Funda Eryiğit

Funda Eryiğit ismini tiyatrodan televizyona birçok başarılı projede duymuşsunuzdur. Çünkü rol aldığı her projeye damgasını vurdu. Afife Jale, Altın Koza... bol ödüllü bir oyuncu. Kamera karşısına ilk kez 2008 yılında geçen Funda Eryiğit, “Canım Ailem” dizisindeki Seyhan rolüyle Uğur Yücel, Ozan Güven, Şebnem Bozoklu, Ezgi Molagibi isimlerle başrolü paylaşarak televizyon kariyerine başladı. Netflix'te yayınlanan Bir Başkadır dizisi ile hafızalara kazınan Funda Eryiğit çok yönlü bir sanatçı. Eryiğit Ekim 2022'de Netflix'te yayınlanan Cici filminde rol aldı. Funda Eryiğit'in biyografisine yakından bakalım... (Bu sayfanın en altında Elele arşivinde Funda Eryiğit'le ilgili çıkmış haberleri bulabilirsiniz)

Künye

Adı: Funda Eryiğit
Doğum Tarihi: 6 Kasım 1984
Doğum Yeri: Hollanda
Burcu: Akrep
Boyu: 1.66

 Funda Eryiğit kimdir? 

Funda Eryiğit, 6 Kasım 1984  Hollanda doğumlu. Aslen Samsun Bafralı. Funda Eryiğit bir röportajında "Hollanda, Zwolle’da doğdum. Bafra´ya bir yaşlarında geldim. 4 yaşıma kadar babaannem büyüttü beni. Sonra annem ve babam Türkiye’ye kesin dönüş yapınca, birlikte İstanbul’a geldik" demişti.

funda eryiğit kimdir

 • Kadir Has Anadolu Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden, sonra da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 
 • Kamera karşısına ilk kez 2008 yılında geçen Funda Eryiğit, “Canım Ailem” dizisindeki Seyhan rolüyle televizyon kariyerine başladı.  “İstanbul’un Altınları” , “Uçurum” , “Eski Hikaye” isimli dizilerde yer aldıktan sonra 2014 yılında “Karadayı” dizisinde canlandırdığı Belgin karakteriyle 21. Altın Objektif Ödülleri’nde “MGD Jüri Özel Ödülü”nü aldı. 2015 yılında “Gecenin Kraliçesi” adlı dizide Esra karakterini canlandırdı. 1 yıl sonra “Poyraz Karayel” dizisinde Eda karakterine, 2018’de “Mehmet Bir Cihan Fatihi” dizisinde Evdokya karakterine hayat verdi ve 2019 yılında Netflix’te yayınlanan “Hakan: Muhafız” dizisinin 3. ve 4. sezonlarına Vezir karakteriyle dahil oldu.

 • Beyaz perdede birçok projede yer alan Funda Eryiğit; “Ev” , “Eksik” , “Limonata” filmlerinden sonra, 2016 yılında ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödüller alan “Tereddüt” filminde Şehnaz karakterine hayat verdi. Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği ve Funda Eryiğit ile Ecem Uzun’un başrolünü paylaştığı “Tereddüt” 2016 yılında 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülünü almıştı.
 • Funda Eryiğit çok yönlü bir sanatçı demiştik. Tiyatroda da önemli başarıları bulunuyor.  Tiyatro kariyerine, 2011'de konservatuar arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Serbest Bölge adlı tiyatro ekibinin ilk oyunu olan “Çatı” adlı oyunda Kelebek rolüyle başladı. 2013 yılında Devlet Tiyatrosu’nun “Sessizlik” adlı oyununda canlandırdığı Silence karakteriyle birçok ödüle aday gösterildi ve 18. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde “Müzikal ya da Komedi Dalında Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülüne layık görüldü. Yine aynı oyunla Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde “Mediha Gökçer Umut Veren Genç Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı. 2016 yılında İKSV yapımı olan ve ilk olarak İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen “Ev’vel Zaman” adlı oyunda yer aldı. 2018 yılının sonlarına doğru Craft Tiyatro’da sahnelenmeye başlayan “Fotoğraf 51” adlı oyunda bilim kadını Rosalind Franklin’i oynadı. Bu oyundaki performansıyla 2019 yılında 23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde ve 24. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödüllerine, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde “Yılın Kadın Oyuncusu” ödülüne, Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “Küçük Salon En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne ve 24. Altın Objektif Ödülleri’nde “Yılın Kadın Tiyatro Oyuncusu” ödülüne layık görüldü. 
 • 1 Ocak 2021'de FOX'ta yayın hayatına başlayan Son Yaz dizisinin 1. sezonunda "Canan Kara" karakteriyle rol aldı. 


Funda Eryiğit’in rol aldığı diziler  

 • 2021 -  Son Yaz (Canan Yalçın Kara) (TV Dizisi)
 • 2018 – Can Kırıkları (Zeynep İnan) (TV Dizisi)
 • 2018 – Mehmed: Bir Cihan Padişahı (Evdokya) (TV Dizisi)
 • 2016 – Poyraz Karayel (3. Sezon) (Esra) (TV Dizisi)
 • 2016 – Gecenin Kraliçesi (Esra) (TV Dizisi)
 • 2015 – 2016 – Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (TV Dizisi)
 • 2015 – Undercover (Tümay) (TV Filmi)
 • 2014 – Karadayı 3. Sezon (Belgin) (TV Dizisi)
 • 2013 – Eski Hikaye (Türkan) (TV Dizisi)
 • 2012 – Uçurum (Pınar) (TV Dizisi)
 • 2011- İstanbul’un Altınları (Ayşegül Altın Açık) (TV Dizisi)
 • 2008 – 2009 – Canım Ailem (Seyhan) (TV Dizisi)

 
Funda Eryiğit’in rol aldığı filmler

2010 - Ev (Yeşim)
2014 – Limonata (Nihal) (Sinema Filmi)
2015 – Yok Artık (Figen) (Sinema Filmi)
2016 – Tereddut (Clair-Obscur) (Şehnaz) (Sinema Filmi)
2016 - Sürgün Türküleri: Yılmaz Güney Anlatıcı
2018 - Aden Aras
Yakında - Ölü Mevsim

Funda Eryiğit’in rol aldığı dijital projeler

2020 - Bir Başkadır (Ruhiye) Netflix
2020 - Hakan: Muhafız - Netflix
2022- Cici - Netflix

Röportajlarla Funda Eryiğit

Funda Eryiğit'in Ayşe Arman'la yaptığı bir röportajda, "Oyunculuk aşkın ne zaman başladı?" sorusunu şöyle yanıtlamıştı: 14 yaşımda. Kendiyle barışmaya çalışan bir ergendim. Tiyatro kulübü ilgimi çekti. Daha doğrusu, o tiyatro kulübündeki gençler. Yaşları benden birkaç yaş büyüktü. Hayran kalmıştım onlara. “Ne kadar farklı düşünüyorlar. Hayata ne kadar farklı bakıyorlar” böyle hissetmiştim. Onlarla takıla takıla, birden kendimi sahnede buldum. Ben biraz içe kapanık bir çocuktum. Şimdi o yaşlarıma baktığımda fark ediyorum ki, oyunculuk sayesinde kendimi ifade edebilme şansı bulmuşum. Ve asılmışım oyunculuğa. O takdir görme hali de hoşuma gitmiş. Galiba öyle öyle, farklı düşünen o insanların arasında, kendi kimliğimi oluşturmaya başlamışım. Tiyatroyla tanıştıktan sonra da gerisi geldi. Bir daha asla vazgeçemedim.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Funda Eryiğit (@fundaery)'in paylaştığı bir gönderi

Funda Eryiğit Cumhuriyet'e verdiği röportajda ise "Film ile dizi projeleri arasında dikkat ettiğiniz noktalar açısından farklılıklar var mı? Örneğin daha çok “arthouse” filmleri mi tercih edersiniz?" sorusunu şöyle yanıtlamış:

Filmlerle ilgili mutlaka “arthouse” olmalı gibi bir tercihim yok ama daha kalıcı ve sanatsal bulduğum için film konusunda çok daha seçiciyim. Günün sonunda yer aldığım filmlerin daha az ve öz olması benim için daha kıymetli. Dizi ve film arasında hikâye anlatımı, matematiği açısından büyük bir fark var. Diziyi de artık dijital ve TV olarak ayırmakta fayda var bence; süreleri ve orijinallikleri anlamında birbirlerinden çok farklılar. 

Instagram'da Funda Eryiğit

Funda Eryiğit'in Instagram hesabında 501 bin takipçisi bulunuyor. 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Funda Eryiğit (@fundaery)'in paylaştığı bir gönderi