3. ay hamilelik

Hamileliğin 3. ayında sizi neler bekliyor, hangi gelişmeler yaşanıyor? Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Derya Yaşar, hamileliğin 3. ayında bebekteki ve annedeki değişiklikleri anlattı. 

Hamileliğinizin 3. ayında bebeğinizdeki gelişmeler neler?

Bebeğiniz şuanda başından poposuna kadar hemen hemen 5 cm boyunda ve yaklaşık 15 gr ağırlığında. O küçük dünyasında yenilikler olacak, yüzü de gittikçe bir insana benzemeye başlayacaktır. . Böbrekler de artık idrar üretmeye başlamıştır.
Bebeğinizin küçük parmakları birbirinden ayrılacak, Artık parmaklarını açıp kapayabilecek, ayak parmaklarını kıvırmaya başlayabilecek. Bebeğinizin refleksleri gelişecek , ağzı emme hareketini yapmaya başlayabilecek. Bebeğin erkek veya kız olmasına bağlı olarak dış genital organları da bu ay şekillenmeye başlar. Ancak bu ultrason ile nadiren anlaşılabilir.

Hamileliğin 3. ayında annedeki değişiklikler neler?

Normal bir kilo ile gebeliğe başlayan anne adayları gebeliğin ilk trimesteri yani ilk 3 ay bittiğinde en fazla 3-5 kilo almış olmalıdır. Bebekte nöral tüp defekti denilen özürlerin önlemek için her hamilelikte başlanan folik asit vitamini bu haftadan sonra genellikle kesilir.