Lansman sonrası sık sorulanlar

Genleriniz Kaderiniz Değildir kitabımın lansmanından beri yaklaşık 5 ay geçti. Lansmanı size buradan çok anlatmak istedim ama bir türlü yazmaya fırsat bulamadım.

Ebru Şinik

Ebru Şinik


Four Seasons Bosphorus otelin boğaza bakan ana balo salonunda gerçekleşen lansman süresince dostlarım, danışanlarım ve okuyucularım salonu adeta dolup dolup taşırdılar. Hepsi sağolsunlar, beni çok mutlu ettiler, gururlandırdılar, onurlandırdılar...

Kitabım raflarda yerini aldıktan sonra okuyucularımdan en çok gelen soruları ve cevaplarımı sizin için sevgili editörüm Serda Kranda Kapucuoğlu ile derledik.

Koruyucu Tıp alanında batının bilimi ile doğunun binlerce yıllık kadim bilgi birikimini harmanladığım kitabımda, sağlıklı ve mutlu yaş almanın sırlarını keşfe çıkacaksınız!1. Bölüm soru ve cevaplarıma buyurun;
1. Kitabınız Upanişad’lardan alıntı bir söz  ile başlıyor ve “İnsan eylemleriyle kendini yaratır. İnsanın arzuları ve ameli ne ise, kaderi de odur” deniyor. Günlük seçimlerimiz hayatımız üzerinde bu derece etkili mi?
Evet, günlük olarak yaptığımız seçimler bizim yarın nasıl bir bedene, zihne ve ruhsal sağlığa sahip olacağımızı belirliyor. En ufak ve önemsiz olarak gördüğümüz seçimlerimiz, hayatımızı etkileyecek en önemli seçimlerimizin temelini oluşturuyor. Mesela sabah kalktığımızda güne kahve ile mi, çay ile mi veya limonlu ılık su ile başlamamız fizyolojimizde gün boyunca bizi etkileyecek bir dizi farklı zincirleme reaksiyonu başlatıyor. Dolayısı ile gün boyunca daha iyi, daha mutlu, daha verimli, daha huzurlu, daha dingin, daha dengede hissetmemizi sağlamak tamamen bizim kendimiz için yaptığımız gündelik seçimlerde saklıdır.

2. Kitapta neler var?
Kitapta yer alan testler okurun kendi bütünsel sağlığı hakkında genel bir değerlendirme yapabilmesini sağlarken, sonrasındaki bilgi ve önerileri yaşamına adapte edebilmek için gerekli verileri elde ediyor.

Kitap için 4 farklı test hazırladım.
Bunlar; Wellbeing, Telomer Sağlığı, Ayurvedik Beden Tipi ile Duygusal Yük Oranı Belirleme testleri .

Uygulamalarda da ise Diyafram Nefesi, Zayıflama Nefesi ve Stres Yönetimi nefes egzersizleri, Mantra Meditasyonu, İlişkileri Besleyici Meditasyon, kendi kendine uygulanabilen Self-Abhyanga masaj tekniği ve özellikle selülit tahliyesi ve zayıflamak için kullanılan Garshana Masaj tekniği, evde uygulanabilecek Güneşe Selam Yoga Serisi, ofiste uygulanabilecek Sandalye Yogası serisi, Duygusal Detoks Çalışmaları ve bununla ilgili Kalp Açıcı 7 Yoga Pozu bulunuyor; ayrıca Kutsal Su adı altında da 5 farklı içecek tarifi verdim.

Kitabın 2. Bölümünde yer alan ve tüm dönüşüm sürecin kapsayan 5 Adımda Neler Var?
1. Adım: “En İyi Versiyon İçin En İyi Başlangıç”
2. Adım: “Beden Tipini Keşfederek Kontrolü Ele Al!”
3. Adım: Kendine Doğru Giderken: “Beslen, Hareket Et, Dur ve Çok Sev”
4. Adım: “Yaşamla Fiziksel Temasın: Bedenini Fark Et, O Evin ve Ona İyi Bak”
5. Adım: “Yaşamı Kucaklamak İçin Son Adım: Kendinle Kucaklaş”

Kitap hakkında detaylı bilgiye ve Güneşe Selam Serisi ile Sandalye Yogası serisi posterlerine http://www.ebrusinik.com/genleriniz-kaderiniz-degildir web sitesinden erişebilirsiniz.

3. Kitabınızdaki pratik rutinleri hayatlarına katmak için okurlarınıza nereden başlamalarını önerirsiniz?
Her zaman en kolay, en basit, en az zaman isteyen rutinlerle başlamak hem sürdürülebilirliği sağlamak, hem zihnin sabote etme potansiyelini bertaraf etmek için çok uygun. Bunlar ayrıca minik rutinlerle dahi sağlanan faydanın deneyimi ertesinde diğer rutinlere geçmeyi teşvik edici ve özendirici etkiyi de sağlar.

Zaten o yüzden kitaptaki rutinleri 5 Adım şeklinde verdim.
Her adımda kendinizin en iyi versiyonuna biraz daha yaklaşarak, oluşan iyilik halinin tüm yaşamınıza yayılması ile motive olup, bir sonraki adıma geçmeyi ve bir sonraki adımda acaba yaşamınıza hangi rutinlerin ekleneceğini heyecanla bekliyorsunuz.

4. Değişime inanmak ve karar vermek de bir motivasyon işi… Bu arzuyu tetiklemek için neler söylersiniz?
Kişilerin değişmesinden ziyade ben dönüşmesi fiilini kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü aslında kişi başka bir insan olmuyor, sadece içindeki gerçek potansiyelini her yeni rutin ile artan iyilik hali olarak deneyimlemeye başladıktan sonra otomatik olarak motive oluyor. Ayrıca kitapta önerdiğim tüm rutinleri, genel sağlık ve mutluluk halimize nasıl etki ettiği ile ilgili uluslararası klinik araştırma verilerini konuyla ilgili metinlere yerleştirerek destekledim.

Ben Bütünsel Sağlık yazarı olarak son derece analitik bir zihine sahibim, okuyucularımında bu şekilde olduğu varsayımından yola çıkarak, kitapta yaptığım ilk şey önce zihinleri bu dönüşüme ikna edip, hazırlayacak olan bilimsel verilerin en basit lisan ile günlük yaşama entegre edilerek açıklanması. Bazı insanlar inanmaya en başından, okumadan dahi hazır olabilir.Bazılarımız hayatın sallantılı bir döneminden geçiyor ve denize düşen yılana sarılır misali her şeyi denemeye açık olabilir. Ama ya analitik bir zihne sahip olanlar ve benim gibi kanıt arayanlar ne yapacak?
İşte o yüzden bu kitapta yer alan 3500 ile 5000 yıllık kadim koruyucu tıp bilgilerini, batının en son bilimsel verileri eşliğinde harmanlayarak yazdım. Bilgiyi önünüzde bu kadar açık ve net bir şekilde koyduğumda, otomatik olarak ikna oluyor veya en azından denemeye değer dedirtiyorum.

5. Türkiye’deki bedensel farkındalık düzeyi için ne söylersiniz?
Bedensel farkındalık tüm dünya genelinde bazı sektörler tarafından bizlere empoze edilen güzellik standartlarında bir bedene sahip olmak düzeyinde takılmıştır. Bu kriterler ile sürdürülebilir mutluluğu yakalamak imkansızdır.

Yaşam boyu enerjik ve dengede  bir bedene, dingin bir zihne, şefkat ve sevgi dolu bir kalbe ve sağlıklı bir ruh haline sahip olmak üzere hepimize öğretilmiş olan bu bedensel farkındalık sınırlarını genişleterek, sahip olduğumuz daha geniş ufuklarımıza doğru yelken açabilme cesaretini göstermeliyiz. Bu yaşama mutsuz olmak için gelmediğimizi,  iyi olma halinin tüm insanların doğum hakkı olduğunu farkına varmalıyız. Ve bu çok basit, hiç de zihninizin size oynadığı oyunlardaki gibi zor veya imkansız değil!

6. Genleriniz Kaderiniz Değildir’de sağlık ve mutluluk için bedensel, zihinsel,  duygusal ve ruhsal iyileşmenin altını çiziyor ve bu amaçla da pek çok rutin öneriyorsunuz… Sizce bu kitap nasıl okunmalı?
Genleriniz Kaderiniz Değildir yaşamınız boyunca  “daha iyi ve mutlu olma rehberi” olarak yanınızda duracak gerçek bir referans kitaptır. Çünkü içindeki bilgiler zamansızdır. Zamansız olmasının ana nedeni insan fizyolojisinin minik evrimler haricinde yaklaşık 45.000 yıldır aynı şekilde olmasına dayanmasıdır.

Dolayısı ile hangi yaşda olursanız olun, kitaptaki zamansız öneriler tüm insanların genel fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik iyilik, sağlık ve mutluluk haline olumlu ivme kazandıracak etkileri barındırmaktadır. Çünkü bu önerilerin etkileri sadece fiziksel bedende değil, eş zamanlı olarak zihinsel bedenimizde ve ruhsal bedenimizde de kendini gösterir. Unutmayın bedenimiz sabit bir yapı taşı değil, her an değişmekte olan bir süreçtir!

Kitabı aynen önerdiğim gibi adım adım okuyarak, her adımdaki rutinleri yaşamınıza sizi rahatsız etmeyecek bir hızda ekleyerek devam etmelisiniz. Dönüşüm hızınıza, ben değil siz karar vermelisiniz! Kendinizin bu yaşamdaki en iyi versiyonuna hangi hızda erişmek sizin için daha konforlu olacaksa, kitaptaki bazı bölümleri belki de tekrar tekrar okuyarak, o hızda rutinleri gündelik yaşamınıza tek tek entegre etmeye başlamalısınız.7. Kitapta 30’dan fazla rutin önerisi var. Tamamını yaşamımıza entegre etmek ne kadarlık bir süreyi kapsar?
Bu dediğim gibi tamamen sizin hangi hızda dönüşmek istediğinize bağlı. 3 ay veya 6 ay veya belkide bir kaç yıl... Kitapta yer alan farkındalık egzersizleri olan nefes ve meditasyon egzersizlerini ne kadar hızlı günlük hayatınıza yerleştirirseniz o kadar hızlı bir dönüşüm yaşarsınız. Çünkü bu egzersizlerin stres yönetimi dışındaki diğer bir ana görevi  irade kullanmadan bedenimiz ve zihnimiz için otomatik olarak bilinçli seçimler yapma yetisini kazandırmaktır. Bu entellektüel zekamızla yapabileceğimiz bir durum değildir. O yüzden ben özellikle stres yönetimi için önerdiğim nefes ve meditasyon egzersizlerinin günlük rutine sadece 10 dk dahi olsa eklenmesini çok önemsiyorum. Yaşamınızdaki en büyük dönüşümü sağlayacak olan rutinler farkındalık egzersizleridir.

8. Uykusuzluk, bedensel ve zihinsel yorgunluk günümüz insanının en temel sorunları. Bu sorunları aşabilmek için basitçe neler önerirsiniz?
Stres yönetimine başlamak özellikle uykusuzluk ve her türlü yorgunluk için ilk adımdır.

Stresi nasıl yöneteceğiz?
Entellektüel zekamızla bunu beceremeyeceğimiz aşikar. O halde dünyada bilinen en etkili farkındalık yükseltici çalışmalar olan; bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olan meditasyon uygulamaları ve burundan alınıp verilen, kontrollü ve ritmik nefes teknikleri  bu tür semptomların giderilmesindeki temel gerekliliklerin başında gelir.

9. Bir diğer büyük sorun da sindirim sağlığımızın bozulması. Üstelik son yıllarda sindirim sistemimizin önemi hakkında da epeyce bilgilendik. Bu konuda bedenimizi desteklemek için neler yapabiliriz?
Ayurveda Tıb’bı sindirim sistemini bütünsel sağlığın merkezine yerleştirmiştir  ve tüm hastalıkların tedavisine öncelikle sindirim sistemini iyileştirip, dengeleyerek başlamaktadır.

Sindirim sistemi merkezi sinir sistemimiz ve hormonlarımızın belirleyicisi olan endokrin sistemimizi anında etkiler. Özetle sindirim sisteminden gelen sinyaller kendimizi nasıl hissedeceğimizi belirler.

O yüzden sindirim sistemi sağlığı için öncelikle her gün konforlu bir dışkı tahliyesi şarttır. Eğer haftanın her günü bir defa da olsa sağlıklı bir dışkı tahliyesi yaşanmıyor, sık sık kabızlık veya ishal yaşanıyor ise sağlıklı bir sindirim sisteminden bahsedemeyeceğimiz üzere, bütünsel olarak sağlıklı ve mutlu olabilme durumunu yakalayabilmek de mümkün değildir.

Ayurveda  Tıbbı sindirim söz konusu olduğunda düşüncelerimizi, duygularımızı ve duyularımızla algıladığımız izlenimleri de günlük olarak ne ölçüde sindirdiğimizi göz önünde tutar. Sindirim sistemi ancak düzgün işlediği zaman tükettiğimiz gıdalar ile hissettiğimiz duygularımız geride atık bırakmadan tamamen metabolize olarak sindirilebilir.Eğer Sindirim Sistemimiz dengedeyse;
• Sağlıklı bir cilt oluşumu
• Dengeli bir iştah
• Yüksek enerji
• Tüm bedenlerde denge (homeostasis)
• Berrak bir zihin
• Güçlü sindirim ve
• Güçlü bir bağışıklık sistemi de beraberinde gelecektir.

Birçok sağlık ve kilo sorunu yetersiz sindirime bağlanabilir. Sindirimin kalitesi, gıdalardaki hammaddeleri, dokular tarafından özümsenebilecek bir şekilde kullanılabilir hale dönüştürmekten sorumludur. Sindirim güçlü olduğunda tükettiğiniz gıdalar iyice sindirilir ve tüm atıklar idrar, dışkı ve ter olarak vücuttan tahliye edilir. Yani sindirim  dengeli çalıştığı sürece bedenlerimizde ama birikiminden endişe etmemize gerek yoktur.

Bazı davranış ve alışkanlıklarımız sindirim sürecini  zayıflatıp, ona zarar verebilir. Bunlara örnek olarak şunları sayabilirim;
• Miktar olarak fazla yemek yemek
• Düzensiz yemek yemek ve ara öğünler tüketmek
• Ağır, soğuk, eski ya da bozuk gıda tüketmek
• Bünye Tipinize (doşanıza) uygun olmayan gıdaları yemek
• Hazımsızlık sürerken ve açlık hissetmeden yemek yemek
• Yaşadığınız coğrafi konuma, zaman dilimine veya içinde olduğunuz mevsime uyum sağlayamamak, sirkadiyen ritimlere uyumlu yaşamamak.
• Doğal dürtü ve ihtiyaçları baskılamak ve/veya ertelemek (dışkı, idrar, hapşırma, gaz, burun hınkırma, esneme vb.)
• Aşırı perhiz yapmak/açlık çekmek
• Detoks / Arındırma prosedürlerini yanlış uygulamak

Kitapta sindirim sisteminin önemini ve onu sağlıklı tutabilmek veya  sağlığını geri kazandıracak önerileri çok detaylı olarak verdim. Özellikle kabızlık için 11 tane çok etkili uygulamalı olarak ve tarifleriyle verdiğim önerilerin yanısıra, sağlıklı bir sindirim süreci için en başta soğuk sıvılardan, işlenmiş şekerden ve kronik stresden olabildiğince uzak durmanız gerektiğini söyleyebilirim.

Ebru Şinik ile İyi Ol, Mutlu Ol!
Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı

www.ebrusinik.com