Hazırlayan: Selen Okan/Evbahçe
DÖNÜŞÜM ZAMANI

Geniş ve kısa yayvan vazo
Sehpa ortasına koymak istediğiniz geniş ağızlı kaseyi vazo olarak kullanabilirsiniz. Sehpanın ortasında küçük bir gölet hissi yaratmak için geniş kafa çapına sahip çiçekleri tercih edebilirsiniz. Ortanca, şakayık çiçeğinin kafasını kesip suda kullanın hatta isterseniz aralarına küçük tea-lightlar da dahil edebilirsiniz. Geniş bir yer kaplar ve dekoratif bir etki verir.
SADELİK ÖN PLANDA

Dar ağızlı vazo

Dar ağızlı vazolar da evlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Hatta birçok dekoratif cam şişeleri vazo olarak kullanabilirsiniz. Sade çizgilerden hoşlananlar için dekoratif bir çözüm olacaktır. Tek bir çiçek veya yeşil yaprak ile dal parçalarını beraber kullanabilirsiniz. Şişenin boyuna uygun olarak gül, kala, lale tercih edebilirsiniz.
KLASİK ÇİZGİLER

Dar boyuna geniş ağızlı vazo

Klasik vazo modeli olan dar boyun, geniş ağız için seçmeniz gereken çiçekler yan yana gelince küçük bir top buket olabilecek türlerden olmalıdır. Sümbül, gül veya frezyalardan oluşan top formlu buketi vazonuza yerleştirebilirsiniz. Cam vazolarda saplar görüneceği için buketi iple bağlayın ve uçlarını verevine kesin. Bu sayede karmaşık bir görüntü olmaz.
YAN YANA, SIRA SIRA…

Uzun ve kısa dar silindir vazo

Silindir vazolar her zaman hayat kurtarır. Dar ağızlı ise ince uzun çiçekler tercih etmelisiniz. Lale, glayöl, hezaren çiçeği, ayçiçeği gibi... Tasarımı desteklemek istiyorsanız hemen yanında kısa vazo ekleyin. Silindir vazonun boyu kısaldığına göre farklı çiçek tercih etmelisiniz. Mesela yeşil ortancalar ya da su içinde Cymbidium orkide...
DAİRESEL HAREKETLER

Cam glob vazo

Glob vazolar da en sık karşımıza çıkan vazo çeşitleridir. Alt bölüm yuvarlak formlu olduğu için üst bölümde yer alan çiçeğin de yine yuvarlak bir forma sahip olması gerekir. Bunu iki şekilde sağlayabilirsiniz. Birinci yöntem top formlu bir buket hazırlamanız. İkinci yöntem ise bitki süngeri koyarak çiçek tasarımını sabitlemeniz.
DÜZ FORMLAR

Konik vazo

Ters üçgen şeklinde olan bu vazolar içinde daha uzun bitkilere de yer verebilirsiniz. Ön bölümde sarkık bir şekilde Hedera helix, Asparagus yaprakları, Anthorium gibi çiçeklerle tasarıma hareket katarken arka bölümde uzun yapraklar ve çiçekli türlerle güzel bir kompozisyon oluşturabilirsiniz. Farklı türleri seçerken renk uyumuna dikkat etmelisiniz.

Hangi vazoya hangi çiçek?

Her vazoya her çiçek yakışmaz. Aldığınız vazonun çiçeğin önüne geçmemesi gerek; aynı şekilde çiçeğin de öyle. Doğru kombinasyonla ilgili ipuçlarını sizin için listeledik...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.