Kehribar kolyelerin riskleri

Diş çıkarma dönemimiz yaklaşıyor...

Anne Tavşan

Anne Tavşan


Kehribar kolyelerin riskleri

Bebek sahibi olunca Kehribar (Amber) bebek diş kolyelerini sık sık duymaya başlıyorsunuz. Duymasanız bile sosyal medyada kolyeli bebeklerin ve onların kolyeye teşekkür eden annelerinin paylaşımlarını mutlaka görüyorsunuz... Ülkemizde maalesef! bir şeyin herkes tarafından sorgusuz sualsiz kullanılması için ünlü bir insan tarafından kullanılması yeterli oluyor... Ne yazık ki insanımız 'acaba' sorusunu hiç sormuyor, merak etmiyor, araştırmıyor. 

Bebek ve kolye... Bir tek bana mı abes geliyor? Sanırım evet, çünkü koskocaman Google arama motorunda bile 'Kehribar Kolyelerin Riskleri / Tehlikeleri' yok. Tehlikeleri yazıyorsunuz karşınıza faydaları çıkıyor... O kadar kutsal bir şey yani :) Kehribar kolye için anneler çıldırmış durumda! O kadar ki; organik olduğu için eğer bebek ürünü yutarsa! kakasından çıkar sorun yok! bile denilmektedir... Tabii nefes borusuna kaçıp boğulmazsa! Her neyse, tüm bunlar buraya kadar benim şahsi görüşümdü. Bundan sonrası merak edenlere; güvenli kaynakların, pediatristlerin, çocuk derneklerinin paylaşımlarıdır. 

Amber (kehribar) taşları doğal olarak bazı yağlar içeriyor. Yağlar doğal olarak, doğal bir ağrı-yangı giderici olan Succinic asit (Suksinik Asit) içeriyor. Bunlar vücut tarafından emiliyor ve doğal olarak vücuttaki ağrıyı azaltıyor ama riskleri de var.

Ben çocuğumun teninin, ten ile temasının zararlı olup olmadığı kanıtlanmamış bir asit emmesini istemiyorum. Her şeyi geçtim neden çocuğum sürekli olarak, doğal yoldan bile olsa, ağrı kesici bir şey alsın ki? Bence buna hiç gerek yok.

Kehribar Kolyelerin Riskleri

- Kolyeler ve bilezikler çocuklar için TEHLİKELİDİR.

- Amber taşının ağrı kesici özelliği vs. hiçbir çalışma ile KANITLANMAMIŞTIR.

- Amber (kehribar) taşlarının içerdiği Succinic Asit cilt için İRRİTAN yani cildi tahriş edici olan şeyler sınıfındandır!

- Succinic Asit cilt ile temas edebilir diye bir çalışma, kanıtlanmış bir şey YOKTUR!

- Bu kolyeler çiğnenmek için değildir! Bebeğin/çocuğun çiğnemesine izin verilmemelidir, boğulma riski vardır!

- Küçük bir çocuğun boynuna bir şey takmak asla güvenli değildir!

BURADA duralım lütfen… Buraya kadar yazılanlara ‘hayır‘ diyebilecek kişi var mı? Hayır öyle değil faydaları kanıtlanmıştır diyebilecek bir kişi var mı?

American Academy of Pediatrics bebeklere ve çocuklara amber (kehribar) kolyeleri/bilezikleri dahil olmak üzere hiçbir takı takılmasını ÖNERMEMEKTEDİR!

KANADA ULUSAL SAĞLIK VE GUVENLİK SERVİSİ koyu yazılarla şöyle diyor;

Keep your baby safe – do not use amber teething jewellery. Help with teething pain by using teething rings and/or gentle gum massage instead (Bebeğinizin güvenliği için amber takılarını kullanmayın. Bunun yerine diş halkaları kullanın, diş masajları yapın)

Yine yazılan;

The HSE Child Safety Awareness Programme (CSAP) strongly advises that you do not use teething jewellery. (HSE ÇOCUK GÜVENLİĞİ FARKINDALIK PROGRAMI GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DİŞ TAKILARINI KULLANMAMANIZI TAVSİYE ETMEKTEDİR )

İlgili link:
http://hse.ie/eng/health/child/childsafety/teething_necklace.html

Bunlar üzerine daha ne söylenebilinir gerçekten bilmiyorum…

Link üzerinden konuya ait dokümanları tıklayarak indirebilirsiniz. Ayrıca yine aynı link üzerinde aileleri uyarma konuşmasını dinleyebilirsiniz. Adamlar acaba neden bu kolyelere bu kadar önem vermişler?

Bu kolyeler/bilezikler yerine güvenli alternatifler önerilmektedir;

- Çiğnenebilen doğal oyuncaklar

- Buzlu oyuncaklar

- Masaj

- Homeopatik ilaçlar yani ilaç içermeyen doğal ağrı kesiciler (Amerika’da ilaç içermeyen bu tarz ürünler çok var ve çok kullanılıyor)

- İlaç

Amerika Sağlık Bakanlığına bağlı olan National Institutes of Health yazmış açık açık…

11.1.1 maddesi

Suksinik asite maruz kalmak gözde, deride, mukus membranlarda ve üst solunum yollarında irritasyona neden olabilir.

http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/succinic_acid#section=U-S-Imports

New York Times gazetesinden;

http://well.blogs.nytimes.com/2013/10/11/amber-teething-necklaces-pose-choking-hazard/?_r=2

Haklı olarak bu işin ticaretini yapan, bundan para kazanan insanlar ürünün iyi yanlarından bahsediyor. Bu kişilerin zaten kalkıp bu yazdıklarıma ‘evet haklısınız‘ demesini beklemiyorum. Aslında kimsenin onayını beklemiyorum. Ben bu kolyelerin risklerinden, tehlikelerinden bahsediyorum. Bir anne olarak…

Paylaşımlarımın altını doldurmak için tüm bilgileri bir yazı altında toplamak ve linkleri paylaşmak istedim.

Her şeyin bir iyi bir kötü yanı yok mudur? İnanın bu kolyelerin riskleri hakkında sayfalarca yazı yazılabilecek kadar kaynak var.

Kötü, riskli yanları

1- Boğulma

2- Salgıladığı suksinik asitin bebeğimin teninden ne kadar, ne sıklıkla emildiğini bilememek bence kullanamamak için yeterlidir. Doğadan gelmesi, yıllardır kullanılıyor olması risklerini azaltmıyor. Kimse kusura bakmasın ama ben bunların ticari olduğuna inanıyorum.

Hepsini bir kenara atarsak sonuç olarak 3 yaş altı çocuklarda takı kullanılması hiçbir şekilde uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Diş hekimi ve anne olan arkadaşım da şu yazısında bu konu hakkında faydalı bilgiler ve linkler paylaşmaktadır; http://discianne.com/2015/12/08/kehribar-bebek-kolyeleri-tehlikenin-farkinda-misiniz/

Her anne evladının iyiliğini ister. Evlatları için en iyisini anneler bilir, karar annelerindir.

Meraklılara, okumak isteyenlere kolyelerin risklerini ve tehlikelerini anlatan linkler;

http://www.whattoexpect.com/first-year/ask-heidi/amber-teething-necklaces.aspx

http://www.consumerhelp.ie/amber-teething-jewellery

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/teething-tooth-care/Pages/Amber-Teething-Necklaces.aspx

http://www.kidspot.com.au/amber-alert-warnings-parents-using-amber-teething-necklaces/

http://www.momtricks.com/babies/dangers-of-baltic-amber-teething-necklaces/

http://alphamom.com/parenting/baby/amber-teething-necklaces-helpful-or-hype/

https://scepticon.wordpress.com/2011/02/21/amber-teething-beads-a-few-points-to-consider/

http://discianne.com/2015/12/08/kehribar-bebek-kolyeleri-tehlikenin-farkinda-misiniz/