4. ay hamilelik

Hamileliğin 4. ayında sizi neler bekliyor, hangi gelişmeler yaşanıyor? Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Derya Yaşar, hamileliğin 4. ayında bebekteki ve annedeki değişiklikleri anlattı. 

Hamileliğinizin 4. ayında bebeğinizdeki gelişmeler neler?

16. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 11 cm, ağırlığı 100 gram kadardır. Her ne kadar gebeliğin 12-13. Haftasından itibaren alttan ultrason ile bebeğin cinsiyeti konusunda tahminde bulunulsa da kesin olarak gebeliğin 16. haftasında bebeğin cinsiyeti ultrasonda net olarak izlenebilir. Bir bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinin tek ultrasonografi ölçütü dış genital organların görünümüdür. Kemik yapısı, büyüklük gibi bulgular cinsiyet belirlemede kullanılmaz.

Ayrıca bu ay hamileliğinizin en güzel deneyimlerinden birini de yaşamaya hazır olun, bebeğinizin kıpırdanmalarını hissedeceksiniz!

Bazı kadınlar 16. hafta içinde veya öncesinde bebeğinin hareketlerini hissederken, birçok anne adayı 20. hafta sonrasında bebeğin tepkilerinin fark edebiliyor.

Bebeğinizin İlk hareketlerini sanki içinizde bir kuş kanat çırpıyor ya da içinizde mısır patlıyor gibi hissedersiniz. İlerleyen haftalarda ise bu tepkiler daha güçlenir ve siz bunu hem daha daha kuvvetli hissetmeye başlarsınız.

Hamileliğin 4. ayında annedeki değişiklikler neler?

Anneler 16. Haftadan itibaren hareketlerine çok daha fazla özen göstermelidir. Anne adayları kesinlikle bu dönem ve sonrasında yüz üstü be sırt üstü yatmayı tercih etmemelidir. Gebelikte sol tarafa yatış önerilir. Anne adaylarının sol yana yatması ile bebeğe giden kan akımı ve oksijen miktarı artmaktadır.