9. ay hamilelik

Hamileliğin 9. ayında sizi neler bekliyor, hangi gelişmeler yaşanıyor? Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Derya Yaşar, hamileliğin 9. ayında bebekteki ve annedeki değişiklikleri anlattı. 

Hamileliğinizin 9. ayında bebeğinizdeki gelişmeler neler?

36. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 47 cm, ağırlığı 2600 gram kadardır. 36. haftaya geldiniz ve muhtemel doğumunuza sadece 4 hafta kaldı. Artık bebeğiniz doğuma hazır hale gelmeye başladı. Bütün gelişimi tamamladı. Bu hafta itibari ile her an doğuma hazır olmalısınız. Her an her şey olabilir

9. ay itibariyle bebek gelişimini tamamladığı için bu andan itibaren doğan bebekler genellikle yoğun bakıma gerek kalmadan yaşarlar ve çoğunlukla zamanında doğan bebekler gibi bir sıkıntı yaşamadan hayata devam ederler.

Hamileliğin 9. ayında annedeki değişiklikler neler?

Artık 36. Haftadasınız ve doğuma çok kısa bir süre kaldı. Bu hafta itibari ile her an doğuma hazır olmalısınız. Her an her şey olabilir. Doktorunuzla doğumunuz için ciddi bir planlama yapmanız gerekir.

Dinlenin ve eğilmemeye dikkat edin. Karın oldukça aşağıya inmiştir ve nefes almanız daha kolay bir hale gelmiş bulunmaktadır.

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.