Psikolojik-gerilim, bazı sinemaseverler için sinemanın en değerli türü. İşte son yılların en etkileyici psikolojik gerilim filmlerinden örnekler...

Fight Club: 1999 yapımı bir David Fincher filmi. Başrollerde Brad Pitt ve Edward Norton harikalar yaratıyor. Filmde gizli bir yeraltı kulübü olan dövüş kulübü ve bu kulübün dövüş bağımlısı üyeleri anlatılıyor.
Panik Odası (2002): Yönetmenliğini David Fincher'ın yaptığı ve başrollerini Oscar ödüllü aktris Jodie Foster ve Forest Whitaker'ın paylaştığı 2002 yapımı gerilim filminde Jodie Foster'ın canlandırdığı Meg Altman'ın kızı rolünde Kristen Stewart var. Kocasından yeni boşanan Meg Altman, 11 yaşındaki kızı ile birlikte Manhattan'da bir eve taşınır. Evin en önemli özelliği içinde bir panik odası olmasıdır. Bu odaya evin önceki sahibine ait olan 22 milyon dolar saklanmıştır. Bunu bilen 3 hırsız anne-kızın taşındıkları günün gecesi eve girerler ve olaylar gelişir.
Halka-The Ring (2002):Başrollerinde Naomi Watts ve Martin Henderson'ın rol aldığı, yönetmenliğini Gore Verbinski yaptığı film, Japon korku filmi Ringu'nun Amerikan yeniden yapımıdır. Karanlık imajlarla dolu bir video kaset. Bu kaseti izleyenlerin 7 gün içerisinde nedeni bilinmeyen korkunç bir şekilde ölüyorlar. Rachel Keller adlı gazeteci 4 gencin ölmesi ve son olarak yeğeninin ölümü üzerine olayı araştırmaya karar verir ve kaseti izler. Kasetin içinde korkunç ve bir o kadar da gizemli görüntüler vardır. Bu deneyimin ardından kendisiyle birlikte oğlunun da hayatı tehlikeye girer. Acaba Rachel gizemi çözebilecek midir?
Korku Seansı (2013): The Conjuring, James Wan'ın yönetmenliğini yaptığı filmin konusu gerçek bir hikayeye dayanıyor. Film, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren'ın karşılaştıkları ürkütücü bir vakayı ele alıyor. Perron ailesinin çiftlik evi nedeni bilinmeyen karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır ve bu nedenle hayatları tam bir kabusa dönüşmüştür. Bu vakayı çözebileceklerine inanan deneyimli Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç fark eder...
Paranormal Aktivite (2007): Oren Peli'nin ve sonra da Tod Williams'ın yönetmenliğini yaptığı sinema tarihinin en ilginç ve en ürkütücü filmlerinden biri olan serinin ilk filmi amatör kamerayla çekilmiş ilk filmdir. Genç bir çift evlerinde garip bir gücün varlığından şüphelenmeye başlar ve evlerini kamera sistemiyle donatır. Başlarda ayak sesleri gibi basit seslerin duyulmasıyla başlayan olaylar zamanla şiddetini artırarak genç çifti korku dolu anlara sürükler.
Altıncı His (1999): M. Night Shyamalan'ın başyapıtlarından biri olan filmde ölüleri gördüğünü söyleyen bir çocuk ve ona yardımcı olmaya çalışan psikoloğun hikayesi anlatılıyor. Başrollerde ise Bruce Willis ve Haley Joel Osment var.
23 Numara (2007): Jim Carrey'in en farklı filmlerinden biri olan 23 Numara'da, sıradan bir adamın bulduğu kitapla hayatının bir anda nasıl sıra dışı bir hal aldığı ekrana taşınıyor.
Akıl Oyunları (2001): Ron Howard'ın yönettiği bu film ,gizli bir görevde bulunan matematik dehasını konu ediniyor. Başrollerde Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Ed Harris bulunuyor.
Diğerleri (2001): Kocasının savaştan dönmesini bekleyen acılı bir eşe hayat veren Nicole Kidman filmin başrolünde. Küçük oğlunun gün ışığına çıkamama hastalığıyla da uğraşmak zorunda olan annenin, evin içinden gelen sıra dışı seslerle hayatı iyice zorlaşır.
Oyun (1998): Michael Douglas'ın en sevilen filmlerinden Oyun'da doğum gününde kardeşinin hediye ettiği oyun şirketi kartıyla hayatı altüst olan bir işadamının yaşadıkları anlatılıyor. Filmde Michael Douglas'a Sean Penn ve Deborah Kara Unger eşlik ediyor.
Gizli Pencere (2004): Johnny Depp'in psikopat bir yazarı oynadığı film psikolojik gerilim filmi olarak görülmesi gereken bir film. Filmde Johnny Depp'in yanı sıra Maria Bello'yu da görüyoruz.
Makinist (2004): Uykusuzluk sorunu olan bir makinist olan Trevor Reznik (Christian Bale) çalıştığı yerde bir kazaya sebep olunca istenmeyen adam olur. Uykusuzluk sonucu müthiş yorgunluk çeken Trevor neyin gerçek neyin rüya olduğunu anlamaz hale gelmiştir.
1408 (2007): Ünlü bir korku romanı yazarı rolünde izlediğimiz John Cusack filmdeki performansıyla harikalar yaratıyor. Film bir Stephen King kitabı uyarlaması.
Çıldırış (2005): Körfez Savaşı'nda başından aldığı bir yaradan mucizevi şekilde kurtulan Jack Starks ( Adrien Brody ), hafıza kaybı problemiyle Vermont'a geri döner. Bir polis memurunu öldürmekten suçlanır ve 1992 senesinde bir akıl hastanesine kapatılır.
Ölümcül Oyunlar (2007): Michael Haneke yönetmenliğinde çekilen bir yeniden uyarlama filmi olan Ölümcül Oyunlar psikolojik gerilim türünün en sağlam örneklerinden. Başrollerinde Naomi Watts ve Tim Roth'un yer aldığı film tatil için gittikleri yazlıklarında dehşet
dolu anlar yaşamak zorunda kalan bir çiftin hikayesini anlatılıyor.
Donnie Darko: Karanlık Yolculuk (2001): 80’lerin sonunda geçen öyküde, Donnie Darko adında 16 yaşında bir gencin, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlamasıyla gelişen olaylar anlatılıyor. 
Dehşetin Nefesi (1990): Dehşetin Nefesi gerçeküstüyle gerçeğin birbiriyle giderek kaynaştığı öyküsüyle seyirciyi her an diken üstünde tutmayı başarırken, kurduğu görkemli bulmacayı şok edici bir final ile kusursuz bir çözüme ulaştırıyor.
Zindan Adası (2010): Mark Ruffalo ve Leonardo DiCaprio'nun iki dedektif rolünde olduğu bu sıradışı film baştan sona barındırdığı gizemler ve bohem atmosferiyle türünün başarılı örneklerinden.
Küp (1997): Garip bir küpün içinde uyanan insanların türlü tehlike ve tuzaklarla dolu kurtuluş hikayelerinin anlatıldığı film, nerden çıkacağı belli olmayan gerilim öğeleriyle türe getirilen alternatif ve karanlık bir örnek.
Cinnet (1980): Stanley Kubrick'in efsane filmlerinden yine bir Stephen King romanı uyarlaması olan Cinnet, başrolünde Jack Nicholson'un harikalar yarattığı türün kuşkusuz en başarılı yapımlarından. 
Mr. Brooks (2007): Earl Brooks, son derece saygı duyulan bir iş adamıdır ve yakın zamanda Portland’da yılın adamı seçilmiştir. Ancak korkunç bir sır saklamaktadır. Aslında bir seri katildir. 

En iyi korku-gerilim filmleri

İzlerken kalp atışlarımızı yavaşlatan ani çıkışlarıyla kımıldamamızı zorlaştıran... İşte son 20 yılın en iyi korku-gerilim filmleri
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.