Christian Dior kimdir?

Christian Dior (21 Ocak 1905 Granville, Normandiya - 23 Ekim 1957 Montecatini Terme) Fransız moda tasarımcısı, tarihe geçen bir moda ikonu...  Dünyanın en ünlü markalarından 'Christian Dior SE'nin kurucusu moda denilince akla gelen ilk isimlerden. Christian Dior yaşadığı hayat boyunca modaya her zaman farklı bir soluk getirdi. Aslında aileden şanslı ve modayla alakalı olan isimlerden değildi. O farklı hayat tarzından gelirken asla modaya olan tutkusunu ve inancını yitirmedi. Dior'un farklı hayatı onun başarısına sebep oldu. Sizler için Christian Dior'u ele aldık. Peki, Christian Dior kimdir? İşte Christian Dior'un hakkında bilinmeyenler... Hazırsanız başlayalım:

 Christian Dior kimdir?

Moda sektörü denildiğinde akla ilk gelecek isimlerden biri Christian Dior 1905 yılında Fransa’nın Granville isimli küçük bir sahil kasabasında dünyaya geldi. Aslında ailesi onun için farklı bir kariyer hayatı çizmişti. Ailesi, onun diplomat olmasını istiyordu ancak Christian Dior moda sektöründe olmayı kafasına koymuştu. Modaya olan tutkusundan asla vazgeçmedi.

Christian Dior, sektördeki en önemli moda evlerinden birinin kurucusu olan bir Fransız tasarımcıydı. 20. yüzyılın ilk akla gelen modacılarından biriydi ve 1947'de kadın modasında kadınlığı ve zenginliği kutlayan bir siluet olan New Look'u empoze edeceği ilk koleksiyonunu piyasaya sürdü.

christian dior

Modaya olan ilgisi nasıl başladı?

Babası çok başarılı bir gübre şirketine sahipti, ancak savaştan sonra 1929’da büyük ekonomik krizden sonra, babasının işletmesi iflas etti ve ailesi ciddi mali sorunlar yaşadı. Bundan dolayı, Christian Dior gelir elde etmek için küçük moda çizimleri satmaya başladı. Bu da onun moda serüvenini başlatmış oldu.

Christian Dior Family

Kariyeri nasıl başladı?

Dior, o zamanın en önemli Parisli tasarımcılarından biri olan Robert Piguet için eskizler yapmaya başladığında moda dünyasına dahil oldu ve daha sonra büyük bir tekstil profesyoneli olan Marcel Boussac'ın yardımıyla Paris'te bir couture evi kurdu. O kadar başarılı oldu ki yirmi yıl boyunca işini on beş ülkeye genişletti ve parfüm ve mücevher gibi lüks aksesuarları da koleksiyonuna dahil etti.

'New Look' stili nedir?

"New Look" 1947'de Christian Dior tarafından yaratılan ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra 10 yıl boyunca moda dünyasında devrim yaratan bir stildi. Zamanın kadınları savaşın tahribatından sonra kadınsı görünmek istediler bu nedenle Dior zarif ve klasik giysilerden oluşan bir koleksiyon tasarladı.

Dünya Savaşı'nın beraberinde getirdiği kötü bunalımından sonra, Christian Dior, toplumun toparlanma ve iyimserlik ihtiyaçlarını kıyafetlerinde ustalıkla yorumlamayı, modaya yeni bir ivme kazandırmayı ve 50'lerin estetik anlayışını modaya aktarmayı biliyordu.

Dior, Arjantinin first lady'si Eva Perón'u bile giydirmeyi başardı.

Christian Dior

Christian Dior nasıl ünlü oldu?

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Christian Dior, kadınlara sadece sosyetedeki kadınlara değil, tüm kadınlara şık olma imkanı verdi. Yaratıcılığını, iş dünyasına yönelik cesaretiyle destekledi. Dior, Paris’teki tasarımlarının bilinmesiyle, tasarımlarını Amerika’ya ve Londra’ya taşıdı. Daha sonra New York’ta butik açtı. Güney Afrika'ya gelen ilk modacı ve Caracas'taki mağazasının açılmasıyla Güney Amerika'da bir butik kuran ilk kişi oldu. Christian Dior elitlik faktörü ortadan kaldırarak, sınıf farkı gözetmeden modaya yön verdi. Yani dünyanın moda hakkındaki algısını değiştirdi. Markanın seçkin müşteri kitlesi oluştu. Dior 20. yüzyılın en güçlü moda evlerinden biri haline geldi.

 Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor ve Rita Hayworth gibi yıldızlar, Dior adının öne çıkmasına yardımcı olan kadınlardan bazılarıydı.

 Christian Dior'un ölümü nasıl oldu?

1957'de 52 yaşında İtalya'nın Montecatini Terme kentinde vefat etti. Ölümü hala gizemini koruyor çünkü kimilerine göre kalp krizi, kimilerine göre ise ölüm nedeni bir balık kılçığı oldu. The Times'a göre ölüm nedeni iskambil oynarken geçirdiği kalp kriziydi. Birbirinden farklı iddialar ortaya atılsa da Christian Dior'un gerçek ölüm nedeni hep bir sır olarak kalacak gibi görünüyor.

 BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR