Burçin Terzioğlu

En üretken oyunculardan Burçin Terzioğlu bu kez Show TV'de yayınlanacak Yalancı dizisiyle izleyici ile buluşuyor. Terzioğlu, yeni dizide Deniz Sungur karakterini canlandıracak. İnternette ise Burçin Terzioğlu kimdir, kaç yaşında, nereli, hangi dizilerde oynadı, boyu, burcu gibi onlarca arama var. Burçin Terzioğlu'nun biyografisine geçmişten bugüne röportajları ışığında yakından bakalım...

Künye

İsim:Burçin Terzioğlu
Meslek: Oyuncu
Doğum yeri: İstanbul
Doğum tarihi:9 Mart 1980
Burcu: Balık

BURÇİN TERZİOĞLU KİMDİR?

9 Mart 1980 doğumlu başarılı oyuncu Burçin Terzioğlu, TV izleyicisinin yakından tanıdığı bir isim. Burcu başak. Oyunculuğa henüz 5 yaşındayken 1985 yılında başladı. Wikipedia'ya göre henüz 5 yaşındayken sinema dünyasına ilk adımını Patron Duymasın ve Çıplak Vatandaş filmleriyle attı. Ezel’de canlandırdığı karakter o kadar etkileyici oldu ki Burçin Terzioğlu’nu ağlatmaları için senaristlere mesajlar yağıyordu. ‘Perihan Abla’dan ‘Mahallenin Muhtarları’na, ‘Yılan Hikayesi’nden ‘Aliye’ye, ‘Fırtına’dan ‘Kadın İsterse’ ve ‘Merhamet’e kadar pek çok yapımda oynadı, karakterlere can verdi.
Peki, Burçin Terzioğlu nasıl bir çocukluk geçirdi? Terzioğlu 2013 yılında Elele dergisine verdiği röportajda bu soruyu şöyle yanıtlamış:

Kalabalık bir aile sayılır. Üç kardeş, anne ve baba. Kalabalık, eğlenceli, dingin… Bizim evimizde asla ses yükselmezdi. Her şey konuşularak çözülürdü. O yüzden hala yüksek sese, tartışmaya dayanamam. Hemen o ortamdan uzaklaşırım. Kuzu gibi bir çocukmuşum. Kendi kendime oyuncaklarımla, boyalarımla oynarmışım.

Terzioğlu, "Bünyende ailenden kimin genleri daha baskın?" sorusuna ise şu yanıtı vermiş: Annemin. Çok inatçıdır ama şahane bir kadındır. İnat durumumu kesin ondan almışım. Her işin altından kalkan, pratik zekalı bir kadındır. Prizi de o tamir ederdi, pazar alışverişini de o yapardı. Bende de aynı durum söz konusu. Aslında annem de ben de kontrolün elimizde olmasını istiyoruz.

SORU VE CEVAPLARLA BURÇİN TERZİOĞLU

Burçin Terzioğlu 2019 yılında Elele Dergisi'ne verdiği bir röportajda soruları şöyle yanıtlamış:

-Oyunculuk alanında kendinizi nerede, nasıl görüyorsunuz? İlerisi için kurduğunuz hayaller var mı? Onlara ne kadar yakın hissediyorsunuz kendinizi?

Ben kendimi şurada görüyorum gibi bir algıda olmadım hiçbir zaman. Mesleğimi seviyorum ve en önemlisi de ona çok saygı duyuyorum. Küçük yaşlardan beri yaptığım ve her yeni gün yapmaktan da büyük keyif aldığım bir mesleğe sahip olduğum için şanslıyım. Hayal kurmanın hayatın her alanında mucizevi bir etkisi olduğuna inanırım. Bu işe başladığım ilk andan itibaren hep hayallerim oldu. Her yeni gün yeni hayallerim oluyor elbette. Sırayla zaman içinde gerçekleştiklerini görmek de ayrı motive ediyor insanı hayata karşı. Bir hayalim gerçekleştiğinde yeni hayallere doğru yolculuğum başlıyor.

-Sizi en iyi anlatan kelimelerin hangileri olduğunu düşünüyorsunuz?

Merhametli, adaletli ve iyi dost.

-Güzellik kavramına yaklaşımınız nasıl? Güzellik sizin için nasıl bir algı?

Önce kişinin kendini mutlu hissetmesi önemli. Nasıl mutlu oluyorsa. Sadece güzelliği bir kabul görülme olarak düşünmemesi gerek. Ama baktığımızda sosyal medyada kendine benzemeyen, birbirine benzeyen yüzlerce kadın var. Aynı dudaklar, aynı elmacık kemikleri. Kendimizle mutlu olmayı becersek şahane olur. Estetiğe hiç karşı değilim sadece abartmadan ve doğru yapıldığı sürece. Klişe olacak belki ama içten dışa güzellik değişmez bir şey. Güzel kadın sıfır beden, uzun bacaklı, hokka burunlu olmalı algısı dünyada yıkıldı, umarım burada da o kalıplardan kurtuluruz.


Elele 2019: Derginin kapağında Burçin Terzioğlu var.

Elele 2015 yılında yapılan Burçin Terzioğlu röportajı:

-Kendinizi dişi mi maskulen mi buluyorsunuz?

Maskulen.

-Bir kadında seksapel nelerde gizlidir?

Bakışta, kokuda, gülüşte, ses tonunda, gizemde… Bunları yönetebilmek için de en önemlisi zekada gizlidir.

Hayatta yalnız kalmaktan korkar mısınız? Çocuk sahibi olmak, anne olmak size fikir olarak yakın geliyor mu?

Genelde yalnızlığı sevmeme rağmen, ölüm gibi istemeden sevdiklerinin elinden kayarak gitmesiyle yalnızlığa itilmek zorunda kalmak tabii ki tercih edilir bir şey değil. Çocuk sahibi olmak gibi önemli konular için hayırlısı diyebiliyorum. Dünyaya bir can getirmek çok zor değil, zor olan bir ömür ona olan sorumluluklarını yerine getirmek. Umarım doğru zamanda, doğru insanla birlikte yaşarım evlat sevgisini.

En çok ne yaparken kendinizi özgür hissedersiniz?

Uçağa binip başka bir ülkeye giderken özgürlük için başlangıç zili çalmaya başlar benim için.

BURÇİN TERZİOĞLU'NUN EKRAN SERÜVENİ

İstanbul’da dünyaya gelen Burçin Terzioğlu, oyunculuk kariyerine çocukluk yıllarında yer aldığı sinema filmleriyle başlamıştır. Mahallenin Muhtarları dizisinde hayat verdiği “Simge” karakteriyle ilk defa TV izleyicisinin karşına çıkan Terzioğlu, ardından sırasıyla “Kınalı Kar”, “Kadın İsterse”, “Fırtına”, Ey Aşk Nerdesin”, “Ezel”, “Merhamet”, “Kurşun” dizilerinde oynamıştır. Ayşegül karakteriyle rol aldığı “Poyraz Karayel” dizisinde 3 sezon boyunca birçok üniversite tarafından En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık bulunmuştur. “Hakan:Muhafız”’da “Rüya” karakterini canlandıran Burçin Terzioğlu, 2019 yılında vizyona giren “Güzelliğin Portresi” isimli gerilim türündeki sinema filminde “Nisan” karakteriyle başrolde yer almıştır.
Son olarak, kadın cinayetlerini konu edinen “Hükümsüz” dizisinde “Esma” karakterine hayat vermiştir.

BURÇİN TERZİOĞLU'NUN OYNADIĞI DİZİLER

Yalancı / Deniz Sungur / 2021
Hükümsüz / Esma / 2020
Kurşun / Leyla / 2019
Hakan: Muhafız / Rüya / 2018-2019
Poyraz Karayel /Ayşegül / 2014 -2017
Merhamet / Deniz / 2013
Ezel / Azad / 2009-2010
Ey Aşk Nerdesin / Zeliş / 2009
Fırtına / Zeynep / 2006
Kadın İsterse / Demet / 2004
Kınalı Kar / Pınar / 2002
Mahallenin Muhtarları / Simge / 1992 – 2002

BURÇİN TERZİOĞLU'NUN OYNADIĞI FİLMLER

Güzelliğin Portresi / Nisan / 2019
Halam Geldi / Benek / 2013

BURÇİN TERZİOĞLU'NUN INSTAGRAM HESABI

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

burcinterzioglu (@burcinterzioglu)'in paylaştığı bir gönderi