MasterChef Ayaz Geçer

Masterchef 2022'de artık sona yaklaşılıyor. MasterChef'te bu yıl yarı finale yükselen isimler arasında Ayaz Geçer de var.  MasterChef takipçileri ise yarışmacıların biyografilerini, mutfak serüvenlerini merak ediyor. Bu makalede MasterChef yarışmacısı Ayaz Geçer'in biyografisine mercek tutuyoruz. Peki, Masterchef Ayaz kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Bu mesleğe nasıl başladı? Ayaz Geçer'in biyografisine birlikte bakalım...

MASTERCHEF AYAZ GEÇER KİMDİR?

23 yaşında olan Ayaz Abdurrahman Geçer aslen Siirtli. Şırnak Silopi’de dünyaya geldi. MasterChef Ayaz 13 yaşından beri Ankara'da yaşıyor. Ayaz Geçer kendisini şu sözlerle tanıtmıştı: "Adım Ayaz Geçer. 23 yaşındayım. Aslen Siirtliyim. Şırnak'ta doğdum, Silopi'de. 13 yaşımdan beri Ankara'dayım. Alaylıyım ben. Bulaşıkhanede başladım. Şu an Ankara'da güzel bir restoranda çalışıyorum"

Ayaz Geçer'in ağabeyi de bu  meslekle uğraşıyor. Yarışmanın bir bölümünde ağabeyi için şu bilgileri vermişti:  Beni Şırnak'tan çağırıp bulaşıkhaneye sokan ağabeyim var. Sağolsun, iyi ki yaptı. Bugün onun sayesinde buradayım. Bulaşıkhaneden başladım. Diksiyonum düzgün olmadığı için o zaman bulaşıkhaneye aldılar. Çok şükür şu an çok güzel bir restoranda çalışıyorum. Kendimi hep geliştirmek, mutfak benim hayatım, her şeyim. Sabah 8'de girerim, akşam 00.00'da çıkarım. Yorgun olduğumu hissetmem. Ne kadar derdim sıkıntım varsa mutfağa girince unuturum. Çünkü beni o büyük şehirde ayakta tutan şey mutfak oldu. Çok şükür iyi ki o gün gelmişim, o bulaşığı yıkamışım. Bugün sizlerin karşısında duruyorum.

MUTFAKTA DUYGUSALLIK OLMAZ

Ayaz Geçer, yarışmanın bir başka bölümünde ise şu bilgileri vermişti:

"Küçük yaşta mutfağa başladım. Sürekli ön plana çıkmak isterdim. Çünkü, çok zorlukla ileri çıktım. Sabah 08.00'de mutfağa girerdim, 00.00'da mutfaktan çıkardım, umurumda olmaz. 2.5, 3 ay mutfakta yattığımı biliyorum. Ama meyvelerini toplamaya başladım. Mutfak benim için duygusal olacak bir yer değil. Mutfak duygusal olunacak bir yer değil. Bana disiplinli bir şekilde çalışmayı öğrettiler.

LİSE 1'DE OKULU BIRAKTIM

Ayaz Geçer, Somer Şef'in "Ankara'ya ailenle gitmedin mi?" sorusu üzerine ise şunları söylemişti: Ben lise 1'de okulu bıraktım. Mecburdum. Babam tek başına bizi büyüttü. O zamanlar iş imkanı yoktu Şırnak'ta. Ağabeyim sürekli gurbete geliyordu. Okulu bırakmak zorunda kaldım lise 1'de. Ağabeyim 27 yaşındaydı. "Oğlum gel, okumayacaksın zaten belli. Gel bir şeyler öğren" dedi. 12 yaşında beni bulaşıkhaneye soktu. Ondan sonra sürekli çalıştım. O zamanlar Türkçe konuşamıyordum. Full kendimi geliştirmekle uğraştım. Sonra mutfağa geçmek için elimden geleni yaptım. Sabah gidiyordum çalışıyordum, öğlen gidip 1 saat mescitte uyuyup ondan sonra mutfağa giriyordum. Öyle öyle daha sonra çırak, kalfa olarak elimden geleni yaptım. Sürekli ondan sonra yer değiştirdim, kendime bir şeyler katmak için; kendi geliştirmek için şehir gezdim. Allah razı olsun ağabeyimden. Bugün buradaysam ağabeyim sayesinde. Hatta bir gün bir yemeği yapamadım diye bana tokat atmıştı. Ben de sinirden evden kaçmıştım. Sonra geri geldim. Baştan "Ağabey bana öğret" dedim. Bugün buradaysam onun sayesinde. Şimdi açık liseye kaydoldum.

 

INSTAGRAM'DA AYAZ GEÇER

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ayaz Geçer (@ayazgecerr)'in paylaştığı bir gönderi