi Mahallesi'nde büyüdüm. Çok mutlu bir aile ortamımız vardı. Annem ev hanımı, babam da emekliydi. Aslında serbest meslek yapıyormuş ama ben kendimi bildim bileli emekliydi. Melek ve Dilek adında iki ablam vardı. Evin en küçük ve tek erkek çocuğuydum. Çok şımarıktım. Babam koyu Fenerbahçeliydi. Onunla yakınlaşmamız Fenerbahçe'yle başladı, sonrasında derinleşen ve arkadaşlığa dönüşen müthiş bir ilişkimiz oldu. Ben hep mahalle çocuğu oldum. 10 kişilik bir arkadaş grubum vardı ve hâlâ birbirimizden kopmadık. (Bkz)

Fatih Artman'ın yer aldığı diziler

 • 2010-2013 - Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (Harun) (TV Dizisi)
 • 2015 - Beş Kardeş (Aziz) (TV Dizisi)
 • 2017 - Son Destan (TV Dizisi)
 • 2017-2018 Vatanım Sensin (Yüzbaşı Yakup/Binbir Surat/Suratsız) (TV Dizisi)
 • 2019 - Jet Sosyete (Yaman - Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
 • 2020 - Menajerimi Ara (Çınar Bilgin) (TV Dizisi)

 

 Fatih Artman'ın yer aldığı filmler

 • 2011 - Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (Harun) (Sinema Filmi)
 • 2013 - Behzat Ç. Ankara Yanıyor (Harun) (Sinema Filmi)
 • 2015 - Bana Masal Anlatma (Rıza) (Sinema Filmi)
 • 2016 - Ekşi Elmalar (Habip) (Sinema Filmi)
 • 2015 - Kırık Kalpler Bankası (The Angel) (Sinema Filmi)
 • 2017 - Tatlım Tatlım (Sinema Filmi)
 • 2017 - Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok (Sinema Filmi)
 • 2017 - Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü (Eren) (Sinema Filmi)
 • 2017 - Aile Arasında (Emirhan Kurt) (Sinema Filmi)
 • 2021 - Azizler (Sinema Filmi)

 

 Fatih Artman'ın yer aldığı dijital yapımlar

 • 2020 - Bir Başkadır (Yasin) Netflix
 • 2021 - Aşk 101  -Netflix
 • 2022 -  Cici - Netflix
 • Yakında Yılbaşı Gecesi Disney+

 

Fatih Artman'ın gözünden Cici filmi

T24'e konuşan Fatih Artman'ın filmle ilgili yorumları şöyle: 

"Berkun Oya’nın senaryosunda oyuncu olarak bir şey eklemek istemiyorsunuz çünkü sizin ekleyeceğiniz her şeyin fazla geleceğini fark ediyorsunuz. Artman, canlandırdığı karakterle ilgili “Doğaçlamaya yer verdiniz mi?” sorusuna ise şu yanıtı veriyor: Tam olarak bu süreç benim için öyle oldu. Berkun Oya’nın disiplin anlayışı içinde çalışıp kurmak istediği atmosfere özen gösterip, anladığımı aktarmaya çalıştım ama benim ve bütün oyuncu arkadaşlarım için de doğaçlama çok vardı diyemeyiz diye düşünüyorum."

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fatih Artman (@fatihartman)'in paylaştığı bir gönderi

Röportajlarla Fatih Artman... Nasıl oyuncu oldu?

Fatih Artman, lise yıllarında teknik lisede eğitim aldı. 14 yaşına geldiğinde babasını kanser nedeniyle kaybetti. Yıllar önce bir röportajında o günleri anlatırken şöyle diyordu: "14 yaşındaydım ve bir babayı kaybetmek için çok kötü bir yaştı. Okulu boşlamaya başladım. Evin tek erkeği oldum. Hayatı daha ciddiye almaya çalıştım. Anneme karşı benim sorumluluklarım arttı ve ablalarımın da benim sorumluluğumu almaya başladığı bir dönem başladı. Ergenlik döneminde babasını kaybetmiş bir çocuğu mükemmel yetiştirdiler"

Taklitler yapan, herkesi güldüren, pratik zekaya sahip bir genç olan Fatih Artman'a konservatuvar fikrini açan ilk isim ablası olmuş. Bir arkadaşı tesadüf eseri Hacettepe Devlet Konservatuvarı'nda oyunculuk kursları başladığını görmüş ve bu şekilde eğitim almaya başlamış. Artman ilk gün sahneye çıktığını, o gün hayatında olmayan bir rengi keşfettiğini söylüyor. İlk yıl olmasa da bir yıl sonraki sene konservatuvar sınavlarını kazanmış.

Artman, Cumhuriyet Pazar'a verdiği bir röportajda ise "Bugüne kadar girdiğiniz her rolde izleyiciye çok yüksek bir inandırıcılık, samimiyet ve özdeşleştirme sundunuz. Sırrınız nedir" sorusunu şöyle yanıtlamış:

Bir sırrım yok maalesef. Bunun birçok farklı sebebi olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bir oyuncu olarak canlandıracağım karaktere çalışmayı çok seviyorum. Hatta bu ön hazırlık durumu yıllar geçtikçe hayatımda daha çok yer kaplamaya başladı. Performansıma büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Sonrasında da sadece karakterin içinde olduğum “o an”ı yaşamaya çalışıyorum. Bunların dışında bu durumun oyuncu enerjisiyle alakalı olduğuna inanıyorum açıkçası, ama bu enerjinin nasıl oluştuğunu, değişip değişmeyeceğini bilemiyorum.

Instagram'da Fatih Artman

Fatih Artman'ın Instagram hesabında 176 bin takipçisi bulunuyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fatih Artman (@fatihartman)'in paylaştığı bir gönderi